Slyšte, lidé! – Hudební Vánoce 2021

Slyšte, lidé! – Hudební Vánoce 2021

Pořad v souvislostech


Hudební Vánoce 2021
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
19. prosince 2021 Aktuality, Folk, Jazz, World music Autor: Milan Tesař

Ve vánočním vydání týdeníku Slyšte, lidé! se zaměříme na vánoční písně různých žánrů a z různých zemí, které vyšly – poprvé nebo v reedicích – v průběhu roku 2021. Těšit se můžete na jazz, na vánoční píseň z Keni, na srbskou a rusínskou koledu, na blues nebo na vánoční písně v latinskoamerických a karibských rytmech. Z tuzemských kapel uslyšíte Zuby nehty a Ekström Kvartett. Premiéra 25. prosince 2021 v 19.15.

Svjata Vatra nebo Posvátný oheň je ukrajinsko-estonská skupina, která kombinuje pobaltské a východoslovanské lidové písně s punkovou dravostí. V sestavě mají lidové, rockové i jazzové nástroje. Zajímavé mimochodem je, že jsou to všechno muzikanti s klasickým vzděláním. Například zakladatel skupiny, trombonista Ruslan Tročinskyj, je absolventem Ukrajinské národní konzervatoře ve hře na trombón. Kulno Malva studoval hru na akordeon a hraje i na estonské dudy, Juhan Suits studoval hru na dechové nástroje a Kalle Kindel bicí. Na svém zatím nejnovějším albu Maailm, Sa Muutud nebo Světe, ty se měníš zařadila skupina Svjata Vatra také úpravu ukrajinské lidové koledy Shchedryk.

Mexická skupina La Adictiva natočila vánoční album s názvem Navidad Adictiva. Obsahuje 13 skladeb a ve většině případů jde o známé vánoční písně posunuté do latinskoamerických nebo mexických rytmů. Takto si kapela pohrála třeba se sklabami White Christmas, Rudolph the Red Nosed Reindeer anebo Santa Claus Is Coming to Town.

I v roce 2021 vyšel nový vánoční titul amerického hudebního vydavatelství Putumayo, které se už několik desetiletí zaměřuje na tematické kompilace. Zatímco loni tato značka vydala výběr Blues Christmas, tentokrát to byly Jazzové Vánoce, Jazz Christmas. Zakladatel vydavatelství Dan Storper vybral 10 nahrávek z let 1994–2016.

Historie pražské převážně ženské kapely Zuby nehty sahá až na přelom 70. a 80. let, kdy vznikla první sestava pod názvem Plyn. Později se skupina přejmenovala na Dybbuk a začátkem 90. let si její pokračovatelka dala jméno Zuby nehty. Po velmi úspěšném období, kdy Zuby nehty patřily k nejdůležitějším zástupcům české nekomerční hudby, se skupina na více než deset let odmlčela, a vrátila se až v roce 2015 s albem Kusy. Na ně v roce 2021 navázala novinkou Srdce ven. O autorství písní se postaraly dlouholeté členky skupiny Marka Míková, Kateřina Jirčíková a Alice Flesarová, dvěma písněmi přispěla bývalá baskytaristka kapely Pavla Jonssonová a do tvůrčího procesu se zapojil také její nástupce Jan Maxa, který se Zuby nehty hraje na basu právě od minulého alba Kusy. Album obsahuje také dvě písně s vánoční tematikou – surrealistické Jmelí Jana Maxy a tradičnější Metelici Marky Míkové.

Skupina Džezvica se inspiruje rytmy a melodiemi Balkánu a východní Evropy. V sestavě má akordeon, kytaru, cajón, perkuse, violoncello, violu a příčnou flétnu. V roce 2021 skupina vydala nové album Trece un nouraş pe sus, na kterém hraje úpravy lidových písní z Řecka, Běloruska, Srbska, Rumunska nebo písně židovské. My si v podání skupiny Džezvica poslechneme srbskou vánoční píseň Zamuči se Božja majka.

