Prestižní hudební žebříček pod vedením Proglasu

Prestižní hudební žebříček pod vedením Proglasu

Pořad v souvislostech


Hradecký slunovrat uvádí: Milan Tesař v čele žebříčku WMCE
Budeme vysílat

Zmačkaná žena – Saša Niklíčková
Marian Friedl o albu 11 podob lásky
B-Side Band představuje album Folk Swings
Vysílali jsme


Rozhovor se skupinou Follow Dices

S Milli Janatkovou o albu Hluboko

Všechny mazurky světa
Audioarchiv
5. října 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Radio Proglas se od podzimu 2019 v osobě redaktora Milana Tesaře účastní sestavování prestižního žebříčku World Music Charts Europe. Hitparádu 20 nejlepších nahrávek žánru world music určují každý měsíc přední rozhlasoví dramaturgové z celé Evropy. Od prosince 2020 pak MilanTesař a Proglas přebírá vedení tohoto panelu. Více se dozvíte například ve středu 14. října z rozhovoru, který s Milanem Tesařem v pořadu Jak se vám líbí povede Vašek Müller, ředitel festivalu Hradecký slunovrat.

Hitparádu World Music Charts Europe založil na samém počátku 90. let německý rozhlasový publicista Johannes Theurer. Soustředil kolem sebe přední autory rozhlasových pořadů o hudbě z celé Evropy. Cílem bylo propojit tyto publicisty s nezávislými vydavateli, aby se o zajímavé hudbě z celého světa mohli pravidelně dozvídat posluchači rádií napříč Evropou.

Hitparáda WMCE tedy propojuje odborníky (novináře a vydavatele, potažmo pak samotné hudebníky), ale zároveň přináší nedocenitelný servis fanouškům. Členové panelu každý měsíc hlasují o nejlepších albech z celého světa a žebříček, zveřejněný vždy prvního dne v měsíci, lze brát jako kvalitní přehled novinek z hudby z celého světa.

Zakladatel hitparády WMCE Johannes Theurer, který se o chod žebříčku a komunikaci členů panelu s vydavateli staral celých třicet let, odchází na konci listopadu 2020 do důchodu. V tuto chvíli vrcholí několikaměsíční jednání, jejichž výsledkem by mělo být předání vedení panelu Milanu Tesařovi a Radiu Proglas. Po dlouholetém angažmá v Evropské konferenci křesťanských rádií (CERC), jejímž současným prezidentem je šéfredaktor Proglasu Pavel Mikšů, jde o další úspěch našeho rádia na mezinárodní scéně. Žebříček WMCE je mezi fanoušky world music, hudebníky i vydavateli považován za prestižní záležitost a naší snahou bude, aby si tento status i pod vedením našeho rádia udržel, případně aby jej ještě posílil.

Díky WMCE můžete v našem vysílání slýchat hudební novinky z celého světa. Věříme, že i nadále budete brát kvalitní písně z Bosny, britských ostrovů, Portugalska, Mali, Ghany a dalších zemí jako příjemné zpestřední našeho programu. A že se budete spolu s poslechem hudby dál rádi dozvídat zajímavosti nejen o hudbě samotné, ale i o kulturních a dalších souvislostech.

Aktuální žebříček: www.wmce.de