V Praze hráli Tinariwen z Mali

10. března 2007 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve čtvrtek 8. března se v Paláci Akropolis v Praze uskutečnil další z koncertů série Respect Plus. Českému publiku se už poněkolikáté představili električtí kočovníci ze Sahary, skupina Tinariwen ze západoafrické republiky Mali.

Ve čtvrtek 8. března se v Paláci Akropolis v Praze uskutečnil další z koncertů série Respect Plus. Českému publiku se už poněkolikáté představili „električtí kočovníci ze Sahary“, skupina Tinariwen ze západoafrické republiky Mali. Jedná se o kapelu Tuarégů, která mísí tradiční postupy svého severoafrické hudby se západoafrickým protoblues a s anglosaskou rockovou tradicí. Všechny tyto vlivy se odrážejí i ve vizuální stránce koncertu: členové kapely hrají v tradičních kostýmech (tuaréžští muži chodí se zahalenými hlavami), které kontrastují s elektrikcými kytarami. V Praze se však dostalo i na plně akustické skladby (nicméně stále s kytarami, nikoli s tradičními africkými nástroji). Vedle kytar a basy byly jedinými nástroji na pódiu africké bubny a kromě toho členové kapely pracují s vytleskáváním složitých rytmů. * Tinariwen jsou držiteli ceny BBC World Music za Afriku a jejich předešlé album vedlo Evropský žebříček World Music. Loni jamovali na jazzovém festivalu ve švýcarském Montreux s Carlosem Santanou, který o nich prohlásil: „Slyším z nich kořeny Muddyho Waterse, Jeffa Becka i blues, od nich ta hudba pochází.“ Filmový šot s Tinariwen si vybral světový časopis National Geographic k propagaci svého nového webu věnovaného world music a skupina byla nominována také na International Reggae and World Music Awards. V Praze propagovali své nové CD Aman Iman.

NyníPísně
Píseň: Nad dopisem (2018); Interpret: Linhart Petr - zpěv, Štěpánek Josef - kytary, Steinsdörfer Jan - klávesy; Album: Linhart Petr: Milostné vzpomínky na Čp. 8
08:00Na sobotní frekvenci...
09:00Folklór
10:00Pozvánky a písničky
10:30Vonička pro milovníky...
11:00Barvínek
11:40Písně

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web