Markéta Irglová: Radovat se z každého dne

26. ledna 2010 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Markéta Irglová a Glen Hansard pod hlavičkou The Swell Season vystoupí 1. února 2010 ve velkém sále pražské Lucerny a 2. února v brněnském Semilassu. V Česku zahájí rozsáhlé evropské turné k novému albu Strict Joy, které zahrne 20 koncertů v prestižních sálech celkem dvanácti zemí. Duo, které za píseň Falling Slowly z filmu Once získalo loni Oscara, doprovodí na pódiu další hudebníci – členové Glenovy domovské kapely The Frames. Přinášíme vám část oficiálního rozhovoru s Markétou Irglovou, který pořádající agentura poskytla médiím.

Jak budou vypadat vaše koncerty u nás? Kolik zahrajete z nového alba a kolik ze starších písní? Máte pevně daný set list nebo složení písní koncert od koncertu měníte?

Od vydání nového alba jsme zatím absolvovali pouze jedno turné, a to ve Státech. Tam jsme se snažili za večer do koncertu zahrnout jak písně nové, tak písně ze soundtracku filmu Once, z alba The Swell Season i starší písně již vydané Glenovou kapelou The Frames. Určitě to i v Evropě bude vypadat podobně. Set list se koncert od koncertu mění, ale v průběhu turné, kdy zjišťujeme, v jakém pořadí písně nejlépe vyzní, se set list mění míň a míň.

Název alba Strict Joy je z díla básníka Jamese Stephense. Proč tento název? Čím vás básník či jeho dílo oslovili?

James Stephens se nám s Glenem zalíbil nejprve svými romány, než jsme objevili i jeho básnickou tvorbu. Jeho příběhy jsou inspirované irskou mytologií, kterou pečlivě studoval. Je výborný vypravěč, líbí se mi, jak ovládá jazyk, užívá metafor, a i jeho románová tvorba je plná poezie, což je pro nás velkou inspirací při psaní textů k písním. Z jeho sbírky básní Glena zaujala obzvlášť báseň s názvem Strict Joy, Strict Care. Pojednává o tom, že i ze smutku a zármutku se může zrodit pocit štěstí. Básník píše verše naplněné splínem, ale už tím, že na básni pracuje, zdokonaluje ji, záleží mu na ní, vzejde z toho něco krásného, něco, co dojímá nebo v člověku budí radost a pocit štěstí. I naše písně pojednávají o smutných věcech a těžkých životních zkušenostech, ale i tak lidi těší je poslouchat. Strict Joy znamená Přísná radost, což je zvláštní snoubení obou slov, ale pro mě to znamená to, že když člověk bere věci takové, jaké jsou, dobré či špatné, může být šťastný a radovat se z každého dne, neboť i když je pravda, že by se mohl mít líp, také by se mohl mít i daleko hůř. Taky zármutek člověka hodně naučí, co nás nezabije, to nás posílí, a studna vyhloubená smutkem může být následně naplněná štěstím.

Na čem v současné době pracujete? Nové CD, filmová hudba…? Jaké projekty vás tento rok čekají?

Na nových písních pracujeme průběžně, časem se určitě zrovna vrátíme do studia, abychom novou tvorbu zaznamenali a zdokumentovali. Tento rok bude pro nás naplněn především koncertováním s deskou Strict Joy. V únoru objedeme Evropu, na jaře pak Asii a Austrálii, a také se budeme vracet do Spojených států.