Fanfare Ciocărlia: nové album představíme v den vydání

Fanfare Ciocărlia: nové album představíme v den vydání

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Fanfare Ciocărlia
Audioarchiv
31. srpna 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Rumunská skupina Fanfare Ciocărlia, jedna z nejoblíbenějších a nejlepších balkánských dechovek. vydává 10. září 2021 nové album It Wasn’t Hard To Love You. Představíme si je v den vydání v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.

Skupina Fanfare Ciocărlia vznikla před téměř čtvrtstoletím, v roce 1997, ve vesnici Zece Prăjini na severovýchodě Rumunska, poblíž hranic s Moldavskem. Dvanáct romských hudebníků s tubami, tenorovými rohy, trubkami a saxofony se rozhodla šířit balkánskou dechovou hudbu po světě. V roce 1998 skupina vydala své první album.

Dnes je skupina Fanfare Ciocărlia známá jako soubor, který mísí tradiční balkánskou hudbu s jazzem, popem a rockem, a to stále ve zběsilém tempu a s punkovou energií. Natočila dalších devět studiových alb a hrála v mnoha zemích. Novinku It Wasn’t Hard To Love You si kapela vydala s předstihem ke svým 25. narozeninám, které připadají na příští rok. Album, které vznikalo v době koronavirové epidemie, obsahuje vedle autorské tvorby například úpravu písně Just the Two of Us of amerického zpěváka Billa Witherse.