Ľubomír Gašpar: Hodně mých nápadů vzniklo za volantem

Ľubomír Gašpar: Hodně mých nápadů vzniklo za volantem
25. října 2018 Jazz, Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Cimbalista Ľubomír Gašpar se svou skupinou Cimbal Project obdržel letos na Slovensku prestižní cenu Radio_Head Award v kategorii World music a folk. Přitom jeho album The Point Of View má blíže k jazzu. Rozhovor s Ľubomírem Gašparem chystáme na 28. listopadu 2018.

Rozhovor s cimbalistou Ľubomírem Gašparem

Věnujete se jazzu i lidové hudbě. Kde se cítíte víc svobodný?

Ve folkloru mě limituje více mantinelů, kterých se člověk musí držet. Máte jasně daný harmonický základ, v rámci folkloru je třeba dodržovat i některé stylové zákonitosti a to všechno nás nějakým způsobem omezuje. Záleží mimo jiné na regionu, ze kterého píseň pochází, nebo na tom, jak se v které době hrávala. Když se člověk seznámí s jazzem a pak má hrát folklor, může se cítit limitovaný. Potom je dobré si to pro sebe oddělit. Když jdu hrát folklor, cítím se příjemně. Ale vedle toho jsem si našel svou vlastní cestu, což je tento můj Cimbal Project. Tam se cítím opravdu svobodný.

Projevuje se to třeba i v tom, že byste používal nějaké méně obvyklé hráčské techniky?

Určitě ano. Některé jsou z klasické hudby jako například technika pizzicato, flažolety, hra se třemi paličkami. Stále hledám nové techniky a hlavně zvukové škály, které cimbál nabízí. Nyní pracuji na technice slap, která se jinak využívá hlavně u baskytary.

Cimbál může hrát melodii, ale způsobem hry je to vlastně bicí nástroj. Jak důležitý je pro vás u skladeb rytmus?

Protože je cimbál rytmicko-melodický nástroj, je pro mne rytmus jedním z nejdůležitějších elementů v hudbě, samozřejmě vedle melodie a harmonie.

Vaše album The Point of View obsahuje lidové písně i autorské kompozice. Jak náročná byla jeho dramaturgie?

Když jsme měli CD natáčet, měli jsme hotových pouze osm skladeb, takže nebylo náročné rozhodnout, co na albu bude. Zařadili jsme tam všechno, co jsme uměli. Na pořadí jsme se pak dohodli společně. A samozřejmě v jiném pořadí skladby hrajeme na koncertech a v jiném pořadí jsou na CD.

Jakým způsobem skládáte? Sedíte u cimbálu? Nebo si nahráváte nápady do mobilu?

Je to různé. Někdy sedím za klavírem, jindy za cimbálem nebo stojím u kontrabasu. Ale musím přiznat, že hodně nápadů vzniklo za volantem. V takových momentech rychle sahám po telefonu a nápad si nahrávám, protože jinak bych jej za minutu zapomněl.

(Celý rozhovor vyjde v časopisu Harmonie)

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web