Pavel Koudelka: Revival jsme dělali jako jedni z prvních

Pavel Koudelka: Revival jsme dělali jako jedni z prvních

Pořad v souvislostech


Rozhovor s bubeníkem Pavlem Koudelkou
Budeme vysílat

Slovenské folkové duo Hmlisto
Rozhovor se skupinou Alband
Tony Bigmouth Pearson – koncert ze studia
Vysílali jsme


Rozhovor se skupinou Worship Central

Rozhovor s pianistou Najponkem

WMCE – evropská hitparáda world music
Audioarchiv
16. května 2018 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Se dvěma novými formacemi hraje bubeník Pavel Koudelka, bývalý člen skupin Z kopce, Dunaj nebo Mňága a Žďorp. Jednou z nich je bubenické duo s Pavlem Fajtem Zesilovači a druhou skupina Kucharski. Ta bude mít svou koncertní premiéru ve čtvrtek 17. května 2018 v klubu Stará Pekárna v Brně. Nabízíme vám část rozhovoru, který si celý můžete poslechnout v našem archivu a také přečíst na serveru Brno – město hudby.

Rozhovor s bubeníkem Pavlem Koudelkou

Skupina Kucharski, ve které nově působíš, zpívá zhudebněné  starší  texty Jiřího Kucharského. Ovšem riziko používání už hotových, několik let starých textů je v tom, že studnice může vyschnout. Co potom?

To uvidíme. Máme natočené jedno album a vzniká nový program pro živé hraní, protože hrát jen jednu desku je málo. Textů máme od Jirky zatím dost. Jirka Kucharský se občas účastní našich zkoušek, což je příjemné, protože vidí, co se s jeho sdělením děje, jak je pojímáme. Někdy ho to překvapí, ale většinou je myslím spokojený. Pro nás je dobré, že máme pohled zvenčí od někoho, kdo není do té hudby úplně jako my zabořený a kdo nám občas řekne: „Jo, chlapi, tohle se mi líbilo.“ Je to vlastně takový další člen kapely.

S kapelou Kucharski máte už natočené album, které vyjde na podzim. Plánujete desku i s Pavlem Fajtem jako duo Zesilovači?

Zatím je na to myslím brzy, máme jen pro soukromou potřebu nahrávku z premiérového koncertu v Modrém trpaslíku v České Třebové. U Zesilovačů je tomu naopak. Zatímco u kapely Kucharski byla nejprve na světě nahrávka, tady napřed živě hrajeme a k albu dojde později.

Jak se u Zesilovačů rodí tvorba? Spontánně ve dvojici?

Sejdeme se ve zkušebně, postavíme obě soupravy a jeden z nás zahraje nějaký groove nebo nějaký rytmus a ten rozvíjíme. Proces je to velmi spontánní. Není to tak, že by někdo přinesl nějaké demo. Vzniká to opravdu až v té zkušebně. V duu je spousta místa pro improvizaci, což si ohromně užívám.

Znamená slovo Zesilovači, že je pro vás dynamika důležitá?

Dynamika je samozřejmě extrémně důležitá. Ale zesilovat můžeme i pocity, radost, smutek…

Vedle dvou zmíněných formací stále stojíš také v čele kapel, které se věnují revivalové hudbě.

Ano, je to jednak A-beat, který funguje už hodně přes dvacet let. Vznikl kdysi na základě skupin Z kopce a Ošklid. Petr Váša po revoluci přišel s nápadem, že budeme přehrávat dějiny starého rokenrolu. Byli jsme jedni z prvních, kdo něco takového u nás dělal, pojímali jsme to po svém. Byl tam osobitý zpěv Petra Váši, který hrál také zajímavým způsobem na kytaru. Navíc jsme měli housle. Po Petrově odchodu se v kapele vystřídali různí zpěváci a jako druhý projekt vznikl Led Zeppelin Revival s frontmanem Petrem Kurfürstem. Ten jako jeden z mála u nás Zeppeliny znal a uměl zazpívat. V současnosti máme nového zpěváka, kterému to jde taky výborně.

Foto: Jiří Sláma

Celý rozhovor čtěte zde: www.mestohudby.cz/publicistika/rozhovory/pavel-koudelka-zesilovat-muzeme-radost-i-smutek

Album roku 2018

ujd_kryProfily alb nominovaných na Album roku 2018 podle naší výroční ankety.

Regiony

Regiony

Jazz World Photo

czech-jazz-photoDo konce ledna se fotografové mohou hlásit do soutěže Jazz World Photo.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music