Habib Koité vystoupí v Praze

30. dubna 2008 Folk, World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve středu 28. května vystoupí v Praze v Paláci Akropolis špičkový hudebník z afrického Mali Habib Koité. Na koncert vás pozveme v profilové rubrice Třikrát z Proglasu ve čtvrtek 1. května od 14.30.

Habib Koité, novátorský písničkář z Mali, propojující západoafrickou griotskou tradici se západním rockem, jako jeden z mála zmírnil předpověď senegalského zpěváka Youssou N´Doura, že zpopularizovat africkou hudbu nebude pro její odlišný výrazový slovník snadné. Na nekonečném, mnohaletém turné získal obdiv Evropy, už několikrát roztančil pražskou Akropoli a přinutil Američany změnit názor na původ blues.

O Koitém je známo, že s alby šetří, mimo jiné pro svůj perfekcionalismus, kdy hodně času stráví skládáním a bádáním ve studiu nad detaily. Je rovněž stále na nekonečném turné a jeho koncerty patří mezi vyhledávané atrakce.
Stále má po boku věrnou kapelu Bamada a upřednostňuje akustický zvuk s vévodícím balafonem Keletiqui Diabateho. Hravost a přirozenost se pojí s Koitého vynikající kytarou – říkají mu africký Clapton –, do níž se vplétají také tóny harfy ngnoni a samozřejmě zvuk nepostradatelného bubínku talking drum. Koité unikátním způsobem zužitkovává celou řadu malijských stylů, které mísí s rockem, funky, reggae a latinou. „Pracuji s maliskou tradicí, zároveň ale toužím po její moderní podobě. Chci otevřít okno mladé generaci, umožnit jí seznámit se s vlastními hudebními kořeny. Afriku až příliš drancuje západní popmusic.“ (Převzato ze stránky www.pjmusic.cz.)

Publicista Jiří Moravčík o Koitém píše v knize V tlamě afrického krokodýla: „Po klubech a restauracích s kytarou vystupoval od jedenácti. Pro legraci, zábavu i penízky. Styl dobrušoval na Jimim Hendrixovi, Led Zeppelin, jazzmanech, bluesmanech a evropském popíku. Uměl prý zahrát cokoliv, a když se ocitl v koncích – třeba při objednávce zahrát libanonský hit – vyžádal si kazetu domů a následující večer nebylo co řešit. S tradiční hudbou jste u něho ovšem nepochodili. Té se věnoval v ústraní: s věkově spřízněným koristou Toumanim Diabatém, afrokubánsky naladěným Khalilou Traorém ze skupiny Maravillas nebo o dvě generace starším hráčem na balafon Keletiguim Diabatém, maliskou hudební legendou, stojící po jeho boku v Bamadě do dnešních dnů.“

Habiba Koitého, který vystoupí 28. května v Praze v Paláci Akropolis, si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu 1. května od 14.30.