Rajiv Jayaweera a jeho první newyorské album

Rajiv Jayaweera a jeho první newyorské album
21. prosince 2020 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Srílansko-americký jazzový bubeník Rajiv Jayaweera se na svém albu Pistils inspiruje mimo jiné přírodou – květinami a zvířaty – Srí Lanky. Vedle jazzových postupů pak používá i některé jihoasijské rytmické nástroje. Více se dozvíte v rozhovoru, který s ním vede Milan Tesař. Premiéra 23. prosince 2020 v 19.15. 

Bubeník a skladatel Rajiv Jayaweera se narodil v Londýně, dětství a období dospívání prožil v Austrálii a v roce 2010 odešel studiovat jazz do New Yorku. Oba jeho rodiče pocházeli ze Srí Lanky a on sám se ke srílanským kořenům hlásí. Na své debutové autorské album Pistils si přizval dva přátele z australského Melbourne, kontrabasistu Sama Anninga a kytaristu Hugha Stuckeyho, a dále dva americké jazzové hráče – pianistu Aarona Parkse a saxofonistuí Chrise Cheeka.

Album obsahuje Jayaweerovy autorské skladby, často inspirované reáliemi ze Srí Lanky. Skladba Malkoha Bird má například připomínat endemický druh ptáka, „květinové kukačky“, jehož zpěv v kompozici napodobuje Chris Cheek na sopránový saxofon. „Někdy se při komponování opravdu inspiruji zvuky přírody, ale nejčastěji vycházím ze zvuků a obrazů, které mi zní v hlavě,“ podotýká skladatel a bubeník v jedné osobě.

Vedle klasické jazzové bicí soupravy Jayaweera na albu hraje také na tradiční srílanské rytmické nástroje. Především zde používá tzv. chrámový buben thammattama. „Je to vlastně nástroj složený ze dvou bubnů, trochu připomíná bonga, ale hraje se na něj zvláštními paličkami, které mají na svém konci kroužek. Pro mne bylo snadné na tento buben hrát, právě proto, že na paličky zvyklý z bicí soupravy. Na jiné tradiční bubny se totiž hraje rukama,“ vysvětluje Jayaweera. 

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web