Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, jaro a léto 2018

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, jaro a léto 2018
3. května 2018 Aktuality, Blues, Jazz, World music Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na zajímavé koncerty, které se budou konat v období od května do července letošního roku. Do Prahy vás pozveme na vystoupení jazzové skupiny The Cookers, do Brna na koncert amerického kontrabasisty Christiana McBridea. Z hostů festivalu Colours of Ostrava vybereme islandskou skupinu Kaleo a senegalského zpěváka Cheikha Lô a představíme vám také finskou skupinu Frigg, která letos zahájí Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Poslouchejte v sobotu 5. května 2018 od 19.15 nebo v úterý 8. května v 16.55.

V Brně vrcholí festival JazzFestBrno. Tečkou za jeho jarní částí bude 10. května v Sono Centru koncert kontrabasisty a kapelníka Christiana McBridea v sestavě s bigbandem. McBride má na svém kontě cenu Grammy v pěti různých kategoriích, hraje jazz, fusion i rhythm&blues. Narodil se v roce 1972 ve Filadelfii, ale jako 17letý přesídlil do New Yorku, kde začala studovat hudbu. Jeho talentu si všiml saxofonista Bobby Watson, který jej angažoval do své kapely, a tak mu dal naplno poznat jazzový život. V současné době je známý jako mistr ve hře na svůj nástroj, tedy kontrabas, a také jako výborný vedoucí orchestru. Ostatně vedle svého „bandu“, který vznikl v roce 2000, vede právě vlastní big band, který získal cenu Grammy jako nejlepší velká jazzová kapela.

Dne 23. května se v Praze koná koncert saxofonisty Kamasiho Washingtona, o kterém se hovoří jako o největším objevu na světové jazzové scéně za posledních 10 let. Nedávno jsme s ním natočili telefonický rozhovor. Volali jsme si přes oceán a hovořili jsme o Kamasiho chystaném albu, které vyjde v červnu, i o hudbě a životě obecně. Rozhovor budeme vysílat v sobotu 19. května odpoledne a poté ještě 22. května v 19.15. Své připravované dvojalbum Heaven And Earth Washington vystavěl na protikladu dvou světů – toho, který vidíme a vnímáme navenek, a toho, který prožíváme uvnitř. Rozsáhlý celek sestavil především z vlastních skladeb, ale zařadil na něj i dvě převzaté skladby – jednu ze svého oblíbeného filmu žánru kung-fu jako symbol neustálého boje, vnitřního boje, který člověk prožívá. A druhou od trumpetisty Freddieho Hubbarda, jednoho ze svých učitelů, jako přihlášení se k afroamerické i africké kulturní tradici. Kamasi Washington totiž přemýšlí nad svými kořeny a uvědomuje si, že jako Afroameričan vůbec netuší, z které země jeho předkové pocházeli.

V rámci koncertní série Jazz Meets World zahraje 28. května v budově Nuselské radnice americká jazzová skupina Cookers. Hraje ve složení dva saxofony, dvě trubky, klavír, kontrabas a bicí. Vystupuje s novými aranžemi klasických skladeb Billyho Harpera a George Cablese a také s vlastní tvorbou členů kapely. Sami členové Cookers mají bohaté zkušenosti s doprovázením takových hvězd, jako jsou nebo byli Miles Davis, Sonny Rollins, Art Blakey, Herbie Hancock, Freddie Hubbard nebo Wayne Shorter.

Z Manchesteru k nám přijede soulová a bluesová zpěvačka Kyla Brox. S doprovodem smíšené britsko-české kapely odehraje 12 koncertů v 11 městech – v Praze bude hrát na dvou místech. Turné začne 22. května v divadle v Žatci a skončí 3. června v Zelenáčově šopě ve Zlíně. Mezitím zpěvačka navštíví například 24. května pražský Jazz Dock, 28. května klub Steamboat v Ostravě, 29. května zahraje ve Staré Pekárně v Brně, 30. května bude hrát v Uničově, 1. června v Novém Jičíně a dále v Ústí nad Labem, v České Třebové, v Ostravě nebo v Olomouci. Vedle kytaristy Jiřího Maršíčka a bubeníka Tomáše Hobzka bude Kylu Brox doprovázet její nerozlučný hudební a životní partner, baskytarista Danny Blomeley, se kterým zpěvačka vystoupuje i v duu.

