Koncert Omera Avitala v Praze

Koncert Omera Avitala v Praze
1. listopadu 2016 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V pondělí 7. listopadu 2016 vystoupí v Praze v Divadle U Hasičů izraelský kontrabasista a skladatel Omer Avital. Představí své aktuální album Abutbul Music.

Omer Avital je izraelský kontrabasista, baskytarista, skladatel, aranžér a producent. Jeho matka pochází z Jemenu a on sám byl v minulosti členem skupiny Yemen Blues, která kombinovala jemenskou hudbu s blues, funkem a jazzem. Jazzu se věnuje od svých 17 let a v roce 1992 se jako jeden z prvních izraelských jazzových hudebníků přestěhoval do New Yorku. Především v druhé polovině 90. let byl důležitou postavou newyorské jazzové scény a zůstává jí dodnes.

Omer Avital, jehož předkové vedle Jemenu pocházejí také z Maroka, se považuje za příslušníka jedné velké blízkovýchodní a severoafrické kultury. V Praze se 7. listopadu představí s kapelou, kterou dále tvoří saxofonisté Asaf Yuria a Alexander Levin, pianista Eden Ladin a bubeník Ofri Nehemya. Skladby sice skládá Avital, ale na aranžích se výrazně podílejí i jeho spoluhráči.

O sestavě s klavírem Avital říká: „V minulosti jsem velmi rád hrál bez harmonického nástroje, který jsem nahrazoval právě větším množstvím dechů. Způsob hry v takové kapele se mi líbil, jako basista jsem si v takové sestavě užíval svobody. Setkal jsem se však postupně s několika výbornými klavíristy, hrál jsem s nimi a uvědomil jsem si, že i s pianem mohu pracovat svým osvědčeným způsobem, totiž že v kapele každý hudebník je sólista. Pianista a kdokoli jiný může hrát melodii, každý může použít svůj nástroj úplně svobodně.“

Rozhovor s Omerem Avitalem si můžete poslechnout zde.