Slyšte, lidé! – K čemu nástroje?

Slyšte, lidé! – K čemu nástroje?
9. září 2019 Folk, Aktuality, Country, Jazz Autor: Milan Tesař

V dalším vydání pořadu Slyšte, lidé! se budeme věnovat hudbě bez doprovodu nástrojů. Ukázky budeme vybírat z repertoáru skupin, které se věnují výhradně zpěvu a cappella, i z nahrávek těch, kteří vokální tvorbou jen občas zpestřují svá alba. Na jedné straně tedy uslyšíte například pražský Pětník, maďarské dívčí trio Dalinda nebo vyškovskou skupinu Za5, na straně druhé třeba bluegrassové skupiny Sunny Side a Blueland nebo písničkářku Elišku Sýkorovou. A dostane se i na světové legendy vokální hudby, soubory Take 6 a The Real Group.

Začneme krátkou písní od skupiny, která se věnuje bluegrassu, ale vokální složka hraje v jejích písních významnou roli. Až tak významnou, že skupina občas odloží nástroje a objede se bez nich. Skupina Sunny Side z Prahy byla mimochodem úplně první, která zpívala a hrála v našem studiu naživo. My ji budeme poslouchat z alba One Horse Town. Píseň se jmenuje Vzhůru jít a jejím autorem je Pavel Handlík.

Pětník pod vedením Honzy Hučína vznikl s cílem, že bude zpívat bez doprovodu nástrojů. Letos skupina oslavila 20 let na scéně a při té příležitosti vydala nové CD, první v současné sestavě. Tu vedle kapelníka a zakladatele Honzy tvoří Alena Čápová, Jana Perníková a Standa Kneif. Album 20/19 obsahuje úpravy písní jako Holka od koní od skupiny Devítka, Já s tebou žít nebudu a Kočky od Nerezu, Jackovu píseň od Ježka, Voskovce a Wericha, Tulácké blues od Pacifiku, Černou káru Josefa Kainara nebo Tunel jménem čas od Mikiho Ryvoly.

Další vokální skupina se jmenuje Antikvartet. Soubor tohoto jména založil na počátku 60. let Dušan Vančura jako konkurenci tehdejšího Spirituál kvartetu Jiřího Tichoty. Jenže pak se sám stal členem konkurenční skupiny, ta se mezitím přejmenovala na Spirituál kvintet, a Antikvartet zanikl. Novou vokální skupinu se starým názvem založil Dušan Vančura před pár lety společně se svou ženou Zuzanou. Dalšími členy jsou Štěpán Štrupl, známý také z další vokální skupiny X-tet, a Magdalena Jungwirthová. Repertoár Antikvartetu je pestrý – od balad, které Dušan Vančura otextoval už kdysi pro Spirituál kvintet, přes spirituály až po klasické duchovní písně.

Folková formace Madalen ze Zábřehu má ve svém středu hned tři velmi dobré zpěvačky – Kateřinu Vepřkovou, Janu Gieselovou a Věru Štaiglovou. Díky tomu může skupina pracoval s vokálními aranžemi a také si občas dovolit píseň a cappella. Na jejím nejnovějším albu Časem najdeme následující úpravu písně Mercedes Benz od Janis Joplin s českým textem Josefa Dudka. Jmenujese prostě Rozhovor.

Zatím poslední album slavné americké skupiny Take 6 se jmenuje Iconic a vyšlo na jaře 2018. Obsahuje úpravy slavných hitů, jako jsou Change The World od Erica Claptona nebo Got To Get You Into My Life od Beatles. Kapelník Claude McKnight v rozhovoru pro naše rádio vysvětloval, jak s kolegy ze skupiny písně vybírali: „Sedli jsme si a každý z nás sepsal seznam písní, na kterých vyrůstal nebo které má dlouhodobě rád. Cílem bylo vybrat deset skladeb, s nimiž můžeme cestovat kolem světa a které budou lidé všude znát. Pak jsme hlasovali, škrtali jsme, až z šedesáti písní zůstalo třicet, potom jsme jejich počet zredukovali na patnáct, až jsme se dostali k deseti písním, z nichž pro každou hlasovalo pět nebo šest z nás.“

Dalinda je dívčí vokální trio z Maďarska, které své debutové album  natočilo ve složení  Julianna Paár, Johanna Orbán a Sára Timár. Vycházejí z folkloru, který však nechápou nijak ortodoxně. Jejich projev je hravý, zčásti tradiční, zčásti novátorský, barevný a především jasně ženský. Skupina letos zastupovala Maďarsko na mezinárodní konferenci Czech Music Crossroads.

Mužská acapellová skupina Vocal Overdose z Brna se zaměřuje na takzvaný barbershop styl – tedy druh zpěvu a capella, který skutečně vznikl v amerických barbershopech, pánských holičstvích. Skupinu tvoří Jakub Daňhel, Martin Pospíšil, Martin Hlaváč a Vojtěch Sklenář. U nás ve studiu v lednu 2019 soubor zpíval ještě v jiném složení – bez Martina Hlaváče, zato s Kryštofem Michalem.

