Gloom – nové album íránského hudebíka Mussawisadeho

Gloom – nové album íránského hudebíka Mussawisadeho

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Mussawisade & Van Vliet
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Ukulele Orchestra jako Brno
Třikrát z Proglasu: Ana Alcaide
Třikrát z Proglasu: Peter Nagy
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Ľubomír Gašpar
Třikrát z Proglasu: Ben Charles
Třikrát z Proglasu: The Ano Nobo Quartet
Audioarchiv
29. května 2022 Jazz, Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Íránský hráč na perkuse Afra Mussawisade byl v březnu 2021 hostem našeho pořadu Jak se vám líbí. Tehdy hovořil o mezinárodním triu Bará. Nyní má další projekt, duo s nizozemským pianistou Jeroenem Van Vlietem. Jejich album Gloom si představíme v odpoledním pořadu Třikrát z Proglasu ve čtvrtek 2. června 2022.

Spolupráce Afry Mussawisadeho a Jerona Van Vlieta ve skutečnosti není úplně nová. Oba spolu hráli už v roce 2009, kdy Van Vliet obdržel významné ocenění od pořadatelů North Sea Jazz Festivalu a sestavil kapelu Sikeda, v níž íránský hudebník také hrál.

Znovu se sešli v roce 2018, kdy jako duo vystoupili v nizozemském Austerlitzu. Tento koncert považují za začátek obnovené spolupráce, která prozatím vyvrcholila natočením alba Gloom pro belgickou společnost Homerecords.be. Jako hosta si do několika skladeb přizvali syrského kalrinetistu Kinana Azmeha, se kterým oba v minulosti už také spolupracovali.

Album vyšlo 8. dubna 2022 a vedle akustických nástrojů (perkuse, klavír, klarinet) na něm výraznou roli hraje i elektronika a syntezátory.