Slyšte, lidé!: Tóny ze severu

Slyšte, lidé!: Tóny ze severu
23. října 2011 Blues, Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Příští vydání pořadu Slyšte, lidé! se bude jmenovat Tóny ze severu s podtitulem Novinky z moravskoslezské hudební scény. Představíme si několik nových alb od kapel ze severu Moravy a ze Slezska. Hrát nám budou Ladě z Opavy, Bandaband, Nové měchy a Café Industrial z Ostravy a Downbelow z Frýdku-Místku. Poslouchejte v sobotu 29. října od 19.15 a v repríze v úterý 1. listopadu v 16.55.

Nejprve budeme v pořadu poslouchat skupinu Downbelow z Frýdku-Místku. Vznikla jako fúze dvou studentských formací a pod současným názvem začala působit v roce 1999, kdy se její členové potkali na půdě vysokých škol v Brně. V roce 2001 absolvovali první velký festival v Králíkách a následovalo plodné období plné koncertů, festivalů a majálesů po celé republice. V roce 2003 skupina natočila demonahrávku No Name Story a o rok později vystoupila živě v našem pořadu Jak se vám líbí. Krátce poté z kapely odešla zpěvačka Hanka Kopřivová – dnes lékařka a vedle toho čím dál úspěšnější a zajímavější sólová písničkářka. V současné době Downbelow fungují jako čistě pánská sestava a letos vydali nové album Roadside Traveler.

Ostravská skupina Café Industrial se na svém internetovém profilu označuje jako jazz-folk. V sestavě mají vedle kytary, basy a bicích také saxofon a flétnu a na webu o sobě píšou: „Hrajeme písničky o tom, že na světě je hezky, pokud člověk není slepý, hluchý, bez hmatu a čichu. Děláme si, co nás baví, a jsme rádi, když to baví ostatní.“ Skupina loni natočila své zatím nejnovější CD Ostrovy.

Album s názvem Kalná letos natočila opavská skupina Ladě. Na otázku, zda drsné podmínky Moravskoslezského kraje ovlivňují tamní umělce, odpovídá její zpěvák Michael Kubesa: „Všechno, co člověk nasaje do své duše, v něm zůstává a ovlivňuje jej. Taková hudba by mohla vzniknout také například v Krušnohoří, na Jesenicku, ale těžko u jihočeských rybníků nebo v Posázaví.“ Publicista Ondřej Bezr na adresu kapely podotýká: „Když Ladě přijedou kupříkladu na nějaký festival, obvykle publikum plně zasáhnou a v kuloárech pak znějí věty typu Jak to, že jsem o nich do dneška neslyšel?“

BandabandV Ostravě od roku 1998 působí skupina Bandaband, která hraje příjemnou směs folkrocku, blues, jazzu a latinskoamerických rytmů. Její zakládající členové Martin Rek a Vláďa Georgiev mají za sebou dlouhou společnou minulost – v různých sestavách se setkávají už téměř 25 let. Složení Bandabandu se několikrát měnilo, až v roce 2010 vykrystalizovalo do současné podoby, kterou tvoří kytarista Martin Rek, houslista Vladislav Georgiev, hráč na perkuse Adam Rek, saxofonista Tomáš Zetek, baskytarista Karel Pech, bubeník Pavel Švec a klávesista Jan Kavka. Jak už z tohoto výčtu vyplývá, hudba Bandabandu je pestrá a zajímavě zaranžovaná. Poznáte to například na volbě nástrojů, které hrají v jednotlivých písních sóla. Jednou je to hutná bluesová elektrická kytara Martina Reka, podruhé housle Vladislava Georgieva a potřetí třeba dialog saxofonu s kytarou. Nové CD Bandabandu se jmenuje Zážikomat.

Jako poslední nám bude v pořadu hrát ostravská kapela Nové měchy ze svého nového alba Pěkný břeh, které obsahuje úpravy starozákonních žalmů. Skupina je nahrávala letos na jaře ve Studiu Mroš v Dolním Benešově na Hlučínsku. Vedle rocku čerpá skupina z folku, ale i vážné hudby nebo ze světové alternativní scény. V jejím čele stojí zpěvák a kytarista Jaromír Navrátil, dalšími členy jsou bubeník Ivo Sedláček, baskytarista Lukáš Hradil a kytarista a hráč na klávesy Jiří Balcařík.