Třikrát z Proglasu: Habib Koité a album Soô

15. ledna 2015 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 16. ledna 2015 od 14.30 si v rubrice Třikrát z Proglasu představíme písničkáře z afrického Mali Habiba Koitého a jeho nové album Soô. Autor v písních reaguje na aktuální společenskou situaci v Mali, poznamenaném válkou s islámským fundamentalismem.

Habib Koité je písničkář z africké republiky Mali, přirovnávaný například k Ericu Claptonovi. Jeho doménou je propojování západoafrické hudební tradice s rockem. Koité je v současné době komerčně nejúspěšnějším interpretem z Mali, a tedy i člověkem, kterému se daří západoafrickou kulturu propagovat ve světě. Před dvěma lety například vystoupil v Náměšti nad Oslavou na Folkových prázdninách ve společném programu s americkým bluesovým muzikantem Erikem Bibbem.

Na svém novém albu Soô se Koité dotýká aktuální společenské situace ve své vlasti, tedy v Mali, zmítaném válkou s islámskými fundamentalisty. Více než politické situace si však ve svých textech všímá osudů obyčejných lidí. Pod zdánlivě optimistickou hudbou se tak skrývají smutné verše o utrpení, beznaději a obavách.

Album natočil se svou novou kapelou, která je méně rocková než předchozí skupina Bamada – namísto bicích v ní najdeme tradiční africké perkuse. Na albu Soô účinkují i některé další hvězdy západoafrické hudby – na africkou „harfu“ zvanou kora hraje Toumani Diabaté a na loutnu ngoni i u nás dobře známý Bassekou Kouyaté. Z rockové sestavy zůstaly kytara a baskytara.

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Koncert  E dur pro kytaru a smyčce - Larghetto; Autor: Kohout Karel; Dirigent: Vronský Petr; Sóla: Bláha Vladislav - kytara; Soubor: Státní filharmonie Brno
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně
15:15Jak se vám líbí

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web