Aziza Brahim na World Music Festivalu Bratislava

Aziza Brahim na World Music Festivalu Bratislava
26. září 2019 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 27. září 2019 se v rámci World Music Festivalu Bratislava představí zpěvačka Aziza Brahim, velká hvězda africké hudby. Kořeny má na Západní Sahaře, ale narodila se v uprchlickém táboře v Alžírsku.

Hudbu ze Sahary na českých festivalech obvykle zastupují umělci z pouštního národa Tuarégů, jako jsou skupiny Tinariwen nebo Tamikrest. Jiný pohled na „hudbu z pouště“ nabízí zpěvačka Aziza Brahim, která má kořeny na Západní Sahaře. To je bývalá španělská kolonie, v posledních letech okupovaná Marokem. Sama Aziza se ostatně narodila v uprchlickém táboře a hudbu studovala na Kubě díky stipendiu, které obdržela ve svých 11 letech. Už jako dospělá se proslavila nejprve ve Španělsku a v poslední době vystupuje na festivalech po celém světě a její alba vydává prestižní vydavatelství Glitterbeat.

Aktuální album Abbar El Hamada na jaře 2016 dvakrát zvítězilo v hitparádě World Music Charts Europe, kterou sestavují přední rozhlasoví redaktoři z celé Evropy. Aziza Brahim nabízí výrazné rytmy, ale tak pestré a bohaté melodie, ovlivněné arabskou kulturou. V neposlední řadě je však její tvorba ovlivněna i hudbou obou zemí, které ji postupně přijaly – Kuby a Španělska. Texty pak reflektují kulturu a nelehký osud saharského národa.

NyníPísničky před svítáním
Píseň: Kúpil som si tričko s nápisom Ukrajina (2022); Interpret: Šanta Števo; Album: Šanta Števo: Kúpil som si tričko… (singl)
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán (slovenské...
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web