Bujabéza přichází s potvorami

Bujabéza přichází s potvorami
8. dubna 2012 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Potvory di mare je název druhého alba olomoucké skupiny Bujabéza, loňského vítěze festivalu Zahrada. Obsahuje opět nově zhudebněné moravské lidové texty ze Sušilovy sbírky.

Druhé album Bujabézy obsahuje zhudebněné lidové texty jako Můj koníčku sivý, Panenka Maria, Nebudeš má panenko, Nematka nebo Běží voda běží. Skupinu tvoří Jan Sítař (kapelník, klavír, zpěv), Zuzana Mimrová (zpěv), Víťa Zaoral (arkodeon), Honza Šebela (bicí), Ondra Jehlík (kytara) a Víťa Smuda (baskytara). Na albu dále účinkují jako hosté Štěpán Slížek (housle), Jakub Holinka (kontrabas), Robin (mandolína), Martin Kudla (kytara), Michal Kluka (djembe, bonga), Miroslav Malý (saxofon). Zvuk měl na starosti spolupracovník Proglasu Pavel Kunčar, který do jedné písně přispěl také samply. V nehudební roli se na albu mihnou členové skupiny Žamboši Jan Žamboch a Jiří Nedavaška.

Na svém webu skupina uvádí: „Všechny písně, které se na novém CD objeví, znají naši fanoušci z koncertů. Protože ale studiová nahrávka nabízí více možností, snažili jsme se využít potenciál našich písní na maximum a ozvláštnit je tak, aby jejich poslech mimo koncertní atmosféru přinesl posluchači něco trochu nového a jiného, než na co je od Bujabézy zvyklý.“

Na dotaz, proč zhudebňuje především texty ze Sušilovy sbírky, odpovídá Jan Sítař: „Je to objemná sbírka moravských lidových písní, jsou jich tam stovky a stovky, dokonce i tématicky seřazené do oddílů jako písně vojenské, milostné, hospodské atd. To znamená, že se v Sušilovi výborně hledá. Sednu si do knihovny, mám s sebou digitální fotoaparát a listuju. Když se mi něco zalíbí, vyfotím stránku, doma potom sednu a přeberu, co jsem ulovil. A proč konkrétně Sušil? Jsme přece na Moravě a mně se moravské lidovky líbí. Navíc je to bezkonkurenčně nejtlustší kniha. Když jsem poprvé našel regál se sbírkami písní, padla mi hned do oka.“

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Regiony

Regiony

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music