Lidověk Matěje Metoděje Štrunce

Lidověk Matěje Metoděje Štrunce
15. října 2022 Folk, World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

„Vybral jsem písně, které si pamatuju, že mi zpívala jako malému babička z Rožnova pod Radhoštěm, nebo lidovky, na jejichž kouzlo jsem narazil až třeba při cimbálkových večírcích při studiu na konzervatoři,“ říká o svém prvním sólovém albu Lidověk Matěj Metoděj Štrunc, herec, hudebník a cestovatel. Rozhovor s ním jsme v pořadu Jak se vám líbí vysílali v srpnu 2022 a vy si jej nyní můžete pustit z našeho archivu.

Matěj Metoděj Štrunc je herec, hudebník, cestovatel a básník. Vystudoval herectví na brněnské konzervatoři. Pochází z hudební rodiny, je synem cimbalisty Dalibora Štrunce a houslistky Kateřiny Štruncové, kteří společně hrají ve skupinách Cimbal Classic a Javory. Ještě za studií přijal Matěj angažmá v dětském Divadle Radost v Brně, odkud po absolvování školy nastoupil do hereckého souboru Městského divadla Zlín, kde aktivně působil tři sezóny. Je spoluzakladatelem a frontmanem folkrockové kapely Ateliér, se kterou vydal dvě CD a několik klipů. Jako skladatel scénické hudby k divadelním inscenacím spolupracoval s divadly napříč republikou. Hraje na cimbál, kytaru, klavír, baskytaru a bicí.

Na svém albu Lidověk sice vychází z lidových písní, ale hned při přípravě nahrávání se pustil do výrazných úprav, které se zrcadlí i v názvu alba. „Chtěl jsem, aby lidé věděli, že na nahrávce jsou lidové písně, ale že nebudou takové, jak je všichni znají,“ vysvětluje název alba. A dodává: „Ty písně už za sebou mají nějaký svůj odžitý věk. Zároveň je ještě nějaký ten život čeká a my jsme se tímto projektem pokusili vdechnout jim nový dech a obléknout je do nového kabátu.“

Štrunc k písním vymyslel nové melodie, a navíc je propojil s prvky elektronické hudby, například s rytmem typickým pro hudební styl drum&bass. Hodně pracoval s moderním sound designem. Velkou roli na výsledku má role producenta Thoma Artwaye. Štrunc ji shrnuje slovy: „Máme v hudbě něco společného, a to je, že nás oba hodně baví minimalismus. Při práci mě na Thomovi nejvíc bavila jeho profesionalita, nasazení a empatičnost. Nikdy mě netlačil do ničeho, co mě samotnému by hudebně bylo proti srsti. Nechal mě tvořit, ale přesně vystihnul moment, kdy mě zastavit a dát tomu jasný koncept tak, aby každá skladba měla hlavu a patu a jednotnou hudební myšlenku.“ 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=yZxnKVCPfcw

(Tisková zpráva vydavatelství Indies Scope)

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web