V červnu 2021 vydal své první sólové album katalánský dudák Francesc Sans. Sestavil je z 11 skladeb různého původu – od lidových melodií přes vlastní kompozice až po coververze. Zaměřil se na hudbu, jaká se hrála a hlavně v současné době hraje nejen v Katalánsku, ale i v širší oblasti Středomoří. Sólovým nástrojem jsou dudy, vedle kterých však na albu slyšíme i další nástroje – kytary, loutnu, housle, akordeon, klavír nebo kontrabas. A také lidský hlas. Album se jmenuje L’Infinit a my si z něj poslechneme úpravu lidové vánoční písně A la nit de nadal.

Název dua Kusinerna Riippa neznamená nic jiného než „bratranec a sestřenice Riippovi“. Dvojici totiž opravdu tvoří bratranec a sestřenice Niko a Jessica, příslušníci švédsky hovořící menšiny ve Finsku, která tvoří přibližně 5 % obyvatel této severské země. Niko a Jessica konkrétně pocházejí z vesnice Nedervetil na západním pobřeží Finska. Zatímco Jessica vystudovala hudbu a herectví, Niko je kytarista úspěšné bluesové skupiny Wentus Blues Band. Ta sice vznikla a působí ve středním Finsku, ale byla už uvedena i do švédské síně slávy. Na albu Vedil nabízejí Niko a Jessica jednak nové úpravy švédských lidových písní, jednak své vlastní skladby na texty básníka Alexandera Slotteho. Ten sám pracoval s lidovými melodiemi a psal na ně své vlastní texty a duo Kusinerna Riippa k jeho textům pro změnu složilo nové melodie. V pořadu z alba zazní vánoční píseň Julvisa i Finnmark.

Fadhilee Itulya je špičkový kytarista a také hudebník pedagog z Keni, který na univerzitě v Nairobi vystudoval mezinárodní vztahy a diplomacii. První akordy jej učila hrát jeho matka, sám se později učil i na bicí a na keňskou bambusovou flétnu chivoti. Vychází z tradiční hudby bantuských Luhyů ze západní Keni, která je výrazně rytmická, synkopovaná a přímo vybízí k tanci. Fadhilee Itulya k ní přidává prvky západního folku, populární a taneční hudby a dalších afrických stylů. Na jeho novém albu Shindu Shi najdeme posmutnělou vánoční píseň Grace. Milý v ní zpívá své někdejší milé, se kterou ještě před rokem trávil Vánoce, a ptá se jí: „S kým budeš Vánoce trávit letos?“

Už před rokem jsme si v podobném vánočním pořadu představovali jamajského saxofonistu Deana Frasera. Ten totiž natočil album 16 vánočních písní v reggae rytmu. Po svém zpracoval známé skladby jako Merry Christmas, novoroční Auld Lang Syne nebo koledu The Little Drummer Boy. 

Velmi pěknou lidovou vánoční píseň Spi Isuse, spi loni nahrála slovenská zpěvačka Janais. Pouštěli jsme si ji v přehledu vánočních písní roku 2020. Letos na ni navázala úpravou další rusínské lidové koledy Prečistaja diva, kterou opět natočila s ženským pěveckým souborem Milpošanka. Na klavír zpěvačku doprovází Martin Husovský ze skupiny Komajota, na flétnu hraje Peter Luha, jinak známý slovenský kytarista.

Skupina Ekström Kvartett vznikla v roce 2014 jako jazzové instrumentální kvarteto pod vedením saxofonisty Tomáše Kudlíka. Brzy však začala vystupovat také s textařkou Elen-T, která kapele propůjčila svůj hlas. V roce 2018 proběhla změna několika členů souboru. Zpěv se stal neodmyslitelnou součástí projevu, a to tentokrát v podání Lubora Schmidta, bývalého člena břeclavské skupiny Zelená kočka. Nově do kapely přibyla také elektrická kytara. Dnes má tedy Ekström Kvartett šest členů, ale původní název si ponechal. V roce 2020 skupina vydala písňové album Teorie relativity a na podzim 2021 natočila nový klip a novou píseň Vánoce.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!