Jazzové novinky: Jaromír Honzák a Libor Šmoldas

27. září 2007 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na nezávislé značce Animal Music vyjdou v říjnu 2007 dvě jazzové novinky: čtvrté CD skladatele a kontrabasisty Jaromíra Honzáka a první album mladého kytaristy Libora Šmoldase.

V říjnu vyjdou na značce Animal Music nová CD Jaromíra Honzáka a Libora Šmoldase.

Novinka Jaromíra Honzáka s názvem A Question To All Your Answers je už čtvrtým albem tohoto skladatele a kontrabasisty, jehož předchozí titul Present Past byl oceněn cenou Akademie populární hudby nebo cenou časopisu Harmonie jako nejlepší jazzové album roku 2003. Nové CD bude obsahovat osm vlastních Honzákových kompozic.

Členy Honzákova kvarteta na novém albu, natočeném mimochodem v Polsku, jsou: David Dorůžka, jeden z nejlepších současných jazzových kytaristů, který se pohybuje již od mládí na mezinárodní jazzové scéně, držitel ceny Akademie populární hudby v jazzové kategorii za vlastní debutové album Hidden Path (2004); dále přední polští jazzmani bubeník Lukasz Zyta a klavírista Michal Tokaj. O interpretačním souznění v kapele svědčí i Honzákova odpověď na otázku, jak by si představoval ideální kapelu: „Je to ta současná. Moji spoluhráči dokážou překonat představy o mé vlastní hudbě.“ Konkrétně o Davidu Dorůžkovi Honzák říká: „David je ve svém věku nesmírně vyzrálý a osobitý hráč. Fascinuje mě na něm kromě mnoha dalších věcí jeho schopnost vcítit se do různých stylů a pojetí jazzu a vnést do hudby to pravé, co ji povznese. Zároveň vytváří svou vlastní, velmi osobitou a specifickou hudbu.“

Mladý kytarista Libor Šmoldas vydává své debutové album On the Playground. Šmoldas je členem Organic Quartetu, který vede jeho někdejší spolužák z Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka Ondřej Pivec. Pro účely alba sestavil kytarista trio z vynikajících hudebníků své generace: po Šmoldasově boku zde účinkuje právě varhaník Ondřej Pivec a zmíněný polský bubeník Lukasz Zyta, dlouholetý spolupracovník Jaromíra Honzáka. Album obsahuje 6 původnich Šmoldasových skladeb a jako projev úcty k jazzové tradici také dva standardy: Valse Hot Sonnyho Rollinse a Just One Of Those Things z pera Cola Portera.

Libor Šmoldas je součástí pražské jazzové scény od poloviny 90. let a je typickým představitelem současné mladé české jazzové generace, která dosahuje neobvyklých kvalit přesahujících české hranice. Vystudoval Konzervatoř a Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. S kapelou Organic Quartet Šmoldas v posledních let absolvoval několik set koncertů v Česku i v zahraničí. Libor Šmoldas spolupracuje též s dalšími významnými hudebníky, jako jsou Najponk, Jaromír Honzák, Radek Zapadlo, Yvonne Sanchez, Jiří Slavíček, Petr Dvorský, Josef Fečo či David Dorůžka, i se zahraničními hudebníky (Bob Montgomery, Steve Fishwick, Osian Roberts, Lukasz Zyta, Pavel Wlosok). V roce 2005 bylo Šmoldasovi uděleno stipendium na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Kromě vlastního tria Šmoldas založil též kapelu Bossa Nova Sensation, kde po boku své ženy, zpěvačky Venduly Šmoldasové, a spolu s dalšími spoluhráči interpretuje brazilskou hudbu v moderním pojetí.

(Podle oficiální tiskové zprávy.)