Pozvánka na Folkové prázdniny 2012 ve Slyšte, lidé!

3. července 2012 Aktuality, World music, Folk Autor: Milan Tesař

Od 21. do 28. července budou v Náměšti nad Oslavou probíhat Folkové prázdniny, tentokrát s podtitulem Hudba a bariéry. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé z letošních účinkujících – estonskou písničkářku Mari Kalkun, maďarskou skupinu Fonó Folk Band, sardinský sbor Tenores di Bitti – Mialinu Pira, anglickou skupinu The Unthanks, mezinárodní kapelu z Londýna Shtetl Superstars a další. Poslouchejte v sobotu 7. července 2012 od 19.15 nebo v úterý 10. července 16.55.

Festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou kvalitní hudbu nabízí už mnoho let – letos se uskuteční jeho 27. ročník. Za ta léta se akce vyvíjela od běžné folkového přehlídky až do současného výjimečného tvaru, který nabízí vystoupení evropských a světových hvězd world music, to nejlepší z české scény a k tomu obří festival tvůrčích dílen, open scénu nebo odborné kolokvium, letos na téma Hudba a bariéry.

Festival zahájí Iva Bittová. Rodačka z Bruntálu, dlouhodobě spojená s brněnskou scénou, již několik let žije ve Spojených státech. Do vlasti se však vrací a díky obrovskému tvůrčímu záběru a vysoké kvalitě svých skladeb má stále co nabídnout. Na Folkových prázdninách Ivu Bittovou doprovodí skupina Čikori ve složení: Vladimír Václavek – kytara, Oskar Török – trubka, Jaromír Honzák – kontrabas a Miloš Dvořáček – bicí a perkuse. V jiném obsazení, s trumpetistou Františkem Kučerou, vydala skupina Čikori v roce 2001 své jediné album. Iva Bittová říká: „Je to částečně mou povahou, vracet se zpátky a prohloubit si zážitky a znalosti z minulosti. Znovu si je jaksi osahat, zhodnotit a pokusit se je více svázat s přítomností. Zažila jsem spoustu skvělého v mladistvém věku, vše nějak rychle uplynulo a dnes se svými zkušenostmi a pohledem na svět mám snahu ty hodnoty více uchopit a prožít si je více do hloubky. S Čikori vznikají úplně nové tvary a barvy zvuku, skladby najednou mají jiný rytmus a čas, jsou to větší hudební plochy a my víme, že není kam spěchat, což je v dnešní době důležité.“ Iva Bittová a Čikori otevřou Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou v sobotu 21. července.

Spolu s nimi bude festival zahajovat italská formace Tenores di Bitti „Mialinu Pira“ – i proto se úvodní večer jmenuje Bittová & Bitti. Tenores di Bitti „Mialinu Pira“ je vokální soubor, polyfonní kvarteto ze Sardinie. V repertoáru má jak duchovní, tak světské písně a obojí skupina v Náměšti předvedla už v roce 2003. Letos se tedy po devíti letech vrací.

V pondělí 23. července ovládnou hlavní festivalové pódium písničkáři. Prvním z nich bude Ir Mark Geary, pravidelný účastník Folkových prázdnin. Před čtyřmi lety v rozhovoru pro festivalovou brožuru řekl: „Hudba sama o sobě nemůže být dokonalá. Dokonalost, o niž se snažím já, tkví v tom, aby se moje píseň chvěla, abych svým hlasem dokázal vyjádřit její podstatu. Abych se maximálně přiblížil jejímu původu. Z mého výrazu musí být jasné, proč jsem ji vůbec psal.“ Mark Geary sice pochází z Irska, ale z rodného domova odešel v roce 1992 a etabloval se na newyorské scéně. „Neměl jsem práci ani žádné zvláštní vyhlídky. Trávil jsem čas podobně jako většina muzikantů, sluchátka věčně na uších, plný inspirace, smutku i radosti z hudby,“ vzpomíná na okamžik odchodu, „tak jsem se sebral a z Dublinu odjel. A protože můj bratr v té době vedle hudební klub v New Yorku, jel jsem právě tam.“

Po Irovi Marku Gearym vystoupí estonská zpěvačka Mari Kalkun se svým triem. Ve své tvorbě se tato autorka inspiruje estonskou přírodou, poezií a tradiční hudbou, zhudebňuje poezii estonských básníků z 20.–60. let minulého století, zpívá o venkovském životě, o lesích, krajině. Neodolatelnou atmosféru jejím písním dodává zpěv v pro nás exotickém estonském jazyce a také hudební doprovod – na jejích albech slyšíme tradiční drnkací nástroj kannel, ale také piano, akordeon, kytaru a další nástroje. Své první album Üü tulõk, zpěvačka vydala v roce 2007.

