Slyšte, lidé! – Písně pro děti a s dětmi

Slyšte, lidé! – Písně pro děti a s dětmi
19. ledna 2018 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! se tentokrát zaměříme na aktuální písňovou tvorbu pro děti. Navštívíte s námi Soukromou základní uměleckou školu Dr. Lidinské v Berouně, poslechnete si brněnskou skupinu Bombarďák nebo vokální soubor Yellow Sisters. Dále v pořadu budou hrát skupiny Pískomil se vrací!, Rózinky, Tomáš Kočko & Orchestr, Slávek Janoušek a Bratislavský dětský sbor. Poslouchejte v sobotu 20. ledna 2018 od 19.15 nebo v repríze v úterý 23. ledna v 16.55. 

Skupina děvčat z jihomoravských Kozojídek pod vedením své učitelky Kateřiny Mičkové, která si říká Rózinky, natočila po třech letech své druhé album s názvem Cvrkot. Autorkou repertoáru je Kateřina Mičková, na aranžích některých písní se podíleli Miroslav Kolacia ze souboru Musica Folklorica a Jiří Kovář, který ve více než polovině skladeb hraje na klavír. Většinu ostatních nástrojů – akordeon, housle, flétny, kytaru – však ovládají samy dívky. Skupina Rózinky vznikla na ZUŠ ve Veselí nad Moravou v roce 2012, ale dívky se znaly mnohem déle a se svými rodinami se pravidelně účastnily kulturního života své obce. Nezačínaly tedy zcela od nuly. Přesto je druhé album zastihlo v jiné situaci než úspěšný debut. Rózinky za sebou mají účinkování na několika festivalech včetně Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou rockové open air přehlídky TrutnOff, natáčely v České televizi, měly své pořady u nás na Proglasu. Do studia v ZUŠ ve Veselí tedy skupina šla se zkušenostmi z „dospělého“ hudebního světa. Přesto z jejich hudby nezmizela spontánnost, která k Rózinkám od počátku patří.

Po folkových Rózinkách z jižní Moravy budeme poslouchat sborový zpěv dětí z Bratislavy. Za albem Modlitbičky stojí slovenská klavíristka a skladatelka Jana Bezek. Ta zhudebnila básně slovenského autora Milana Rúfuse a k realizaci alba si přizvala Bratislavský dětský sbor pod vedením Róberta Tišťana. Záměrem projektu je přiblížit posluchačům léty ověřené a důvěrně známé básně v komorním provedení, s využitím orchestrální hudby v akustickém prostředí. Rúfusovy Modlitbičky zachycují křehkost a jedinečnost dětského života. Písně mají zdůraznit tvořivost, emoce, radost z hudby a slova, podněcovat k úvahám o současném stavu světa, vyprávět příběh živého a citlivého umění.

Už tři alba písní pro malé děti natočil Slávek Janoušek. CD Dušičky obsahovalo jeho vlastní texty a dále zhudebněné básničky Daniely Fischerové z knihy Milion melounů. Jako druhé vyšlo album Koťata s texty Jiřího Žáčka. A jako třetí to byly opět básně Daniely Fischerové pod názvem Tetovaná teta. Toto CD obsahuje 17 písní, ale vedle nich také recitované básničky. Koncept totiž vychází ze srovnání recitace a hudebního zpracování téhož textu a k tomu navíc album obsahuje i několik dalších, nezhudebněných básní. Recitují Lukáš Hlavica, Bára Hrzánová a autorka Daniela Fischerová, zpívají Slávek Janoušek a Bára Hrzánová. Písně aranžoval a na mnohé nástroje hrál Vít Rokyta, dále na kontrabas hraje Jakub Šimáně a mixoval významný brněnský hudebník a mistr zvuku Miloš Makovský. Slávek Janoušek plánuje vydat ještě čtvrté album písní pro děti, tentokrát opět se svými vlastními texty.

