Pavel Bobek poprvé na Folkových prázdninách

30. dubna 2012 Aktuality, Country, World music Autor: Milan Tesař

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou lákají každoročně především na zajímavé interprety ze zahraničí. Ani letos však nebudou v programu chybět některá klíčová jména české scény. Poprvé například na festivalu v Náměšti vystoupí Pavel Bobek. Folkové prázdniny budou probíhat od 21. do 28. července 2012.

Pavel Bobek na Folkové prázdniny přiveze nové album Kruhy. Producentem se znovu stal Luboš Malina, dlouholetý člen Druhé Trávy Roberta Křesťana a šéf vlastní skupiny Malinaband, která Bobka už léta doprovází. O předcházející desce skladeb Johnnyho Cashe, nazvané Víc nehledám, nazpívané sugestivním hlasem, Pavel Bobek prohlásil, že bude v jeho padesátileté kariéře poslední. Nadšené přijetí alba ale jeho názor změnilo. „Člověk míní, pánbůh mění. Už jsem myslel, že jsem všechno nazpíval, ale byl jsem znovu požádán o novou desku,“ vysvětlil nečekané, ale pro fanoušky příjemné rozhodnutí Pavel
Bobek.

Další hudební legenda, rockový zpěvák Vladimír Mišík, si na festivalu zahraje s akustickou proměnlivou formací Čundrground, složenou, jak kdysi řekl, z muzikantských kamarádů, kteří zrovna mají čas a chuť zahrát si svoje i převzaté písničky.

Čankišou z Brna, hudební reprezentanti jednonohého národa Čanki, odehrají s přímočarou energií svůj amalgám Balkánu, Středomoří, latiny, rocku a exotických dálek z loňského mezinárodně úspěšného alba Faÿt.

Dan Bárta zazpívá svoje i oblíbené převzaté skladby s triem Roberta Balzara, zatímco Jiří Stivín zahraje pouze „sám se svým stínem“ a flétnami. A nebyly by to Folkové prázdniny, aby je nezahřál Jiří Pavlica s Hradišťanem.

Kapela Desně fajn, podle svých slov pravděpodobně nejhorší skupina v historii
českého folku, zahraje písně Jaromíra Nohavici „s instrumentálním neumětelstvím, falešným zpěvem a prvobytně pospolnými aranžemi“. S novým hudebním projektem se na Folkových prázdninách představí hudebník, divadelník a umělecký kovář Petr Píša, jinak také kapelník dechového tělesa Zatrestband a hvězda nového nastudování divadelní hry Jiřího Suchého Dobře placená procházka, uvedeného v Národním divadle v režii Miloše Formana. Pořadatelé připomínají také již ohlášenou Ivu Bittovou & Čikori.

Za zahraničních účastníků zatím odtajnili polyfonní kvartet Tenores di Bitti „Mialinu Pira“ ze Sardinie a trio zpívajících multiinstrumentalistů Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs z kanadského Québecu.

Další informace najdete na www.folkoveprazdniny.cz.

(Podle oficiální tiskové zprávy)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web