Skład Niearchaiczny – písně o lásce, kořalce a ovcích

Skład Niearchaiczny – písně o lásce, kořalce a ovcích
29. prosince 2017 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skład Niearchaiczny je skupina z polské části Beskyd, která k tradičním nástrojům této oblasti – dudám a houslím – přidala kontrabas a violu. V této „nearchaické“ sestavě hraje lidové písně ze svého regionu, ale inspiruje se i folklorem dalších oblastí Karpat. Rozhovor s kapelou jsme natočili v Ostravě na konferenci Czech Music Crossroads. Vysíláme jej 1. ledna 2018 od 19.15.

Rozhovor s členy skupiny Skład Niearchaiczny

Proč si říkáte Skład Niearchaiczny?

Lidová hudba se u nás v Beskydech hraje na housle a na dudy. My jsme si k tomu navíc přidali basu a violu. Hrajeme lidové melodie, lidové texty, ale v nových aranžích. Složení housle a dudy nám totiž přijde takové staré, archaické. Dnes je naopak obvyklé, že moderní skupiny hrají u nás lidovou hudbu s basou a violou, ale už bez dud. My jsme to udělali tak, že jsme zachovali dudy jako archaický prvek a k tomu jsme jako novinku přidali rytmickou sekci, kterou tvoří basa a viola.

Jak vznikají vaše aranže?

Aranže vytváříme dohromady na zkouškách. Testujeme, co se komu dobře hraje, přicházíme s různými motivy a na nich pak společně pracujeme. Nemáme v kapele jednoho aranžéra. Hrajeme spolu a zkoušíme, co bude jak znít. Co se nám líbí, to nakonec zůstane jako konečná verze.

V čem se hudba z Beskyd liší od písní z jiných částí Polska nebo z dalších oblastí Karpat?

Hudba z Beskyd má zvláštní melodie a zvláštní styl hry. Je to hudba, ve které hraje velkou roli improvizace. Melodie jsou plné ozdob, s jakými se jinde na světě nesetkáte. U starých muzik, které se skládaly jen z houslí a dud, to fungovalo tak, že přišel zpěvák, odzpíval základní melodii, muzikanti ji zahráli, ale potom na to téma improvizovali. Přitom měli naprostou svobodu, jak tuto improvizaci pojmou. Byl to vlastně takový „horalský jazz“. Podobnou hudbu najdete i v dalších oblastech Karpat. Dudy, píšťaly – to všechno je v horalské hudbě různých regionů podobné – na Slovensku, v Rumunsku, v Maďarsku… I spousta melodií je podobných, ale svým charakterem se tamní hudba přece jen liší.

O čem zpíváte?

V podstatě zpíváme o tom, o čem se zpívalo v celých Karpatech – o lásce a o kořalce. Taky o práci. Ale láska a kořalka jsou opravdu na prvním místě. A občas také ovce.

Potkali jsme se v Ostravě na mezinárodní konferenci Czech Music Crossroads, kde jste vystoupili před odborným publikem z celého světa jako jedna ze tří vybraných skupin z Polska. Jak důležité toto vystoupení pro vás bylo?

Je to pro nás velmi důležité vystoupení, možná je to zatím úplně nejdůležitější koncert naší kapely. Navíc toto industriální prostředí vytváří zajímavý kontrast k naší horalské hudbě. A zároveň jsme rádi, že si tady můžeme poslechnout i jiné skupiny.

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music