Písničkářský večer v Náměšti nad Oslavou nabídne koncerty nejen výrazných sólistů z Irska a Estonska, ale také Vladimíra Mišíka, který se tentokrát představí se svou akustickou formací Čundrgrunt. V knize Vojtěcha Lindaura a Ondřeje Konráda Bigbít čteme, jak Mišíkova tvorba souvisí s folkem a s písničkářstvím. Autoři knihy popisuji, jak se poté, co odešel z Flamenga a po nevydařených pokusech s Energitem Luboše Andršta a s vlastní skupinou Formace Nova, Mišík „ocitl náhle sám, a tak vzal do rukou španělku a probíjel se folkovými kluby s repertoárem, v němž měly své místo některého jeho starší písničky, bluesové evergreeny i dylanovky a vedle nich se začaly objevovat nové skladby, na jejichž vzniku se podepsaly Mišíkovy čerstvé zkušenosti ve folkovém prostředí. Především setkání s lidmi okolo sdružení Šafrán, nejsilněji s Vladimírem Mertou, přivedlo Mišíka ke zcivilnění a k zásadnímu obratu k písničkářským kořenům“.

Úterní večer má podtitul Vokály a bariéry a v jeho rámci se představí anglická formace The Unthanks, jejíž základ tvoří sestry Rachel a Becky Unthankovy. Zpívají jak tradiční balady z anglicko-skotského pomezí, tak moderní folkové písně, mimo jiné z repertoáru Toma Waitse, nebo úpravy pozapomenutých rockových skladeb. Právě toto rozkročení mezi tradicí a nejmodernějšími hudebními trendy je pro sestry Unthankovy typické. Jejich písně jsou postavené na vokálech – na sólech, dvojhlasech nebo sborech, ale důležitou roli v nich hrají i doprovodné nástroje – kytarou a pianem počínaje přes pětistrunnou violu až po melodeon a další méně obvyklé nástroje.

Ve čtvrtek 26. července se v Náměšti představí mimo jiné kanadská skupina Nicolas Pellerin & les Grands Hurleurs. Vedle kapelníka Nicolase Pellerina, který hraje na housle, skupinu tvoří kytarista a hráč na mandolínu Simon Marion a basista Simon Lepage. Skupina za své první album získala v roce 2010 významnou kanadskou cenu Félix.

Zvláštní podtitul bude mít na letošních Folkových prázdninách koncert v pátek 27. července – Bariéry a divoké baroko. Českou scénu bude tento večer v Náměšti zastupovat Jiří Stivín. Vedle něj vystoupí dvě kapely ze střední Evropy, které si teď postupně představíme. První z nich je Fonó Folk Band z Maďarska, skupina, která vznikla v Budapešti v roce 1997. Jejich cílem je hrát a rekonstruovat původní instrumentální a vokální hudbu Panonské pánve.

V pátek 27. července vystoupí také polská skupina Warsaw Village Band neboli Kapela ze wsi Warszawa. Skupina hraje tradiční polské písně s akustickými nástroji – bubnem, cimbálem, houslemi a cellem –, ale v moderním duchu.

Festival bude končit v sobotu 28. července dnem, který má podtitul S energií přes bariéry. Účinkují Traband, Čankišou, Coco Mbassi z Kamerunu a také britská skupina Shtetl Superstars, která se do Náměště vrátí po roce a která bude tentokrát sdílet pódium s Jardou Svobodou z Trabandu. Skupinu Shtetl Superstars založil v Londýně trumpetista a zpěvák Lemez Lovas, bývalý člen klezmerové formace Oi Va Voi. Na téma oživování židovské hudební tradice říká: „Záleží na tom, co si představit pod pojmem oživovat. Hudba přece byla vždycky živá, jenom nebyla chvílemi jako poustevník k nalezení.“ A pokračuje: „Můj přístup k židovské hudbě vždycky spočíval ve dvou věcech: naučit se o ní vše, co je možné, a vzít přitom v potaz jazyk a kulturu, které ji obklopují.“ Klezmer a vůbec židovskou hudbu před několika desetiletími oživily především skupiny ze Spojených států v čele s The Klezmatics. Lemez Lovas však říká: „Nezapomínejme, že evropské hudební zkušenosti jsou velmi odlišné, a proto bychom neměli pouze kopírovat americký zvuk. Je nutné pracovat s hudbou, kterou máme v Evropě před nosem, a z ní vycházet.“

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web