Slyšte, lidé! – Koncertní podzim 2016

19. září 2016 Aktuality, Blues, Folk, World music Autor: Milan Tesař

V aktuálním týdeníku Slyšte, lidé! vás zveme na zajímavé koncerty do Prahy, do Brna, do Šumperka, do Bíliny a do dalších měst. Podrobně se budeme věnovat šumperskému festivalu Blues Alive, pozornost zaměříme také na brněnský Moravia Music Fest, na dva české koncerty německé skupiny Rigna Folk nebo na koncert, na kterém v Praze oslaví své 30. narozeniny americká skupina The Klezmatics. Poslouchejte v repríze v úterý 20. září 2016 od 16.55. 

Už 13. září začal v Brně ve Staré Pekárně tradiční festival Jazz Brno, který potrvá až do poloviny prosince. Konkrétně americký baskytarista Steve Clarke se v Brně představí v úterý 20. září v triu s klávesistou Walterem Fischbacherem a s bubeníkem Vajcem Deczim. Clarkeovo velké české turné začalo už 6. září a vedle Brna baskytarista vystoupí například 21. září v Boskovicích, 22. v Uherském Hradišti, 23. v Polné u Jihlavy, 25. září ve Vyškově, 26. v Jeseníku, dále v Neratovicích, v Jablonci nad Nisou, v Kuřimi, 30. září v Pardubicích, 2. října ve Zlíně, 3. října v Ostravě nebo 5. října v Kadani.

Vždy první středu v měsíci probíhá v kavárně Potrvá v Praze večer Open Mic. Každé vydání má hlavního hosta, dále několik dalších pozvaných účinkujících, ale do programu se může zapojit i kdokoli z publika, kdo má odvahu a kdo má co sdělit. V kavárně Potrvá se Open Mic koná už osm let a bude zde probíhat ještě do prosince. Od ledna 2017 se pak bude konat na novém místě, o kterém se i z našeho vysílání včas dozvíte. Hlavním hostem Open Micu, který se koná 5. října, bude německá písničkářka a folkrocková zpěvačka Dota Kehr.

V prostorách kulturních domu Fontána v Bílině se 15. října koná první ročník Resofestu, festivalu zaměřeného na rezofonickou kytaru neboli dobro. Vystoupí na něm například rakouský písničkář, zpěvák a bluesman Ripoff Raskolnikov, maďarský bluesový hudebník Jenö Fekete s hráčem na foukací harmoniku Misim Horváthem a jako hlavní hvězda anglický zpěvák, kytarista a hráč na foukací harmoniku Eddie Martin. Pořadatelé Resofestu doufají, že se podaří na severu Čech vytvořit novou tradici.

Třetí ročník festivalu Bluefest se bude konat 16. října v Lucerna Music Baru v Praze. Program představí jednu legendu amerického blues, jednu nastupující hvězdu zámořské scény a jednu stálici evropské hudby. Onou legendou je Ed Williams z Chicaga alias Lil’ Ed a jeho skupina The Blues Imperials. Nastupující americkou hvězdou je Mr. Sipp z Mississippi, zvaný také The Mississippi Blues Child, a evropské barvy bude hájit před chvílí zmíněný Rakušan Ripoff Raskolnikov. Přitom oba američtí hudebníci se v Praze představí úplně poprvé.

Jazz a příbuzné žánry má každoročně na programu podzimní Moravia Music Fest, který se koná v Brně. Letošní devátý ročník zahájí 10. října v Metro Music Baru swingový zpěvák Jan Smigmator, který zazpívá jazzové a swingové evergreeny a vedle toho i své autorské písně. Dále se představí například 12. října rumunská skupina Fanfara Transilvania nebo 10. listopadu B-Side Band společně s britským triem The Puppini Sisters neboli představitelkami „swing-punku“. Nás ale bude zajímat francouzská skupina Electro Deluxe, která hraje směs funku, soulu a jazzu. Její koncert se koná 21. října v brněnském Metro Music Baru.

