Slyšte, lidé!: Novinky z českého jazzu

V příštím vydání týdeníku Slyšte, lidé! vám nabídneme hodinový přehled novinek z českého jazzu. V řadě případů půjde o mezinárodní spolupráce – o společný projekt saxofonisty Luboše Soukupa s dánskými hudebníky, o česko-americké trio SoulMates nebo o nové album varhaníka Ondřeje Pivce, které vzniklo v New Yorku s tamními muzikanty a zpěváky. Dále se můžete těšit na skupinu Wunder Bar Band, na Muff nebo Tom Vybíral Trio. Poslouchejte v sobotu 18. ledna 2014 od 19.15 nebo v repríze 21. ledna v 16.55.
Jako první se nám v pořadu představí saxofonista Luboš Soukup, který žije v Dánsku. Jeho stabilními spoluhráči jsou německý pianista Christian Pabst a dánská rytmika Joel Illerhag na kontrabas a Morten Hæsum na bicí. Na svém novém albu Through The Mirror Soukup své kvarteto doplnil dalšími spoluhráči – jednak hráči na dechové nástroje z Dánského rozhlasového orchestru, jednak muzikanty z pražského Epoque Quartetu. Luboš, jinak také člen česko-polské skupiny Inner Spaces, má zkušenosti s koncertováním po celé Evropě. V nedávném rozhovoru pro Český rozhlas Jazz odpověděl na otázku, jak se od sebe liší publikum například v Česku a v Dánsku: „Záleží na konkrétních místech. Například i v malém městečku na Moravě najdeme výborné publikum. Jde o to, jestli se tam lidé o muziku zajímají. Ale v Dánsku je přece jen hodně kapel, které mají různé odstíny, existují tam všelijaké fúze. Lidé jsou tam tedy možná otevřenější k tomu, aby přijímali různé žánry.“
Tomáš Vybíral je klasický kontrabasista, profesor Pražské konzerovatoře, ale na jazzové scéně se prezentuje jako skladatel a bubeník. Společně s aranžérem Františkem Krtičkou vytvořil dílo s názvem Jazz Pictures About My Country – cyklus jazzových skladeb inspirovaných jednotlivými symfonickými básněmi Mé vlasti Bedřicha Smetany. Vybíral jako autor čerpal inspiraci nejen z názvů a nálady jednotlivých Smetanových skladeb, ale také z konkrétních hudebních témat, která dále rozvíjel v jazzových variacích. Album nahrálo Tom Vybíral Trio, které vedle bubeníka Vybírala a pianisty Krtičky tvoří kontrabasista Ondřej Štajnochr. V roli hosté se představují Jan Hasenöhrl na křídlovku a několik zpěváků – Zuzana Dumková, Zuzana Mikulcová, Yanna, Lukáš Martínek a dětský sbor Pražští andělé.
Do kategorie objevů můžeme zařadit skupinu Wunder Bar Band, která loni vydala své první album Wunder Bar Band hraje Stepního vlka Hermana Hesseho. Jak píše Petr Vidomus z Českého rozhlasu, skupina „staví svou hudební řeč na kombinaci zvuku klubové fusion kapely a klasického komorního souboru. Výsledkem je filmová hudba, v tomto případě mapující příběh Harryho Hallera, hlavní postavy kultovního románu Stepní vlk – příběhu o nekonečném souboji pudu a ducha, v hudebním jazyce převeditelného do kontrastu živočišného jazzu a akademicky čisté klasiky“. Skupina své album vydala nejprve jako fyzické CD, které prodává především na koncertech. Kromě toho je vystavila na internet ke stažení zdarma.
Na dvou nových albech českých hudebníků účinkuje americký pianista Brian Charette. První z těchto desek se jmenuje The Form a jde o novinku saxofonisty Ondřeje Štveráčka, dalšího Čecha se zkušenostmi s koncerty v zahraničí. Je totiž členem East-West European Orchestra, který vznikl jako spolupráce jazzových institucí z německého Dortmundu a ruského Rostova na Donu. Orchestr absolvuje každý rok asi týdenní turné po Rusku a dva týdny v Německu. Ani Štveráček, podobně jako Luboš Soukup, však nezavrhuje koncertování v malých českých a moravských klubech. Říká: „Někdy hrajete v malém městečku a přijde hodně lidí a jindy hrajete v klubu ve velkém městě a bude diváků méně.“ Na Štveráčkově novém albu The Form dále hrají na kontrabas Tomáš Baroš, na bicí Marián Ševčík a na piano už zmíněný Brian Charette.
