Slyšte, lidé!: Pozvánka na finále Porty 2014

6. června 2014 Aktuality, Folk, Country Autor: Milan Tesař

V příštím vydání týdeníku Slyšte, lidé! vás budeme zvát na české národní finále festivalu Porta do Řevnic u Prahy. V první části pořadu si připomeneme některé vítěze Porty z posledních deseti let. V druhé části si představíme vybrané letošní finalisty. Porta se letos koná od 27. do 29. června. Poslouchejte v sobotu 7. června od 19.15 nebo v úterý 10. června od 16.55.

České národní finále Porty letos proběhne v Řevnicích u Prahy ve dnech 27.–29. června. Jako hosté na něm vystoupí například Bokomara s Naďou Urbánkovou, Jaroslav Samson Lenk, Javory, Kamelot, Nezmaři, Žalman & spol., Vojta Kiďák Tomáško nebo Petr Kocman. Nás ovšem bude zajímat hlavně to, o co jde na Portě od jejích počátků především, soutěž skupin.

V první části pořadu si připomeneme vybrané vítěze z minulých let. Začneme Švédovou trojkou, rodinným triem z Moravského Krumlova, které Portu vyhrálo dvakrát po sobě – v letech 2012 a 2013. V roce 2011 se vítězem českého finále Porty v Řevnicích stala skupina D.N.A. z Brna. Dvakrát vyhrála Portu další brněnská skupina, Quanti Minoris v čele se Zdeňkem Němečkem: v roce 2007 a 2010. Písničkář Zdeněk Hamřík z Mohelnice se stal vítězem Českého národního finále Porty v roce 2009 a v roce 2008 Portu vyhrál písničkář Ondřej Ládek, známý pod přezdívkou Xindl X. V pořadu dále z minulých vítězů uslyšíte Martina Rouse, skupinu BlueGate a duo Koubová–Henel.

Ve druhé části pořadu si představíme několik letošních finalistů, kteří do Řevnic postoupili z jednotlivých oblastních kol. Budou to skupiny Marod, Rendez-fous, Nevermore & Kosmonaut, Choroši, X-tet a Disneyband.

Právě objevování nových talentů je to, o co jde na Portě především. Pokud chce divák sledovat opravdové hvězdy a jde mu o objevnou a originální dramaturgii, musí zamířit jinam – například na Folkové prázdniny do Náměště nad oslavou, na Prázdniny v Telči nebo, pokud se nechce omezit jen na akustickou hudbu, na Colours of Ostrava. Význam Porty však stále spočívá v mravenčí práci organizátorů jednotlivých oblastních kol, skrze něž se do finále probojovávají ti nejzajímavější z jednotlivých regionů.

Rozhovor v časopisu KAM v Brně

Tesar-Milan_studioRaPg2025_fotoViolaHertelovaPřečtěte si rozhovor s programovým ředitelem Proglasu Milanem Tesařem v časopisu Kam v Brně

Regiony

Regiony

Folk na Slovensku v roce 2024

janku_gratia-plenaPoslechněte si přehled slovenského folku v roce 2024.

Profil Jiřího Smrže

960px-Brno-Leitnerka-uvedení-alba-Kořeny-Jiřího-Smrže2013Jiří-Smrž2_wikipediePoslechněte si pořad o písničkáři Jiřím Smržovi.

Darujte Proglas!