Zajímavé hudební album – vždy na jedno dané téma – vzniká každý rok v Soukromé základní umělecké škole Dr. Lidinské v Berouně. V pedagogickém sboru působí nebo působila řada známých hudebníků – jazzový trumpetista Miroslav Hloucal, kytaristé Josef Štěpánek a jeho někdejší žák Kirill Jakovlev, na klarinet a saxofon učí Bedřich Šmarda, zpěv vyučují například Josefína Žampová, Šárka Pexová nebo Tereza Pomajslová Rajnincová. V produkci této školy vzniklo už několik CD s původní písňovou tvorbou pro děti. To zatím nejnovější má název ZUŠka si hraje.

V roce 2010 vymysleli ve vydavatelství Indies Scope album Bongo BonBoniéra, na které písněmi pro děti přispěly kapely jako Poletíme?, Jablkoň, Koňaboj nebo Zuby nehty. Projekt byl úspěšný, a tak o rok později vzniklo pokračování Bongo BomBarďák. Albem děti provázel kreslený panáček Bombarďák a celé album se později stalo inspirací pro hudebně divadelní představení Příhody kluka BomBarďáka. Až poté autor tohoto programu a textař Jiří Jelínek vytvořil kapelu společně s Michalem Daleckým a Filipem Nebřenským, kteří skládají hudbu. Tento „nový“ Bombarďák je tedy skupina, kterou její členové charakterizují slovy: „Je to rozpustilý styl stojící na základech bombarďáckého názoru. Etno, ploužák, punk, folk i folklór zní dohromady jedině u BomBarďáka.“ Skupina Bombarďák vydala v roce 2013 album Písničky kluka BomBarďáka a v roce 2015 další desku Píp. Nejnovější CD se jmenuje 3fo3 a vyšlo v roce 2017.

Vokální skupinu Yellow Sisters tvoří čtyři mladé ženy – Antonia Nyass, Bára Vaculíková, Lenka Jankovská a Lucie Hawa Goldin. Věnují se zpěvu a cappella, náročnější tvorbě s prvky africké hudby a jazzu, v minulosti bodovaly v celoevropském žebříčku žánru world music, ale v repertoáru mají také vkusné písně pro děti. Yellow Sisters totiž nejsou jen zpěvačky, ale také maminky. Písně pro děti zveřejnily v roce 2012 na albu Zvěřinec a po pěti letech na tuto nahrávku navázaly albem Zvěřinec 2. Na něm tentokrát neúčinkují pouze jejich vlastní děti, ale také malí zpěváčci, které členky kapely vyučují ve svých kurzech. A i když se album jmenuje Zvěřinec, zdaleka se v něm nezpívá jen o zvířatech.

Tomáš Kočko spolupracuje už řadu let s brněnským divadlem Radost, které se zaměřuje především na dětské publikum. První jeho myšlenky na album pro děti jsou spojeny s už zmíněným kompilačním albem Bongo BonBoniéra. Na ně Kočko tehdy přispět nestihl, ale v průběhu následujících osmi let režíroval tři pohádková představení a hlavně pro ně napsal písničky. Při poslední režii, v souvislosti s Vančurovou knížkou Kubula a Kuba Kubikula, pak prý narazil na zajímavý problém zvaný „spor o pohádku“: Mají se klasické pohádky, tolik vzdálené světu současných dětí, vůbec smysl ještě udržovat při životě? „To mě ponouklo k nápadu udělat desku pro děti, a to vyloženě pohádkovou!“ říká skladatel, který tedy přearanžoval písně ze svých představení, doplnil je o další sloky a pozval si do studia vedle svých stálých spoluhráčů také děti z pěveckého sboru Kampanela Brno. Vzniklo album Z Radosti.

Poslední nahrávka, kterou si v pořadu Slyšte, lidé! představíme, bude nejnovější počin skupiny Pískomil se vrací! Tu dal dohromady Ondřej Pečenka, který stál dříve v čele projektu Folk3mail a později spoluzakládal kapelu Kašpárek v rohlíku. Loni Pískomil vydal nové minialbum s názvem Ňam ňam ňam. Skupina je natočila v lednu 2017 a vydala je na jaře.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!