Markéta Irglová zazpívá na novém albu Docuku

19. ledna 2013 Aktuality, Folk, World music Autor: Milan Tesař

Skupina Docuku z Valašského Meziříčí pracuje na novém albu Kdybych já věděl… Jako producentka se na něm podílí Ida Kelarová a hostovat na něm bude také držitelka Oscara Markéta Irglová. Nazpívala vokály do dvou písní.

Hostování Markéty Irglové, která žije střídavě ve Spojených státech a na Islandu, nebylo dopředu plánované a vzniklo v podstatě náhodou. „Markétu známe delší dobu. Když byla naposledy na skok ve Valašském Meziříčí, chtěli jsme ji poprosit, aby se zapojila do krátkých videošotů, které pro nás v rámci propagace nové desky natáčejí spříznění muzikanti. Markéta prý moc ráda nemluvi, raději zpívá. A tak jsme se domluvili a poprosili ji, jestli by nám tedy nezazpívala,“ popisuje frontman kapely Docuku Jiří Buksa. „To, že nám po poslechu písniček obratem kývla, bylo úžasné, milé, ale hlavně popravdě nečekané. Jsme moc rádi, že se tak rozhodla a vážíme si toho!“ doplňuje.

Zpěvačka si vzala základy písniček s sebou na Island. V tamějším studiu Greenhouse, kde právě připravuje své nové album, pak nazpívala pod dohledem zvukaře Sturla Mio Thorissona vokální party a poslala je e-mailem zpět do Valašského Meziříčí. „Po prvním poslechu jsme byli nadšení. Její hlasy do písniček přesně sedly. Vůbec jsme Markétě dopředu neříkali, jak by to měla zpívat, a nechali jsme jí volné roce. A ona to trefila tak, že nám to vyrazilo dech,“ dodává Buksa a jako příklad uvádí píseň Holubí. „Ta píseň je duet o lásce, ale i o bolesti. Jde proto uchopit různými způsoby. Markéta úžasně vycítila naléhavost a hloubku jak muziky, tak i textu. Podle mého si s ní velice citlivě pohrála a dokázala tak úžasně podrthnout atmosféru celé skladby,“ popisuje. Právě to je podle zpěvaččina otce Marka Irgla její velkou předností. „Markéta má dar svým hlasem citlivě podpořit hlavní zpěv a tím píseň posunout někam dál,“ říká Irgl.

(Tisková zpráva)

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Serenada s poštovním rohem D dur KV 320 - Andantino in D minor; Autor: Mozart Wolfgang Amadeus; Dirigent: Karajan Herbert von; Soubor: Berlínská filharmonie
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web