Aziza Brahim na World Music Festivalu Bratislava

Aziza Brahim na World Music Festivalu Bratislava
26. září 2019 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 27. září 2019 se v rámci World Music Festivalu Bratislava představí zpěvačka Aziza Brahim, velká hvězda africké hudby. Kořeny má na Západní Sahaře, ale narodila se v uprchlickém táboře v Alžírsku.

Hudbu ze Sahary na českých festivalech obvykle zastupují umělci z pouštního národa Tuarégů, jako jsou skupiny Tinariwen nebo Tamikrest. Jiný pohled na „hudbu z pouště“ nabízí zpěvačka Aziza Brahim, která má kořeny na Západní Sahaře. To je bývalá španělská kolonie, v posledních letech okupovaná Marokem. Sama Aziza se ostatně narodila v uprchlickém táboře a hudbu studovala na Kubě díky stipendiu, které obdržela ve svých 11 letech. Už jako dospělá se proslavila nejprve ve Španělsku a v poslední době vystupuje na festivalech po celém světě a její alba vydává prestižní vydavatelství Glitterbeat.

Aktuální album Abbar El Hamada na jaře 2016 dvakrát zvítězilo v hitparádě World Music Charts Europe, kterou sestavují přední rozhlasoví redaktoři z celé Evropy. Aziza Brahim nabízí výrazné rytmy, ale tak pestré a bohaté melodie, ovlivněné arabskou kulturou. V neposlední řadě je však její tvorba ovlivněna i hudbou obou zemí, které ji postupně přijaly – Kuby a Španělska. Texty pak reflektují kulturu a nelehký osud saharského národa.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web