Jako česko-americká spolupráce vzniklo i nové album českého jazzového varhaníka Ondřeje Pivce. Ondřej žije od roku 2009 v New Yorku, kam původně odjel nasbírat zkušenosti v jazzových klubech. Nakonec všechno dopadlo jinak. Ondřej se živí tím, že hraje na varhany v jednom černošském kostele, a vedle jazzu se věnuje gospelu, soulu a rhythm&blues. Právě tyto své nové hudební lásky naplno představuje na novince, kterou nazval The Green Card Album. Své vlastní skladby zde prokládá aranžemi známých soulových písní – nebo naopak – představuje se s triem kytara, varhany, bicí i s rozsáhlými ansámbly s dechovou sekcí. Na albu účinkují především Ondřejovi američtí přátelé – český element vedle autora zastupuje pouze další Čech usazený v New Yorku, saxofonista Karel Růžička mladší, se kterým Pivec působí také ve skupině CPR Electrio.
Těsně před koncem roku 2013 vyšel nový titul česko-londýnského vydavatelství Cube. Album se jmenuje Your Story a jde o společný projekt světoznámého kontrabasisty českého původu George Mraze a amerického pianisty Davida Hazeltina, respektive jejich tria s bubeníkem Jasonem Brownem. Mimochodem právě bubeník je proměnlivou položkou, zatímco pánové Mraz a Hazeltine spolupracují dlouhodobě. Mraz je v současné době nejen nejslavnějším kontrabasistou českého původu, ale jedním z nejvyhledávanějších hráčů na tento nástroj vůbec. Jeho hru můžeme obdivovat na nahrávkách různých sestav. Já připomenu například vynikající album Moravian Gems s Emilem Viklickým a Ivou Bittovou, jeho duety s českým klavíristou Karlem Růžičkou nebo hostování na nahrávkách Růžičkova syna, dnes už také zmíněného saxofonisty Karla Růžičky mladšího.
Jako další dostane slovo skupina SoulMates. I v tomto případě jde o česko-americkou spolupráci. Sestavu tvoří kytarista Liboš Šmoldas, bubeník Tomáš Hobzek a opět Američan Brian Charette. V triu SoulMates však nehraje na piano jako u Ondřeje Štveráčka, ale na Hammondovy varhany. Pro Libora Šmoldase není sestava hammondky, kytara a bicí v žádném případě nová. V podobném triu – s Ondřejem Pivcem a s polským bubeníkem Łukaszem Żytou – natočil v roce 2007 své autorské album On The Playground. A totožné nástrojové obsazení má i skupina Jan Kořínek & Groove, ve které Šmoldase a varhaníka Kořínka doprovází na bicí Martin Novák. SoulMates se prezentují jako kapela rovnoprávných muzikantů. A třebaže má Brian Charette ze všech zúčastněných nejvíc zkušeností, většina skladeb na albu pochází ze Šmoldasovy dílny. V některých skladbách na albu trio doplňují hosté – trumpetista Miroslav Hloucal, saxofonista Michal Wróblewski a kytarista Lukáš Martinek.
Dále si představíme třetí autorské album původem královéhradeckého klavíristy Martina Brunnera. Martin studoval klasické piano na konzervatoři v Pardubicích a jazzový klavír a kompozici v Praze Konzervatoři Jaroslava Ježka. Oba tyto světy, tedy vážnou hudbu s jazzem, propojil na své novince Morning Walks, kterou pojal jako rozsáhlou kompozici pro sedm hudebníků – své jazzové trio a smyčcové kvarteto. Pod albem se tedy podepsaly Martin Brunner Trio a Epoque Quartet. Morning Walks jsou kompozice o osmi větách, s předehrou a mezihrou. Fungují jako celek – takto je muzikanti odehráli například loni na jaře na festivalu JazzFestBrno –, ale má smysl poslouchat i jednotlivé části.
Své první album s názvem Aviation nedávno vydala pražská jazzová skupina Mocca Malacco. Sami se charakterizují jako „kvintet hrající moderní instrumentální jazz, skladby vlastní tvorby, lichých taktů, podmanivých harmonií, hlubokých myšlenek a absurdních názvů“. V čele skupiny stojí už zmíněný saxofonista Michal Wróblewski. Dalšími členy jsou trombonista Štěpán Janoušek, kytarista Jiří Šimek, na baskytaru hraje Dan Panchártek a na bicí Martin Kuzma.
Poslední titul, který si představíme, vyšel v Praze u společnosti, která se jazzu programově nevěnuje. Vydavatelství Polí 5 vydává alternativní hudbu nejrůznějšího charakteru. Saxofonista Marcel Bárta, spokojený po zkušenostech s albem projektu DoMa Ensemble s přístupem této malé firmy a s estetikou jejích obalů, se však rozhodl u Polí 5 vydat druhé CD skupiny Muff, ve které působí. Kapela proplouvá mezi jazzem, rockem a elektronickou hudbou a zvuk je o něco tvrdší než na prvním albu z roku 2009.