Jak se vám líbí: Stano Palúch a skupina Bashavel

Jak se vám líbí: Stano Palúch a skupina Bashavel
19. září 2018 Jazz, Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Slovenská skupina Bashavel obdržela v roce 2018 prestižní cenu Radio_Head Award v žánrové kategorii Jazz. Kapela, která vznikla fúzí dvou trií se společným kontrabasistou Róbertem Raganem, hraje hudbu na pomezí akustického jazzu a folkloru. Více o její historii i o způsobu práce prozradí v pořadu Jak se vám líbí houslista Stano Palúch. Premiéru vysíláme 24. září 2018, později můžete poslouchat z audioarchivu.

Skupina Bashavel vznikla v roce 2006, ale své první album Hoorhay vydala až na samém konci roku 2017. A dokonce hrozilo, že ještě před vydáním nahrávky ukončí svou činnost. Impulsem ke vzniku alba byla nabídka od slovenského Hudobného fondu, který CD nakonec vydal. Album obsahuje jak autorské skladby houslisty Stanislava Palúcha, cimbalisty Marcela Comendanta a kontrabasisty Róberta Ragana (kteří spolu mimochodem tvoří také trio Pacora), ale také úpravy slovenských lidových písní Detvianski žandári, Poštár a Smutná nedeľa).

Zatímco skupina Bashavel obdržela cenu Radio_Head Award za rok 2017 v kategorii Jazz, žánrově a nástrojově příbuzná kapela Ľubomír Gašpar Cimbal Project obdržela ocenění v kategorii World music.

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web