Hansard & Irglová: Once (recenze soundtracku)

Hansard & Irglová: Once (recenze soundtracku)
15. října 2008 Recenze, Folk Autor: Milan Tesař

Recenzí se vracíme k úspěchu Glena Hansarda a Markéty Irglové při letošním udělování Oscarů. Přečtěte si náš článek o albu s hudbou z filmu Once a připojte své postřehy. Chtěli byste, aby se Hansard vrátil k rockové hudbě? Považujete Falling Slowly za jeho nejlepší píseň? A jaká je podle vás role Markéty Irglové na albu? Zajímá nás váš názor.

CD OnceKonec příběhu všichni známe. Nezávislý a nízkorozpočtový film Once zaujal natolik, že posbíral ve světě řadu ocenění včetně jednoho z nejvyšších možných: hudbu za pilotní píseň Falling Slowly. Irský alternativní písničkář a někdejší rocker Glen Hansard společně se svou českou přítelkyní Markétou Irglovou slavili úspěchy nejen v Irsku a v Česku, kde jsou doma, ale především za oceánem. Navzdory řadě kritiků v mém okolí stále patřím mezi ty, kteří oběma protagonistům zisk sošky přejí. A i když ani já nepovažuji Falling Slowly za nejlepší Hansardovu píseň, vždycky budu rád, když významné ocenění poputuje k autorům nezávislé hudby. Čím méně komerčního popu, tím lépe.

Falling Slowly sice není nejlepší Hansardova píseň, avšak v žádném případě to není píseň špatná. Je v ní napětí, autor v ní ukáže svůj cit pro práci s dynamikou a silná melodie osloví i tu část posluchačů, která nezávislou kulturu nevyhledává. Ti se pak díky této jedné písni dostanou k celému soundtracku k filmu Once, který obsahuje i další pozoruhodné kousky. Hned v druhé If You Want Me Irglová Hansardovi odpovídá na jeho vyznání z oscarové písně. Následují duety i sólová čísla obou zpěváků a také vsuvka kapely Interference, která vedle Hansardových Frames patřila k věrozvěstům irského písničkářství na českých festivalech.

Hansard, který kdysi odmítal natáčet sólová alba a výjimku učinil až na českém projektu The Swell Season, býval opravdu rockerem. Na albech své domovské kapely The Frames řval, řezal do kytary, vytvářel hlukové stěny. Ani tam však nezapomínal na silnou melodii a na ztišení tam, kde to bylo třeba. A právě tento aspekt jej vždy spojoval s irskými krajany U2. Ovšem zatímco U2 se už 30 let představují jako hledači, kteří udávají směr hudebnímu vývoji, Hansard v poslední době na objevnost rezignoval a dal přednost líbivosti před experimenty. To nemusí být vždy na škodu: silou melodii posluchač umí ocenit a přes jistou nasládlost není ani hudba na soundtracku Once kýčovitá. Přesto je někdy až příliš předvídatelná a banální, přesto že je zajímavě zazpívaná. Mimochodem Hansardův písničkářský chraplák se s jemným až dívčím vokálem Irglové skvěle doplňuje, všimli jste si?

Když Glen Hansard v roce 2004 zpíval už podruhé živě u nás na Proglasu a mladičká Markéta mu tehdy nesměle dělala „vokální křoví“, netušil jsem, že se z nich jednou stane oscarový pár. A i přesto, že hudbu na Once považuji především za Glenovu autorskou záležitost, neupírám podíl na slávě ani sympatické Irglové a za její ocenění jsem opravdu rád. Posluchačům, kteří by se o tvorbou obou osobností chtěli dozvědět víc, potom doporučuji především písničkářské album The Swell Season, vystavěné mnohem lépe než soundtrack Once, a také jednotlivá alba Hansardových The Frames. Věřme totiž, že se Glen bude kapele dál věnovat a že jej nebudu muset nazývat „bývalým“ rockerem.

Rok vydání: 2007
Vydavatel: Canvasback/Columbia/Sony Music Soundtrax
Žánr: folk
Celkový čas: 43:46

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web