Sharhabil Ahmed – Král súdánského jazzu

Sharhabil Ahmed – Král súdánského jazzu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Sharhabil Ahmed
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Dobršská brána
Třikrát z Proglasu: Rhiannon Giddens
Třikrát z Proglasu: Pražský Big Band
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Lucia Turiničová
Třikrát z Proglasu: Michal Horák
Třikrát z Proglasu: La Paula Herrera
Audioarchiv
9. srpna 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pod názvem The King Of The Sudanese Jazz vyšlo album archivních nahrávek súdánského hudebníka Sharhabila Ahmeda. Představíme si je v pondělí 10. srpna ve 14 hodin v rubrice Třikrát z Proglasu.

Album v srpnu 2020 boduje na čtvrtém místě v hitparádě World Music Charts Europe, kterou každý měsíc sestavují rozhlasoví hudební publicisté z více než 20 evropských zemí. Jedná se o kolekci Sharhabila Ahmeda, přezdívaného Král súdánského jazzu. To je také název alba – The King Of The Sudanese Jazz. A mimochodem nejde o žádnou novinářskou licenci – Ahmed ve své době o titul „krále súdánského jazzu“ soutěžil a tuto soutěž vyhrál.

Sharhabil Ahmed se narodil v roce 1935 a ve své rodné zemi byl zakladatelskou postavou celého žánru. V poslední době se hudbě už nevěnuje, dlouho žil mimo zájem médií, ale zástupcům hudebního vydavatelství Habibi Funk se jej podařilo vyhledat a přímo v Súdánu navštívit. I když na internetu existuje spousta jeho hudby, většinou je ve špatné technické kvalitě. Nakonec se však povedlo najít některé původní pásy a album, které tuto osobnost připomíná, tak mohlo vyjít.