Folklorní okénko: Jatelinka drobná

Folklorní okénko: Jatelinka drobná

Pořad v souvislostech


Jatelinko drobná
Budeme vysílat

Výlet na Slovensko 19 - Milan Križo
Folklorní okénko
Folklorní okénko
Vysílali jsme


Výlet na Slovensko 19 - Milan Križo

Výlet na Slovensko 18 - Pováží

Výlet na Slovensko 18 - Pováží
Audioarchiv

V dalším Folklorním okénku věnovaném stromům, rostlinám a květinám pro vás budeme vybírat z písní opěvujících jednu z nejskromnějších, ale přitom nejužitečnějších rostlinek: jetel, jetelíček. Latinské označení Trifolium upomíná na trojlístek provázející jeho bílý nebo červený květ. Hojně v zemědělství využívaná pícnina získala v lidových písních i svou romantickou podobu. Nalaďte si Folklorní okénko autorky Heleny Bretfeldové nazvané Jatelinka drobná ve středu 3.dubna v 16 hodin. 

V dalším pokračování série „okének“ věnovaných rostlinám, bylinkám a stromům vás tentokrát čekají písničky především z různých koutů  Moravy, ve kterých se zpívá o jedné ze starobylých kulturních rostlin, přesněji – pícnin; bude to tentokrát o jeteli, jetelíčku, ale též v ženském rodě o jatelince, ďatelince, (d)zacelince. Čekají nás písně žertovné, veselé popěvky i příběhy počínajících i probíhajících vztahů mezi mladými lidmi – společná práce při kosení byla jednou z vítaných možností k seznámení, popřípadě k navázání vztahu. Samotný jetel, v lidové poezii většinou jatelinka odedávna plnila významnou roli v lidské obživě: především jako zdroj čerstvé a v zimě sušené potravy pro domácí zvířectvo – ale samotný jetel, trojlístek i čtyřlístek, byl symbolem štěstí a také věrné lásky.  Zazní také dívčí halekačky nebo též trávnice, kterými se dívky dovolávaly „přes kopec“.  

Začneme motivem, který pojmenoval dnešní díl Folklorního okénka – tedy incipitem Jatelinko drobná; písní v tanečním rytmu starodávný v podání Karolíny Pišťkové a Kunovjanu (Dzacelinka prekvitala); další ukázky zazní v podání dívčího sboru souboru Kopaničiar, Bronislavy Zelingerové a souboru Linda (Zacelina a hřebíček) a Lýdie Gabrhelové s Gajdoši z Kopanic (Pod horú zacelina). Následuje sada písní uvozená incipitem Pod horú je jatelinka/ďatelinka. Začneme trávnicí z Velkých Karlovic v podání matky a dcery Blaženy a Jarmily Šulákových,  následovat bude a capellová verze s jiným nápěvem v interpretaci Ivany, Terezy a Kristýny Kašparových. Stejný incipit, ovšem s odlišným textem v rytmu tance starodávný zazpívají Jarmila Šuláková s Josefem Lažou a dívčí sbor souboru Kašava, pomalou verzi uslyšíme od Jiřiny Mikloškové. 

Další „jatelinku“ nám představí Vlasta Grycová (Pod horú jatelinka), kosecké zazní v podání zpěváků souboru Malé Zálesí (Už je jatelinka pokosená), a sboru muziky Soláně (Já mám kosu, kosenku) a na závěr série zazpívá čardáš Zasial som ďatelinku uherskobrodský L.Málek. Další „jatelinky“ najdeme „v širém poli“ (jak nám zazpívá Alžběta Bačíková, popřípadě „před naším“, jak zpívá Hedvika Varmužová, a konečně s oslovením „jatelinko v roli“ v podání Vlasty Fialové a Javorníku. Všechny smutné o zmařené lásce.

Dnešní Folklorní okénko věnované jeteli a „jatelince“ zakončíme gajdošskými písněmi: zazpívá Lidová muzika Souboru písní a tanců Škoda Plzeň píseň Suchá jatelinka trávu prevyšuje; a na konec Brněnští gajdoši a Decky ste mně říkával. Užijte si poslech.

 

Folk na Slovensku v roce 2024

janku_gratia-plenaPoslechněte si přehled slovenského folku v roce 2024.

Regiony

Regiony

Profil Jiřího Smrže

960px-Brno-Leitnerka-uvedení-alba-Kořeny-Jiřího-Smrže2013Jiří-Smrž2_wikipediePoslechněte si pořad o písničkáři Jiřím Smržovi.

Témata Jak se vám líbí

RacekMarek_studio_foto@barhalkaPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Darujte Proglas!