Jan Řepka zpívá Maniho Mattera

Jan Řepka zpívá Maniho Mattera
17. března 2017 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Rozjímání o sendviči je název nového alba písničkáře Jana Řepky. Ten shromáždil, do češtiny přeložil a nahrál 36 krátkých písní švýcarského autora Maniho Mattera. Rozhovor o albu jsme vysílali v prosinci 2016. Poslechnout si jej můžete v našem audioarchivu. 

Součástí alba Jana Řepky Rozjímání o sendviči je kniha o 160 stranách, která obsahuje texty všech písní v češtině i ve švýcarské němčině a také informace o jejich autorovi Manim Matterovi. Ve Švýcarsku je Matter, který tragicky zahynul v roce 1972, považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů písní. U nás je však jeho tvorba prakticky neznámá – Jan Řepka uvádí, že před vznikem svého alba věděl o jednom jediném překladu písně tohoto švýcarského autora do češtiny. A neznámá je Matterova tvorba i v jiných zemích, i když ve své vlasti má tento písničkář pověst srovnatelnou s nejslavnějšími francouzskými šansoniéry nebo s ruskými zpívajícími básníky typu Vladimira Vysockého. Jan Řepka v knize, která je součástí jeho alba, seznamuje posluchače s životem Maniho Mattera a vyjadřuje se i k jeho tvorbě. Dozvíte se například, že umělcova přezdívka Mani vznikla ve skautu složitým několikerým zkomolením jeho skutečného jména Hans. Nebo to, že Matter během svého krátkého života napsal na 90 písní a z nich přibližně polovinu stihl natočit a zveřejnit. Vystupoval od roku 1965 v rámci různých komponovaných programů a až v roce 1971, pouhý rok před tragickou smrtí, začal koncertovat sám.

Pavel Chaloupka
Moderuje: Pavel Chaloupka
NyníStrážnické festivalové...
Písnička: Já se dycky vohlídám; Sóla: Švík Václav; Soubor: Plzeňský orchestr lidových nástrojů; CD: Živá píseň Strážnice CD2
11.00Zprávy Proglasu, počasí
11.05Všimli jsme si
11.57Myšlenka na den
12.00Anděl Páně
12.05Hudební siesta
12.40Střípek poezie

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Regiony

Regiony

Písničkáři v Náměšti nad Oslavou

11kytaraNa Folkových prázdninách 2017 vystoupí výjimeční písničkáři.

Pořad Jak se vám líbí v červnu

07-Simickova-CicvarekTémata pořadu Jak se vám líbí do začátku července

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music