„Promyšlený repertoár, strhující přednes.“ To psal už v roce 2005 časopis Folk & country o vokálním duu T’N’T, které tvoří Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček. Dvojice nedávno vydala album Going Home, které sestavila především ze spirituálů a gospelů, ale v repertoáru má i blues, rokenrol, country nebo bluegrass. Ostatně Tereza zpívala v minulosti v Kühnově dětském sboru nebo v Semaforu a Tomáš hrál v několika bluegrassových skupinách. Jejich doménou je výrazný dvojhlas, ale používají i nástroje – na albu je to kytara a perkuse, na koncertech občas také mandolína. Ani na jejich albu však nechybí zpěv a cappella.

Dorota Barová je zpěvačka a violoncellistka. Známe ji z dua Tara Fuki, ze skupiny Vertigo, Tugriki nebo ze spolupráce s Anetou Langerovou. V roce 2018 Dorota nahrála své první sólové album Iluzja, výsledek svého velmi šťastného tvůrčího období – ostatně právem za album získala cenu Anděl v kategorii Jazz. Na albu samozřejmě slyšíme violoncello a vedle něj také kytaru a basu, ale jednu píseň Dorota Barová nazpívala a capella. Jmenuje se Taniec. Dorota Barová je rodačka z Třince a violoncello studovala na Ostravské konzervatoři. Jejím „jazykem první volby“ při skládání i zpěvu je polština. V rozhovoru pro Český rozhlas Jazz říká, že fanoušci si za ta léta zvykli, že zpívá polsky: „Dokonce když někde zpívám česky, jsou z toho překvapení. Po koncertech mi píšou, že se jim třeba líbila nějaká písnička, že textu rozuměli, ale nepochytili nějakou konkrétní pasáž.“

Eliška Sýkorová o sobě píše: „Zpívat jsem prý začala dřív, než mluvit. Ve školkových letech jsem přišla ke sborovému zpívání, v sedmi začala s klavírem, a harmonika byla překvapením k osmnáctým narozeninám. A tak to přišlo, že jsem začala všechno míchat dohromady a postupem času jsem se dostala k vlastní tvorbě.“ V roce 2013 vydala své první album Vlaštovky a o pět let později další CD Stínohra. Eliška Sýkorová se doprovází na klavír, akordeon, ukulele a další nástroje, navíc si na album přivzala řadu hostů včetně Honzy Žambocha nebo houslisty Jitky Malczyk. Přesto se i zde našlo místo pro jednu vokální skladbu s názvem Do mraků.

Za velmi záslužným projektem Moravské hlasy stojí Jiří Plocek, někdejší redaktor a dramaturg Českého rozhlasu a také vydavatel. Už podruhé sestavil pestrou mozaiku lidových písní a zajímavých hlasů z Moravy. Po albu věnovaném jižní Moravě vyšlo v červnu 2019 CD s hlasy z Moravy východní, tedy z Valašska, Uherskohradišťska a Uherskobrodska s Kopanicemi. Zpěváci, zpěvačky a sbory zde zpívají bez doprovodu hudebních nástrojů – tedy tak, aby co nejlépe vynikla čistota a případně i syrovost jejich hlasů. Jiří Plocek, sám zkušený hudebník, organizoval nahrávání, které proběhlo na jaře v Uherském Hradišti – Mařaticích, v Březové u Uherského Brodu a ve Velkých Karlovicích na Valašsku. Na albu zpívají muži, ženy i děti, jednotlivci i sbory.

„Dobře sezpívaný a sehraný bluegrass v angličtině a trochu i ve slovenštině.“ To jsou slova, jimiž charakterizuje Tomáš Doug Machalík na serveru Folktime nové album slovenské bluegrassové skupiny Blueland. Kapelu tvoří Miloš Tomka, který hraje na kytaru, Pavol Daňo hraje na mandolínu, Stanislav Tomka na kontrabas a čtvrtým členem je hráč na banjo a kytaru, rodilý Holanďan Ralph Schut. Album se jmenuje More Than Enough a v pořadu z něj zazní čistě vokální skladba – gospel Daniel Prayed.

Legendou v oblasti vokální je švédský soubor The Real Group. Tato skupina funguje už 35 let. V repertoáru má jazzové standardy, duchovní písně i vlastní tvorbu a pro soubory z celého světa je vzorem především v aranžování písní do čistě vokální podoby. Nejnovější album Friendship je ale v diskografii skupiny výjimečné. Švédští zpěváci je totiž natočili ve spolupráci s Hesenským státním mládežnickým jazzovým orchestrem Kicks & Sticks pod vedením Wolfganga Diefenbacha. Album obsahuje jazzové standardy a další písně v úpravách Anderse Edenrotha a Mortena Vinthera a vedle zpěvu se na něm hodně i hraje na nástroje. Ovšem nebyl by to soubor The Real Group, kdyby i na takové album nezařadil mistrovskou ukázku zpěvu a cappella.

Šestičlenná acappellová skupina Za5 je z Vyškova a věnuje se vokálním úpravám písní z oblasti populární hudby. Na festivalu acappellové hudby Jirkovský písňovar 2018 se skupina Za5 umístila v takzvaném zlatém pásmu. V lednu 2019 byla pak hostem Radky Rozkovcové v pořadu Jak se vám líbí.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!