L’Alba: Z Korsiky do celého světa

Pořad v souvislostech
Rozhovor se skupinou L’Alba z Korsiky
Budeme vysílat
Koncert skupiny Éra ze studia Proglasu
World Music Charts Europe – červen 2023
Rozhovor se skupinou Dis Is Markéta
Vysílali jsme
Pozvánka na festival Slunovrat 2023
Rozhovor s mezinárodní skupinou Los Duendes
Rozhovor s íránskou skupinou Rastak Music
Audioarchiv
L’Alba je skupina z Korsiky, která čerpá z bohaté vokální tradice tohoto středomořského ostrava, ale zároveň také ze současného folku a jazzu. S kapelou jsme natočili rozhovor na světovém hudebním veletrhu WOMEX v Portugalsku.
Rozhovor se skupinou L’Alba z Korsiky (odpovídá kytarista a zpěvák Ghjuvanfrancescu Mattei)
Nejvýraznější součástí hudební tradice Korsiky je vícehlasý zpěv, polyfonie. Jak s tímto odkazem pracujete?
Polyfonie je ústředním bodem naší práce. Na každé z našich písní pracujeme právě s důrazem na polyfonii. Je to základ toho, jak o hudbě uvažujeme. Kromě toho bereme v potaz další vlivy, které souvisejí s pozicí Korsiky v rámci středomořského prostředí. Mimochodem Korsika leží uprostřed Středozemního moře. Vycházíme tedy z polyfonie a přidáváme k tomu celou škálu hudebních nástrojů. To dodává naší kapele charakteristické zabarvení. Během našeho koncertu zazní zpravidla čtyři čistě vokální skladby, ale není to jen polyfonie, ale používáme i monodii. Dá se však říct, že jsme vyšli z polyfonní tradice, abychom vytvořili novou hudbu s doprovodem nástrojů.
Dá se tedy říct, že nástroje vlastně přispívají jednotlivými hlasy do vaší polyfonie?
To je velmi dobrá otázka. Při tvorbě písní zvažujeme každý jednotlivý prvek, který přispívá k vytvoření celkové atmosféry. Nástroje se běžně používají k tomu, aby doprovázely slova a hlasy, ale může tomu být i přesně naopak. Snažíme se psát tedy takové písně, které vytvářejí příjemnou atmosféru a zvou posluchače na cestu. Na cestu, která začíná na Korsice a vede do celého světa, ale pořád z perspektivy Korsičanů.
Proč se vaše aktuální album jmenuje A Principiu?
Slovo „a principiu“ se opakuje v poslední písni alba, nazvané Stranieru da l’internu. Objevuje se na začátku každé sloky. Toto slovní spojení znamená „na počátku“, což souvisí s tím, o čem jsme hovořili na začátku tohoto rozhovoru. Na albu odkazujeme k monodii i k té nejjednodušší trojhlasé polyfonii. Zůstáváme tedy zakotveni v naší tradici, a to i tehdy, když se snažíme vytvářet novou hudbu. Jsme přesvědčeni, že aby člověk mohl dělat něco nového, musí dokonale znát své kořeny. Proto jsme celé album pojmenovali „A principiu“, Na počátku.
Za koho se vlastně pokládáte? Za Korsičany? Francouze? Evropany? Obyvatele Středomoří?
Jsme rádi, že se můžeme hlásit k této vícenásobné identitě. Každý z nás je součástí různých kultur, hlásíme se ke svému kraji a v neposlední řadě také ke svým rodinám. Snažíme poukázat zároveň na to, čím se od ostatních odlišujeme, i na to, co nás s ostatními spojuje.
Vaše album vychází také na vinylu. Proč jste se pro tento formát rozhodli?
Dohodli jsme se s naším vydavatelem, že vydáme toto album také na vinylu, protože je to nosič, který je starý a zároveň velmi současný. Víme, že máme posluchače, pro které je důležitá kvalit zvuku a kteří neposlouchají hudbu on-line. Víme, že spousta lidí už nemá možnost přehrát si CD. Vinyl jsme tedy vydali nejen pro naše posluchače, kterým jde o kvalitní zvuk, ale i pro ty, kteří sbírají suvenýry a pro které má význam i vizuální složka. I to je pro nás důležité.