Slyšte, lidé! – S koledami Evropou

Slyšte, lidé! – S koledami Evropou

Pořad v souvislostech


S koledami Evropou
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Ivan Hlas na cestě dekádami
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
21. prosince 2022 World music, Folk, Aktuality, Vánoce Autor: Milan Tesař

Vánoční písně a koledy z dvanácti evropských zemí vám nabídneme v týdeníku Slyšte, lidé! Těšit se můžete například na katalánského dudáka, běloruského akordeonistu, na kapelu ze středního Španělska, na komorní soubor z Portugalska, na koledy z Dánska a Islandu nebo na píseň etnické menšiny Bojků z ukrajinsko-polského pomezí. V pořadu zazní vánoční písně ve velmi tradiční podobě i v modernější úpravách, v podobě vokální i instrumentální. Premiéra na Štědrý den 2022 v 19.15.

Skupina Vigüela hraje lidovou hudbu z vnitrozemské španělské oblasti Kastilie – La Mancha. Její členové doprovázejí svůj zpěv nejrůznějšími rytmickými nástroji, jako jsou tamburíny, zambomba, což je obdoba našeho fanfrnochu, nebo i nůžky na stříhání ovcí. Velký důraz je kladen na zpěv, protože účelem těchto písní bylo předávat sdělení a také emoce. Říkají: „Nepotřebujete kytaru nebo jiný nástroj. Stačí vám hlas a k tomu jakýkoli nástroj, který se používá při práci, nebo třeba kameny, kterými tlučete o sobě.“ Na letos vydané album A la manera artesana skupina zařadila také štědrovečerní lidovou píseň z okolí Madridu, nazvanou El cantar del pollito, Zpěv kuřátka.

Waterson:Carthy byla legendární rodinná sestava, ve které hráli klíčové představitelé anglického folku – zpěvačka Norma Waterson, která bohužel zemřela v lednu 2022 ve věku 82 let, dále její manžel Martin Carthy a také jejich dcera Eliza Carthy, která má v Anglii velmi úspěšnou hudební kariéru. V roce 2006 skupina vydala album křesťanských duchovních písní Holy Heathens and the Old Green Man, které obsahuje i vánoční skladby.

Hornaté pomezí dnešních tří států, Polska, Slovenska a Ukrajiny, obývali Bojkové, Lemkové a Huculové, národnosti, jejichž příslušníci byli po druhé světové válce často násilně přesunuti do severního Polska v rámci takzvané akce Visla. Jiní pak splynuli s dnešními Ukrajinci. Přesto se v menší míře folklor především Bojků v této oblasti zachoval a nyní se mu soustavně věnuje například polské trio Wernyhora. Rozhovor s jeho zpěvačkou Dariou Kosiek jsme vám nabídli v pořadu Jak se vám líbí v říjnu 2022. Na album Toloka  skupina Wernyhora zařadila i několik vánočních písní.

Polská skupina Kroke původně hrála především klezmer, ale inspiruje se také rockem, arabskou hudbou i soudobou hudbou vážnou. Jerzy Bawoł, který v kapele hraje na akordeon, říká: „Tradice klezmeru pro nás dodnes představuje důležité východisko, ale všichni dobře víme, že klezmer se vždycky neustále vyvíjel. Dokázal absorbovat spoustu vlivů, takže my dnes skrze něho objevujeme vlastní hudební světy a skládáme svoji hudbu. Klezmer není hudba pro muzeum ale pro dnešní dobu.” Skupinu, která si svůj název zvolila podle jména města Krakova v jazyce jidiš, dále tvoří hráč na violu, housle a flétnu Tomasz Kukurba a kontrabasista Tomasz Lato. Nejnovější album skupiny je vánoční, obsahuje koledy z různých zemí a jmenuje se The World Of Christmas Carols.

Jednu štědrovečerní melodii najdeme na loňském albu katalánského dudáka Francesca Sanse. Album se jmenuje L’Infinit a Sans je sestavil z jedenácti skladeb různého původu – od lidových melodií přes vlastní kompozice až po coververze. Zaměřil se na hudbu, jaká se hrála a hlavně v současné době hraje nejen v Katalánsku, ale i v širší oblasti Středomoří. Sólovým nástrojem jsou dudy, vedle kterých však na albu slyšíme i další nástroje – kytary, loutnu, housle, akordeon, klavír nebo kontrabas. A také lidský hlas. Sens v bookletu alba připomíná, že v Katalánsku hrávali o Vánocích na dudy tradičně pastýři, kteří se cítili být dědici těch dávných pastýřů, prvních svědků Ježíšova narození. Francesc Sans pak svou štědrovečerní píseň nahrál na historické dudy z 18. století od rodiny Pedrosových, jejichž dílna byla v té době v Barceloně nejvýznamnější. Píseň se jmenuje Na Štědrý večer, A la nit de Nadal. 