Hlavní program festivalu Respect bude probíhat na výstavišti v Praze-Holešovicích ve dnech 16. a 17. června. Na Respectu letos zahrají například Islam Chipsy z Egypta, skupina Chouk Bwa z Haiti, Orlando Julius z Nigérie, brazilská skupina Metá Metá, Barmer Boys z indického Rádžasthánu, francouzský hráč na niněru Valentin Clastrier, skupina Bakolo z Konga nebo virtuózní zpěvák z Íránu Alireza Ghorbani. Inspiruje se súfijskou poezií i perskou klasickou hudbou a ve své kapele má hráče na rytmickou loutnu tar a na orientální housle kamenče. Hudba a texty, které Ghorbani zpívá, pocházejí ze středověku, ale zpěvák jim dává novou energii. Styl, kterému se tento íránský interpret věnuje, se nazývá radif a od roku 2009 je součástí seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

Ghorbani vedle Respectu vystoupí také na Colours of Ostrava. Tam bude hrát také Cheikh Lô, špičkový zpěvák ze Senegalu. Jeho slavnější krajan Youssou N’Dour, který mu produkoval první desku Ne la thiass, o něm řekl: „V Cheikhově hlase jsem objevil něco jako cestu. Vede přes Burkinu Faso, Niger, Mali. U rodilých Senegalců, jako jsem já, ji neuslyšíte. Každý se obecně drží svého stylu, kdežto on zazpívá všechno.“ Právě určitý kosmopolitismus Cheikha Lô je dán tím, že od roku 1978 sice žije v Senegalu a za Senegalce je dnes považován, ale narodil se v půlmilionovém městě Bobo Dioulasso v Burkině Faso.

Mezi zahraničními hosty Colours of Ostrava dále bude například senegalský hiphopový umělec Faada Freddy, který v Ostravě vystoupil už loni a letos se vrátí s novým projektem. Přijede britský písničkář Nick Mulvey nebo Jeremy Loops z Jižní Afriky. Ženskou tvorbu představí německá zpěvačka Alice Merton, z New Yorku přiletí skupina Lucky Chops, která spojuje funk a dixieland, společný projekt předvedou kubánský hudebník Omar Sosa a další Senegalec, Seckou Keita. Tradiční hudbu z Ostrova Réunion přiveze do Ostravy banjistka Morgane Ji, chybět nebude ani zástupce bohaté hudební scény z Mali, Trio Da Kali. Na elektronické scéně zahraje Kölsch z Dánska, pařížský DJ Molécule nebo alžírsko-francouzský projekt Acid Arab Live. My si v pořadu jako dalšího z účinkujících představíme islandskou skupinu Kaleo. Vznikla v roce 2012 na Islandu, ale momentálně působí v Texasu. Bývá sice spojována s žánrem blues, ale její tvorba je ve skutečnosti mnohem pestřejší. Vedle hutného bluesrocku totiž Kaleo hrají i akustickou hudbu. Čerpají sice především z amerických stylů, ale na své nejnovější album zařadili i úpravu jedné islandské lidové písně. Skupina Kaleo má na svém kontě nominaci na cenu Grammy, její písně mají obrovský úspěch na platformě Spotify, ale objevily se také v několika televizních seriálech.

Na přelomu července a srpna bude probíhat další důležitý festival, přehlídka špičkové akustické hudby z celého světa, Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Téma letošního ročníku Folkových prázdnin zní O paměti. Festival zahájí v sobotu 28. července finská skupina Frigg. Tvoří ji čtyři houslisté, hráč na mandolínu, kontrabasista a kytarista a publicisté pro jejich nezařaditelnou hudbu vymysleli pojmenování nordgrass. Dramaturg Michal Schmidt, který program Folkových prázdnin každoročně sestavuje s ohledem na zmíněné ústřední téma, nevybral skupinu Frigg pro otevření letošního ročníku náhodou. S tématem paměti její hudba souvisí. Manažerka skupiny Minna Huuskonen světluje: „Frigg věnuje spoustu písní svým přátelům a dávným muzikantům a pojmenovává je často po nich. Také jsou vzpomínkami na místa, kde hráli, na hospůdky, které navštívili, na sešlosti, kterých se zúčastnili a na putování, která podnikli.“

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!