Třikrát z Proglasu: Habib Koité a album Soô

15. ledna 2015 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 16. ledna 2015 od 14.30 si v rubrice Třikrát z Proglasu představíme písničkáře z afrického Mali Habiba Koitého a jeho nové album Soô. Autor v písních reaguje na aktuální společenskou situaci v Mali, poznamenaném válkou s islámským fundamentalismem.

Habib Koité je písničkář z africké republiky Mali, přirovnávaný například k Ericu Claptonovi. Jeho doménou je propojování západoafrické hudební tradice s rockem. Koité je v současné době komerčně nejúspěšnějším interpretem z Mali, a tedy i člověkem, kterému se daří západoafrickou kulturu propagovat ve světě. Před dvěma lety například vystoupil v Náměšti nad Oslavou na Folkových prázdninách ve společném programu s americkým bluesovým muzikantem Erikem Bibbem.

Na svém novém albu Soô se Koité dotýká aktuální společenské situace ve své vlasti, tedy v Mali, zmítaném válkou s islámskými fundamentalisty. Více než politické situace si však ve svých textech všímá osudů obyčejných lidí. Pod zdánlivě optimistickou hudbou se tak skrývají smutné verše o utrpení, beznaději a obavách.

Album natočil se svou novou kapelou, která je méně rocková než předchozí skupina Bamada – namísto bicích v ní najdeme tradiční africké perkuse. Na albu Soô účinkují i některé další hvězdy západoafrické hudby – na africkou „harfu“ zvanou kora hraje Toumani Diabaté a na loutnu ngoni i u nás dobře známý Bassekou Kouyaté. Z rockové sestavy zůstaly kytara a baskytara.

NyníHudební siesta
Skladba: Básník a múza, pro housle, vcllo a orchestr opus 132; Autor: Saint-Saëns Camille; Dirigent: Eschenbach Christoph; Sóla: Isserlis Steven - violoncello, Bell Joshua - housle; Soubor: Symfonický orchestr NDR
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web