Jak se vám líbí: Mirek Kemel o albu Ryby raci

Jak se vám líbí: Mirek Kemel o albu Ryby raci

Pořad v souvislostech


S Mirkem Kemelem o albu Ryby, raci
Budeme vysílat

WMCE – evropská hitparáda world music
Rozhovor s pianistou Najponkem
Rozhovor se skupinou Worship Central
Vysílali jsme

Rozhovor se zpěvačkou Dášou Ubrovou

Rozhovor se skotskou skupinou Breabach

Rozhovor s křesťanským duem Nomads + Natives
Audioarchiv
7. května 2018 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Karikaturista a písničkář Mirek Kemel představí v pořadu Jak se vám líbí své třetí album Ryby raci. Rozhovor poslouchejte v úterý 8. května 2018 v 19.15.

„Všechny mé písničky vycházejí z vlastního příběhu, nálady, obrazu… Mám pocit, že jiné dělat neumím,“ říká Mirek Kemel o své tvorbě. Je autorem všech skladeb na albu a zachytil v nich důležité momenty života, které prožívá ve svém životě téměř každý člověk. Výsledný obraz písní i celého alba má na svědomí ale někdo jiný. „Celé CD jsem nechal v rukách producenta Vlasty Konopiského,“ vysvětluje Kemel, „já jsem měl jen poradní hlas, stejně jako ostatní členové kapely. Vlasta měl o zvuku, nástrojích a aranžích poměrně jasnou představu, do které si moc nenechal mluvit. Hosty jsme vybírali ze svého okolí a kamarádů tak, aby naplnili naše představy o zvuku a aranžích. Za zmínku stojí třeba Štěpán Škoch, dlouholetý, dnes už bývalý, člen kapely Chinaski, který nám CD natáčel a na hostuje na něm na saxofon a na irish whistle.“

Kemel dále vysvětluje, že nové CD je zvukově úplně jiné než předchozí dvě alba. Přitom rozhodnutí natáčet jiným způsobem než dříve je výsledkem dlouhodobého procesu. „Posunout se zvukově bylo vědomé rozhodnutí kapely staré zhruba tak dva roky. Optimální sestavu jsme nějakou dobu hledali, v současnosti ji máme. Do kapely přibyli výborní muzikanti, na kontrabas Petr Tichý a bubeník Petr Mikeš. Oba dlouholetí muzikanti kapely Bran, odkud pochází i Tomáš Görtler, hráč na akordeon, který je členem naší kapely od začátku. Z této sestavy vyplynulo i rozhodnutí natočit nové CD s bohatou aranží,“ vyjmenovává Kemel.

Na konto aktuálních změn však dodává: „Rozhodně neopouštím syrový zvuk a jednoduché aranže. Na koncertech často vystupuji sám nebo v duu či triu. Tam si ty jednoduché aranže užívám. Při koncertech v triu s Vladimírem Javorským (ukulele, perkuse, saxofon, kytara) a s Petrem Tichým (kontrabas) zůstáváme věrni aranžím a zvuku z CD Nic víc, které produkoval právě Vladimír.“

(Citace pocházejí z webu www.indies.eu)

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music