Castra Leuca Trio je instrumentální skupina z Portugalska, kterou tvoří kytarista Joaquim Pires, houslista Nicolas Remirez Celis a hráč na perkuse Antonio Pedru Dias. Soubor vychází z tradiční hudby portugalsko-španělského pomezí v okolí města Castelo Branco, a přitom svými postupy připomene klasickou hudbu, akustický jazz nebo lidové písně některých dalších románských zemí. Menino Jesus znamená v portugalštině Ježíšek a melodie téhož jména je samozřejmě vánoční. 

V prosinci 2022 vyšel digitální maxisingl anglicko-skotské skupiny The Furrow Collective s názvem Nejdelší noc, The Longest Night. Obsahuje čtyři vánoční písně včetně Halsway Carol, kterou složil britský hudebník a především hráč na niněru Nigel Eaton. Není to píseň duchovní, zpívá se v ní o nejdelší noci v roce, o mrazu na polích, o severním větru, bílých větvích a také o tom, že nejlépe je v takovém čase v teple domova. 

Kapela Razam začínala jako trio české zpěvačky Ivy Marešové Marešové, Michaela Vašíčka a běloruského akordeonisty Aliaksandra Yasinského. Později se k nim přidal bubeník Radek Doležal a původem ruský violista Ilja Černoklinov. V roce 2022 skupina připravila nový program a CD Slovanské Vánoce s autorskými i lidovými vánočními písněmi z Čech, Běloruska, Ukrajiny, Ruska a Srbska.

Polsko-ukrajinská skupina Dagadana vydala v roce 2021 album Tobie, na kterém hraje vánoční a sváteční písně – jak zcela lidové, tak zhudebněné lidové texty nebo písně umělé. Kapela sice vychází z tradiční hudby, ale na albu nabízí pestrý styl, ve kterém se vícehlasý zpěv prolíná s jazzem, elektronickou hudbou a improvizací. Tématem alba nejsou pouze Vánoce, ale obecně koledování, které se v minulosti pojilo i s dalšími svátky během roku. Dagadana se soustředí především na novoroční koledování, které je spojeno s písněmi zvanými ščedrivky na Ukrajině a sczczodraczki na polsko-ukrajinském pomezí.

Vánoční album v roce 2022 vydala také slovenská skupina Nebeská muzika. Album se jmenuje Šťastné a nebeské a kapela o něm na svém webu píše: „Najdete na něm poklady vydolované z oravské a terchovské strany legendárního vrchu Malé fatry. Nápaditá aranžmá ve stylu world music s bohatým lidovým instrumentářem zachycují lokální kulturní tradici od adventu po svátek Tří králů.“

Když začala Putinova invaze na Ukrajinu, vydala skupina Otava Yo, jedna z nejvýraznějších ruských kapel, které se věnují lidové hudbě, toto prohlášení: „Drazí přátelé, došlo k hrozné tragédii, která nás všechny zasáhla. Jsme naprosto zdrceni tím, co se děje na bratrské Ukrajině. Nebylo možné si něco takového představit, ale to nejhorší, co se mohlo stát, se právě teď odehrává před našima očima. Za těchto okolností se nemůžeme tvářit, že se nic neděje, a dál hrát naši veselou hudbu. Prosím zdržte se nenávistných komentářů alespoň z úcty k členům naší skupiny, jejichž příbuzní jsou nuceni se skrývat před střelami a výbuchy ve sklepích svých domů na Ukrajině.“ Skupina sice nakonec koncertní činnost obnovila, ale vyjádření podpory Ukrajině dodnes z jejího webu nezmizelo, což například její fanoušci na sociálních sítích opakovaně chválí. Otava Yo je ze Sankt Petěrburgu a věnuje se úpravám lidových písní s autentickými nástroji, jako jsou gusli, různé píšťaly, dudy, takzvané Vladimirskij rožok nebo lidová flétna zvaná kaljuka. V roce 2011 skupina vydala vánoční album. 

Skupinu Umbra založily v roce 2014 čtyři ženy z Islandu, které se věnují staré i současné hudbě – kontrabasistka Alexandra Kjeld, harfenistka a varhanice Arngerður María Árndóttir, houslistka Guðbjörk Hlín Guðmundsdóttir a flétnistka Lilja Dögg Gunnarsdóttir. Zpívají všechny čtyři, hlavní sólovou zpěvačkou je Lilja. V repertoáru mají duchovní i světské středověké písně z Islandu i z kontinentální Evropy a také lidové písně ve svých originálních úpravách. Kromě toho se věnují také soudobé hudbě islandských skladatelů. Skupina Umbra vydala v roce 2018 vánoční album Sólhvörf, což znamená Slunovrat. Obsahuje vánoční písně z Islandu, také několik anglických koled a jednu německou.

NyníHudební kompas
Píseň: Domov (2023); Interpret: Terrible 2s; Album: Terrible 2s: Dotýkať sa oblakov
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud
09:00GenZ
09:46Písně
10:00Zprávy ČRo Plus
10:05Dopolední proud

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!