Cantos bebida y muerte je název aktuálního alba belgicko-mexického dua Celmaca. Vyšlo v červnu 2023. Představíme si je v ranním Hudebním kompasu v pátek 19. ledna 2024.
Duo tvoří Osvaldo Hernandez Napoles, který hraje na různé strunné nástroje a perkuse, a Patricia Hernandez Van Cauwenberge, která hraje také na perkuse. K nim se na novém albu ještě přidal houslista a kontrabasista Sébastien Taminiau.
Patricia pochází z Belgie, zaměřuje se především na klasický a současný tanec, ale věnovala se například také africké hudbě a studovala taneční kulturu původních obyvatel střední a Severní Ameriky. Osvaldo se narodil v Mexiku. Nyní žije už téměř 25 let v Belgii, kde platí za předního odborníka na latinskoamerickou hudbu. Vyučuje například hru na brazilské a peruánské rytmické nástroje. Název dua Celmaca pochází z aztéckého jazyka nahuatl a znamená „pobavit“ nebo „potěšit“. Jejich nové album nás zve k oslavě života a cestování. Mezi 11 písněmi na albu najdeme mimo jiné písně pracovní, odkazy na mýty a také staré příběhy z různých zemí.
V týdeníku Slyšte, lidé! se tentokrát podíváme do Belgie. Představíme si deset nových alb belgických sólistů, dvojic a kapel. Budou mezi nimi jak interpreti, kteří vycházejí z tradiční belgické hudby, tak mezinárodní sestavy a umělci, kteří čerpají z kosmopolitního charakteru Bruselu a dalších belgických měst. Těšit se můžete na křehká akustická dua i kapely, které pracují s rockovými a elektronickými prvky. Premiéra 25. listopadu 2023.
Belgická instrumentální skupina Azmari vydala nové album Maelström, se kterým v listopadu 2023 boduje na devátém místě žebříčku World Music Charts Europe. Představíme si je 7. listopadu v ranním Hudebním kompasu.
DYAD je duo, které tvoří belgický akordeonista Didier Laloy a francouzský kontrabasista Adrien Tyberghein. Z jejich nového alba Komorebi si budeme hrát v Hudebním kompasu v úterý 10. října 2023 v 7.45 ráno.
Aleph Quintet je belgicko-tuniská kapela, která má na svém kontě ocenění ze soutěží v Tunisku nebo Francii. Její nové album Shapes of Silence si představíme v Hudebním kompasu v pátek 6. října 2023 v 7.45.
Ve čtvrtek 16. března 2023 si v odpoledním vydání Hudebního kompasu představíme belgickou skladatelku a hudebnici Marie-Sophie Talbot a její nové album Ondes,Vlny.
Po dvou měsících vás v týdeníku Slyšte, lidé! zveme na hudební výlet do Belgie, země sice rozlohou malé, ale kulturně až překvapivě pestré. Představíme si dua a kapely, které vycházejí z lidové hudby Valonů a Vlámů a také soubory, které působí v Belgii, ale inspirují se například hudbou Blízkého východu nebo Afriky. Premiéra v sobotu 11. března 2023.
V pondělí 30. ledna 2023 vám odpolední vydání rubriky Hudební kompas představí skupinu Duplex z Belgie a album Maelstrom, které vyšlo jen o tři dny dříve.
Duo Siger tvoří dva belgičtí folkoví hudebníci – Ward Dhoore, který hraje na mandolu, a jeho bratr Hartwin Dhoore, akordeonista. Čerpají z tradiční hudby Flander a svými kompozicemi reagují na místa, která znali v dětství, na příběhy, které slýchali, a na lidi, s kterými se potkávali. Rozhovor s oběma členy dua jsme natočili v Lisabonu na světovém hudebním veletrhu WOMEX.
V týdeníku Slyšte, lidé! vás po roce zveme na hudební výlet do Belgie – země sice malé, ale kulturně velmi pestré. Potkávají se zde totiž hudební tradice obou belgických národů, Valonů a Vlámů, s hudbou kosmopolitního Bruselu, ve kterém působí lidé různých národností.
V úterý 3. ledna 2023 odpoledne se s Hudebním kompasem podíváme do Belgie. Představíme si instrumentální duo Loogaroo, které hraje ve složení akordeon a kytara.
Tři belgičtí hudebníci se spojili v projektu Folk Nevermind, ve kterém vzpomínají na začátek 90. let a tehdy mimořádně úspěšnou americkou skupinu Nirvana. Vybrali 13 jejích hitů a natočili je v originálních akustických verzích. Album si představíme ve středu 14. prosince 2022 v odpolední rubrice Hudební kompas.
Belgického trumpetistu Marca Frankineta a jeho album In A Little Provincial Town si představíme v ranní rubrice Třikrát z Proglasu v úterý 13. září 2022.
Na samém začátku velikonoční doby vychází zajímavé hudební album s archivními nahrávkami. Jmenuje se Saturno 2000 a přináší skladby ve stylu rebajada z Mexika z let 1962–83. Albu se budeme věnovat na Velikonoční pondělí, 18. dubna 2022, od 14.30 v pořadu Třikrát z Proglasu.
Pod názvem Nahui se skrývá saxofonové kvarteto z Mexika. Jeho album Coti Coti si představíme ve středu 6. ledna 2021 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.