Jan Řepka zpívá Maniho Mattera

Jan Řepka zpívá Maniho Mattera
17. března 2017 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Rozjímání o sendviči je název nového alba písničkáře Jana Řepky. Ten shromáždil, do češtiny přeložil a nahrál 36 krátkých písní švýcarského autora Maniho Mattera. Rozhovor o albu jsme vysílali v prosinci 2016. Poslechnout si jej můžete v našem audioarchivu. 

Součástí alba Jana Řepky Rozjímání o sendviči je kniha o 160 stranách, která obsahuje texty všech písní v češtině i ve švýcarské němčině a také informace o jejich autorovi Manim Matterovi. Ve Švýcarsku je Matter, který tragicky zahynul v roce 1972, považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů písní. U nás je však jeho tvorba prakticky neznámá – Jan Řepka uvádí, že před vznikem svého alba věděl o jednom jediném překladu písně tohoto švýcarského autora do češtiny. A neznámá je Matterova tvorba i v jiných zemích, i když ve své vlasti má tento písničkář pověst srovnatelnou s nejslavnějšími francouzskými šansoniéry nebo s ruskými zpívajícími básníky typu Vladimira Vysockého. Jan Řepka v knize, která je součástí jeho alba, seznamuje posluchače s životem Maniho Mattera a vyjadřuje se i k jeho tvorbě. Dozvíte se například, že umělcova přezdívka Mani vznikla ve skautu složitým několikerým zkomolením jeho skutečného jména Hans. Nebo to, že Matter během svého krátkého života napsal na 90 písní a z nich přibližně polovinu stihl natočit a zveřejnit. Vystupoval od roku 1965 v rámci různých komponovaných programů a až v roce 1971, pouhý rok před tragickou smrtí, začal koncertovat sám.

Anežka Jakubcová

Svátek má: sv. Ondřej Bobola / Monika

Moderuje: Anežka Jakubcová
NyníHudební zastavení
Skladba: Salve Regina RV 616 - Ad te suspiramus; Autor: Vivaldi Antonio; Dirigent: King Robert; Sóla: Stutzmann Nathalie - contraalt; Soubor: The Kings Consort
19.00Pohádka - večerní zíváček
19.15Jak se Vám líbí
20.00Večerní zprávy Proglasu,...
20.15Studio Radim
20.40Křesťanská píseň
20.45Radio Vatikán dnes

Szidi Tobias – Sedmoláska

tobias_sedmolaskaPřečtěte si recenzi nejnovějšího 2CD zpěvačky Szidi Tobias.

Regiony

Regiony

David Stypka – recenze

stypka_nebojDavid Stypka je interpretem roku v cenách Anděl. Přečtěte si naši recenzi.

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music