Missa Intima a Hrad v nitru – nové album dvojice Fojta & Míšek

Missa Intima a Hrad v nitru – nové album dvojice Fojta & Míšek
27. listopadu 2021 Folk, Aktuality, Advent Autor: Milan Tesař

Autorská dvojice Josef Fojta & Emanuel Míšek, kterou znáte z alb pro děti (Bylinky, Nářadí, Vánoce) nebo z písňového alba pro dospělé Všechno má svůj čas, vydává svůj první počin na poli duchovní hudby. Album Missa Intima a Hrad v nitru si představíme 8. prosince 2021 v pořadu Jak se vám líbí.

Spoluautor díla Emanuel Míšek říká:

„Téma mše a teologie svaté Terezie z Ávily byly v umění reflektovány nespočetněkrát. A vlastně vždy nově. Pro jejich nadčasovou platnost. V tomto smyslu je i naše CD neopakovatelné a jedinečné. Řadíme se tak po bok všem, kteří se před námi s těmito tématy popasovali. V Misse jsme se snažili akcentovat jedince v rámci modlitby církve a téma svobody lidské i Boží. Troufnu si tvrdit, že téma je pro nás Jožkou Fojtou společné a důležité. Za druhé jsme se snažili akcentovat vztah. Často se Bohu mluví jako o někom, komu se zodpovídáme, koho posloucháme, komu sloužíme, kdo nás vychovává, kdo nám dává úkoly. My jsme se v duchu pavloského Miluj a dělej co chceš snažili reflektovat Boha primárně jako cítící bytost, která touží po lásce. Chce být milována a chce milovat.

Hrad v nitru je inspirován stejnojmenným dílem španělské světice. Zveme posluchače na cestu do jejich vlastních niter. Nahlížíme spolu s nimi krásy, bolesti i zklamání toho světa a lidského srdce. A v neposlední řadě Boží mlčení. V extrémní poloze  pak Boha zdánlivě apatického, necitelného, nevšímavého, mrtvého. Velikost sv. Terezie vidíme v tom, že ona tyto a mnohé další polohy duchovního života identifikovala jako cestu k  Jeho srdci a zároveň jako metodu práce s lidmi. V tomto momentě se Hrad v nitru potkává s Missou intimou. Jsme fascinováni Boží svobodou, velkorysostí, láskou, tvořivostí, odvahou a nekonečnou vírou v člověka.

Třetí část alba se jmenuje Ora pro nobis. Zde jsou písně ke sv. Michaelovi, Josefovi, Anežce a celé CD uzavírá Otčenáš.“ 

 

NyníPísničky před svítáním
Píseň: Jen ten, kdo zbloudí, najde cestu (2018); Interpret: Müller Richard, Rymarenko Svetlana - zpěv, Pavlíček Michal - kytary, klávesy; Album: Pavlíček Michal: Pošli to tam!
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web