Slyšte, lidé!: Mňága má narozeniny

Slyšte, lidé!: Mňága má narozeniny
17. června 2012 Aktuality Autor: Milan Tesař

Už 25 let existuje Mňága a Žďorp, nejznámější kapela z Valašského Meziříčí. V pořadu Slyšte, lidé! se ohlédneme za její historií a podrobněji si představíme dvojalbum Dáreček, na kterém současné kapely z Česka a Slovenska zpívají písně od Mňágy. Poslouchejte v sobotu 23. června od 19.15 nebo v úterý 26. června v 16.55.

Zpěvák skupiny Mňága a Žďorp Petr Fiala vzpomíná na svou cestu k profesionalizaci: „Dva roky jsme hráli deset koncertů měsíčně, zkoušeli, sháněli si sami koncerty, dopravce, platili si plakáty atd. a přitom chodili do práce. Víme, co to obnáší. Dá se to zvládnout jen v období, kdy kapela vznikne, je v ní šílené nadšení, euforie a všechno jakoby obdivuješ, všechno se daří a všechno je před tebou. Jak už to jednou zažiješ, už se k tomu nemůžeš vrátit. Můžeš založit novou kapelu nebo sehnat jiné lidi, ale už to nejde vrátit, ten prvotní pocit… Když jsme nakonec přestali chodit do práce, neměli jsme žádný plán a říkali jsme si: Uvidíme, jestli to vydrží rok nebo dva.“

Kapelou prošlo za 25 let její existence větší množství muzikantů. Současnou sestavu tvoří zpěvák a kytarista Petr Fiala, baskytarista Petr Nekuža, na saxofony, klávesy a perkuse hraje Jiří Tibitanzl, na kytaru a mandolínu Martin Knor, na další kytaru Jaromír Mikel a na bicí Pavel Koudelka.

Bývalí i současní členové Mňágy mají i další hudební aktivity. Kytarista Radek Koutný například založil skupinu Rauš, později Akustik Rauš. Bývalý bubeník Mňágy Karel Mikuš se stal zakládajícím členem skupiny Docuku. A kytarista Martin Knor dnes vedle své domovské kapely působí také v doprovodné skupině Lucie Redlové Garde.

Mňága a Žďorp zatím všechna svá alba vydala u nadnárodních společností, nejprve BMG a později EMI. Přinášelo to výhody v podobě dobře zvládnuté distribuce do obchodů, ale také nevýhody. Už v roce 2000 si Petr Fiala stěžoval: „Pokud plníš plán, vydáváš desky, které se dobře prodávají, máš klid. Jinak se furt hledají nějaká řešení, jak něco oživit, změnit, nakopnout atd. Obchodníci tomu někdy říkají tlačit mrtvou krávu do kopce. Tlačí a tlačí, třeba se to chytne.“ Dvojalbum Dáreček, na kterém různí interpreti zpívají písně od Mňágy, si skupina vydala na vlastní značce Surikata Records.

Celkem na 2CD Dáreček účinkuje 30 kapel z Česka a Slovenska. Všechny vzdávají Mňáze hold – tím, že si od ní vypůjčily písničky a převedly je do svého hudebního jazyka, ať už folkového, rockového nebo alternativního. Na dvojalbu se s písněmi Mňágy po svém vypořádali například Tomáš Klus, Živé kvety ze Slovenska, skupina Wohnout, Znouzectnost, Sto múch, Už jsme doma, Čechomor, Květy, Sto zvířat a další. Skupina Midi lidi dokonce složila vlastní píseň Pete Best přesně ve stylu Mňágy.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web