Martina Trchová zve do Holobytu

6. dubna 2016 Aktuality, Jazz, Folk Autor: Milan Tesař

Třetí album autorky a zpěvačky Martiny Trchové vyjde 17. května 2016. Ponese název Holobyt a v těchto dnech probíhá finále natáčení. Hlavním tématem žánrově otevřeného alba je hledání domova.

Po úspěšném albu Takhle ve mně vyjou vlci (2010) pracovala Martina Trchová na nových písních se svým Triem (Patrik Henel – kytary, Radomír Polívka – kontrabas, Petr Chlouba – bicí a perkuse). Výsledkem je nové album Holobyt, které po šesti letech hledání přináší 12 nadžánrových písní. „Dodnes jsem vnímaná jako písničkářka,“ říká Martina Trchová, „ale věřím, že si tenhle projekt najde cestu k mnohem širšímu publiku, protože se nám podařilo najít pro písně kabát, který je energičtější a hudebně barevnější. A to vše, aniž bychom ubrali písním na křehkosti.“

Leitmotivem alba je pro Martinu Trchovou hledání domova, a to jak domovského místa ve světě, tak uvnitř v sobě samé. „To zvláštní slovo holobyt nevnímám skepticky: je to prázdný prostor, který lze znovu zabydlet a vykročit někam dál. I lidem, kteří dávno někde bydlí, se někdy zachce revidovat, kam vlastně patří,” říká. V posledních letech ji – jakožto výtvarnici – cesty zavedly do Himálaje či Kazachstánu: Vozila si odtamtud nápady, které dnes dotvářejí písně o její pražské existenci (Holešovické paničky, Domů do Manin, Balkonové blues, Tělo, Strach).

Všechny texty na albu napsala Martina Trchová, hudba vznikla ve spolupráci Martiny a kytaristy Patrika Henela, aranžmá jsou dílem celé kapely. Na albu se objevují tři hosté (Bharata Rajnošek – dechové nástroje, Mário Bihári – akordeon a Radek Kašpar – Fender piano).

Skupina album představí 17. května v Prpaze v Malostranské Besedě. Kmotrou bude jihoafrická zpěvačka a skladatelka Melanie Scholtz.

Aktuálně vznikl i videoklip V kvartě žestě, který vytvořili zahraniční studenti FAMU International. Natáčelo se v USA.

V současné době probíhá crowdfundingová kampaň na podporu alba na serveru Hithit:
https://www.hithit.com/cs/project/2323/martina-trchova-trio-natacime-nove-cd-holobyt