Střípky z ruské hudby v pořadu Třikrát z Proglasu

Střípky z ruské hudby v pořadu Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: UUTAi
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Kobo Town
Třikrát z Proglasu: Muddy Gurdy
Třikrát z Proglasu
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Vladimír Mišík
Třikrát z Proglasu: Spirituál kvintet
Třikrát z Proglasu: Vojta Kiďák Tomáško
Audioarchiv
21. ledna 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V roce 2021 proběhl první ročník ruské hitparády world music. Nejlepší alba vybírala mezinárodní porota, jejímž jediným členem za Česko byl redaktor Proglasu Milan Tesař. Přehled jedenácti nejlepších alb jsme nedávno uvedli v pořadu Slyšte, lidé! (viz odkaz pod článkem). Ve dnech 24.–26. ledna 2022 si v rubrice Třikrát z Proglasu podrobněji představíme čtyři alba z první dvacítky.

pondělí 24. ledna v 7.45:

UUTAi – Dope

Na sedmém místě skončila v ruské hitparádě lidové a etnické hudby zpěvačka, hudebnice, etnomuzikoložka a mistryně v hrdelním zpěvu Olena Podlužnaja, která vystupuje pod uměleckým jménem UUTAi. Nové album této propagátorky novo-šamanismu z Jakutska se jmenuje Dope. Přináší směs tradičních a moderních hudebních přístupů, opět zde slyšíme nástroj brumle nebo khomus, hrdelní zpěv a zpěv napodobující zvuky přírody. UUTAi na svém albu spolupracovala v Moskvě s týmem producentů elektronické hudby.

*******

pondělí 24. ledna ve 14.00

Tatyana Molchanova – Songs for Lidia Ruslanova pt 1

Na devátém místě prvního ročníku ruské hitparády world music skončila zpěvačka Taťjana Molčanova (Tatyana Molchanova) s albem Písně Lidie Ruslanovové, část 1. Taťjana je etnomuzikoložka a stojí v čele folklorního souboru Meždurečje. Na sólovém albu, jak jeho název napovídá, se zaměřuje na písně, které měla ve svém repertoáru ruská folklorní zpěvačka z doby Sovětského svazu Lidya Ruslanovová, případně na písně, které této zpěvačce autoři psali přímo na míru jejího hlasu. S Taťjanou Molčanovou na albu spolupracoval Johann Nikadimus, který se profesionálně zabývá tradičními ruskými účesy a módními doplňky, ale zároveň je producentem a zvukovým inženýrem.

*******

úterý 25. ledna ve 14.00

Kazachya Sprava – The Sun Will Give The Morrow Birth

Na 11. místě se umístila skupina Kazačja sprava (Kazachya sprava) s albem Prosňotsja děň krasy mojoj. Jedná se o druhé album této kapely, která se zaměřuje na lidové písně donských kozáků. V repertoáru má písně historické, milostné, vojenské, rodinné i s tematikou každodenního života. Skupina vznikla spontánně v roce 2016 na letním táboře zabývajícím se odkazem kozáků a v současné době jeho členové zpracovávají tuto vrstvu lidové hudby na profesionální etnologické bázi.

*******

středa 26. ledna ve 14.00

Opycham – Where To Find Peace Of Mind

Na osmé příčce skončil projekt Opyčam (Opycham), za kterým stojí hudebník a filosof Jevgenij Tkačev. Album Kde najít pokoj mysli obsahuje zhudebněné básně o duchovním hledání, o pátrání po původu naší duše a po věčných hodnotách. Písně stojí na rytmech bubnů, na zvuku brumle a na hrdelním zpěvu, své místo zde mají i autentické zvuky přírody. 

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web