III. ročník cen Vinyla: nominace

Slavnostní vyhlášení III. ročníku nezávislých hudebních cen Vinyla proběhne 26. února 2014 v brněnském klubu Fléda. V prosinci organizátoři cen vyhlásili aktuální nominace.

Nominace III. ročníku hudebních cen Vinyla

O výsledcích prvního kola rozhodla porota složená z 26 hudebních publicistů, kteří opakovaně publikují nejen informativní, ale především názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény.

Deska roku:
Houpací koně – Everest (Yannick South Records)
IQ+1 – IQ+1 (Polí5)
Kittchen – Radio (Červený kůň)
Vložte kočku – SEAT (Landmine Alert)

Objev roku:
DEATHS
Nylon Jail
Palermo

Počin roku:
15hodinový koncert skupiny B4
Aktivity klubu Neone
Piana na ulici

V kategorii Deska roku se sešly stylově různorodá formace. Skupina Houpací koně se pohybuje na domácí scéně od začátku 90. let. Po více než 20 letech na okraji zájmu výrazněji zabodovala s albem Everest. Houpací Koně natočili autentickou nahrávku o generaci, která se pohybuje mezi rozpadlými vztahy a nenaplněnými ambicemi.

Na opačném spektru hudebních žánrů stojí mnohačlenná pražská improvizační skupina IQ+1. Soubor funguje na bázi volného sdružení, které se libovolně mění podle možnosti jednotlivých členů a také prostorů, ve kterých vystupuje. V pořadí druhá nahrávka skupiny s eponymním názvem je založena na experimentu se zvukem a mnoha nástroji, kterými soubor disponuje – elektrický klarinet, analogový syntetizátor, elektrické housle a mnohé další. Výsledkem je nečekaně ucelená deska rozkročená mezi noisem, ambientem ale i náznaky melodických struktur a jazzu.

Jakub König alias Kittchen propojuje své svébytné písničkářství s lo-fi zvuky a velkým množstvím nástrojů. Lídr skupiny Obří broskev zajal již svou debutovou nahrávkou Menu (nominace Objev roku ve Vinyle 2011). Album Radio není rozhodně tak syrovou nahrávkou jako Menu, daleko více zaujme svou pestrostí a zvukovou bohatostí. Spojnici obou desek najdeme v textech Jakuba Königa, které věrohodně, ale i s určitou nadsázkou, odráží současný stav světa.

Čtveřici nominovaných kapela uzavírá Vložte kočku, která na sebe poprvé výrazněji upozornila vítězstvím Malé Alternativy v roce 2011. Debutová deska TáTa naznačila, že Vložte kočku patří mezi největší naděje domácí alternativní hudby posledních let: nabídla originální mix mathrockového zvuku, elektrifikovaných houslí, rytmiky a abstraktně-osobních textů. Album SEAT je ve všech těchto rysech propracovanější a ucelenější a definitivně tak kapele potvrdilo status jedné z nejoriginálnějších skupin domácí hudby.

V kategorii Objev roku letos dominovaly kapely s elektropopovým zvukem. DEATHS, projekt kolem zpěváka a skladatele Igora Brusoa, vznikl přejmenováním původního uskupení Girls on Drugs. Kapela intenzivně pracuje na vydání debutového EP, z něhož průběžně nabízí ukázky jako Crystal Nights nebo rovnou klipy (singly) jako Karaoke Blues. Melodické a podmanivé skladby mají velkou ambici stát se hity. Kapelu Nylon Jail založil Roman Vičík (ex-Beeline, Narcotic Fields) se zpěvákem Jiřinem Jirákem (ex-Two men) v Olomouci na podzim 2011. Základní myšlenka na čistě elektronický projekt se postupně rozvinula směrem k rocku a country. Na jaře kapela prošla menší personální změnou a natočila debutové album My Heart Soars Like a Hawk.

Trojici nominací uzavírá další zástupce elektropopu, Palermo, duo studentů Akademie výtvarných umění v Praze Dominika Gajarského a Romana Štětiny. Již dříve vystupovali pod názvem Table a pod touto hlavičkou nahráli album We Are No Longer the Same (2009). Letos s obměněným zvukem a novým názvem vydali subtilní, melancholickou desku Still Life.

V kategorii Počin roku se sešly různorodé projekty a události. Porotce výrazně zaujal 15hodinový koncert skupiny B4. Kapela B4 (držitel Vinyly 2011 za desku Didaktik Nation Legendary Rock) oslavila své patnáctileté výročí stylově vydáním 15alba Germanium sestávajícího z bonusových a archivních materiálů, remixů a dalších hudebních zvláštností. Od alba byl jen krůček k patnáctihodinovému koncertu, který za účasti řady hostů kapela odehrála 2. listopadu 2013 v Praze v prostoru Divus.

Aktivity klubu NEONE, jenž shodou okolností sídlí ve stejném domě jako Divus, po zásluze vynesly organizátorům nominaci. Původně byl klub otevřen na omezenou dobu od 20. září do 20. října, ale průběžně se zde konají další akce. NEONE vznikl jako platforma audiovizuálního kolektivu Lunchmeat, pro uvádění nejčerstvější hudební dramaturgie, v cyklu asi 20 komponovaných večerů vedle řady domácích jmen a spolků (nejen) elektronické hudby zde vystoupily i zahraniční hvězdy (americký tvůrce Daedelus nebo britský producent Slugabed).

Jako poslední se na seznam dostala Piana na ulici. „Kavárenský“ a občanský aktivista Ondřej Kobza, jenž rozhýbal k životu Krymskou ulici v Praze a zapálil pro kavárenský obor řadu následovníků, začal v roce 2013 s rozmisťováním pian do veřejného prostoru. Jeho aktivita se setkala s pozitivním ohlasem i zájmem, o čemž svědčí, že pro další rozvoj projektu úspěšně sehnal peníze od dárců na portále HitHit. Ke konci roku 2013 je v Praze umístěno pět pian a další jsou v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Pardubicích a v Olomouci.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Folk na Slovensku v roce 2024

janku_gratia-plenaPoslechněte si přehled slovenského folku v roce 2024.

Regiony

Regiony

Profil Jiřího Smrže

960px-Brno-Leitnerka-uvedení-alba-Kořeny-Jiřího-Smrže2013Jiří-Smrž2_wikipediePoslechněte si pořad o písničkáři Jiřím Smržovi.

Témata Jak se vám líbí

RacekMarek_studio_foto@barhalkaPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Darujte Proglas!