V Praze se v tentýž den představí německá skupina Rigna Folk, která bývá přirovnávána k Pink Floyd, k Radiohead nebo k islandským Sigur Rós. Své koncerty obohacuje o velkoformátové projekce, ve kterých kombinuje prvky filmu noir a vytváří nové obrazy. Skupina, jejíž skladby mohou evokovat náladu melancholickou i agresivní, s oblibou vystupuje na neobvyklých místech, jako jsou věznice nebo jeskyně. Zkušenosti má i s hraním na ulici, ale v Praze se představí 21. října v klubu Baryton. O den později pak zahraje v Městském kulturním centru v Berouně.

V říjnu se do Prahy vrací také švýcarská zpěvačka Sophie Hunger. Tuzemskému publiku se poprvé představila před šesti lety, kdy předskakovala v Praze a v Brně Eriku Truffazovi. Byly to mimochodem její první koncerty mimo Švýcarsko. Dnes se o ní hovoří jako o velkém objevu na evropské scéně a odborníci ji přirovnávají k Björk nebo Joni Mitchell. „Je těžké ji ignorovat,“ napsal o ní britský hudební časopis Mojo. Sophie Hunger má koncert 24. října v Praze v Paláci Akropolis.

Američtí The Klezmatics do Prahy přijedou 26. října oslavit své 30. narozeniny. Skupina, která vznikla v roce 1986 a kterou prošla spousta špičkových muzikantů, kombinuje tradiční židovskou hudbu s moderními směry. V roce 2007 The Klezmatics získali cenu Grammy za album Wonder Wheel.

Festival Blues Alive se bude v Šumperku konat už po jedenadvacáté, a to v termínu od 17. do 19. listopadu. Dramaturg festivalu Ondřej Bezr říká: „Letošní ročník proběhne ve znamení žen – ženského blues v mnoha různých obměnách. Navíc do Šumperka přivezeme řadu aktuálních tváří, které v současnosti hýbou bluesovou hudbou, o čemž svědčí řada nominací na prestižní Blues Music Awards.” Vedle žen se však publiku v Šumperku představí také několik zajímavých mužů. A mezi nimi Roland Tchakounté, bluesový kytarista z Kamerunu, který kombinuje starou africkou variantu žánru s blues současným.

V tentýž večer se publiku představí také americká zpěvačka Sharrie Williams, která kombinuje blues, gospel a soul a také jedna z hlavních hvězd festivalu Maria Muldaur. Tato interpretka, která se pohybuje na pomezí jazzu a blues, spolupracovala například se skupinou Grateful Dead a v roce 2005 byla za svou nahrávku Sweet Lovin’ Ol’ Soul nominována na Grammy a na Blues Music Award. Ovšem nominaci na Grammy si vysloužila už v roce 1974 za svůj největší hit Midnight At The Oasis. „Její jméno už dlouho figurovalo na seznamu našich nesplněných přání a jsme rádi, že letos do Šumperka tato zpěvačka konečně dorazí,“ říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Roland Tchakounté i Maria Muldaur vystoupí v šumperském Domě kultury 17. listopadu. Druhý hlavní večer, 18. listopadu, bude patřit dvěma americkým hudebníkům. Zahraje Duke Robillard, držitel Blues Music Award v kategorii Kytarista roku, a Sam Allen, který spojuje blues s energickým soulem. V sobotu 19. listopadu proběhne v rámci Blues Alive tradiční tematické odpoledne. Bude patřit ženám – Zuzaně Dumkové, Janě Koubkové a Blance Šrůmové, která se představí se svou novou kapelou Něžná noc. Hlavní hvězdou třetího večera, tedy 19. lsitopadu, bude energická afroamerická zpěvačka Nikki Hill. Dále vystoupí britský zpěvák a kytarista John Fairhurst, francouzské duo Dirty Deep a celý sobotní večer bude ve foyer Domu kultury v Šumperku rozjíždět polská skupina Cheap Tobacco, jeden z vítězů jarního festivalu Blues Aperitiv. Mimochodem i v čele této bluesrockové kapely stojí žena – zpěvačka Natalia Kwiatkowska.

NyníFolklorní okénko
Píseň: Anděl zapomnění (2001); Interpret: Devítka (a přátelé); Album: Devítka a přátelé: Třetí vydání
04:00Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín
05:15Dnešek v kalendáři
05:27Myšlenka na den
05:30Písně

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music