Slyšte, lidé! – Což takhle dát si cover…

Slyšte, lidé! – Což takhle dát si cover…

Pořad v souvislostech


Což takhle dát si cover…
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Ivan Hlas na cestě dekádami
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
9. března 2024 Alternativní hudba, Aktuality, Folk, Jazz Autor: Milan Tesař

Coververze neboli „předělávky“ skladeb jiných interpretů patří k populární hudbě od samých počátků. Po cizích skladbách s oblibou sahají jazzoví umělci, stejně jako interpreti jiných žánrů. A nebývá to pro nedostatek vlastní invence – autor úpravy může cizí skladbu zajímavým způsobem posunout, někdy i změnit k nepoznání. Pořad Slyšte, lidé! bude tentokrát patřit právě coververzím. Uslyšíte folkovou skupinu Bonsai č. 3, která navazuje na kapelu Bonsai. Operní pěvec Adam Plachetka zazpívá píseň od Ježka, Voskovce a Wericha. Britská skupina Chumbawamba zavzpomíná na počátky kapely Bee Gees. Uslyšíte také hit od Rolling Stones v podání zpěvačky Lucindy Williams nebo polku Škoda lásky v podání jednoho mezinárodního jazzového tria. Premiéra 16. března 2024.

Sugar & Spice Holding Company je česko-slovenské rockové trio. Tvoří je kytarista a hráč na foukací harmoniku Radim Paleček z Frýdku-Místku, baskytarista Tomáš Herkeľ z Prešova a bubeník Tomáš Hégr z Olomouce. Na jejich albu Long Story sice převažují autorské písně, ale najdeme na něm i Obelisk, skladbu Vladimíra Mišíka na text Josefa Kainara. Originál vyšel v 70. letech na Mišíkově první sólové desce. 

Zpěvačka Marie Puttnerová svou dráhu začínala v kapelách Cymbelín, Jablkoň a Zvíře jménem podzim. Její vyzrálá sólová prvotina Laila Tov vznikla ve spolupráci s producentem Eddiem Stevensem a s hudebníky Petrem Uvirou a Martinem Novákem. Puttnerová na album zařadila jak své vlastní písně, tak zhudebněné básně Jana Zahradníčka a také úpravy písní Vlastimila Třešňáka.

Jazzová zpěvačka Dája Šimíčková se mimo jiné věnuje swingu a album retro písní Potichoučku není v jejím případě žádným překvapením. Zpěvačku na albu doprovázejí David Fárek na klarinet a saxofony, Jiří Kovář na kytaru a ukulele a Jaroslav Šimíček na kontrabas. Album obsahuje 14 swingových písní od českých autorů, nejčastěji z 20. až 40. let minulého století.

Hugo Race pochází z Austrálie a věnuje se temnému folku a rocku, modernímu blues nebo kombinuje prvky world music a elektronické hudby. Na své album OnceUponATimeInItaly z roku 2022 zařadil úpravu písně Hurdy Gurdy Man od skotského písničkáře Donovana, původně z roku 1968. 

Americký jazzový houslista a skladatel Sam Bardfeld natočil své aktuální album Refuge v triu s bubeníkem Michaelem Sarinem a pianistou Jacobem Sacksem. Album obsahuje pět autorských skladeb a dvě coververze, z nichž jednou je úpravy písně Atlantic City od Bruce Springsteena.
 
Českobudějovická skupina Bonsai č. 3 vznikla krátce po smrti talentovaného písničkáře a skladatele Františka Stralczynského, ve smutku, že jeho krásné písně osiří. Se svolením dalších členů jeho bývalé kapely Bonsai začali studenti z jižních Čech hrát jeho skladby. Kapela Bonsai č. 3 nyní funguje více než čtvrt století a vedle Stralczynského písní, které ovšem hraje po svém, má v repertoáru i skladby autorské.

Rootz Radicals je německá skupina, která hraje reggae. Navazuje přitom vědomě na výrazné kapely tohoto žánru nejen z Jamajky, kde tento styl vznikl, ale také z Afriky a Spojených států. Vedle reggae pak kapela čerpá také ze stylu rocksteady, který ve vývoji jamajské hudby reggae předcházel. Skupina v roce 2023 vydala své dlouho očekávané první album s názvem Together As One a najdeme na něm i úpravu starého hitu britského zpěváka Roda Stewarta z roku 1971 Maggie May

Operní pěvec Adam Plachetka rád překračuje žánrové hranice. Na novém albu Nebe na zemi se vydal do oblasti tradičního jazzu a zpívá známé i méně známé písně z Osvobozeného divadla. Ke spolupráci si pozval zpěváka, režiséra a milovníka swingu Ondřeje Havelku a jeho orchestr Melody Makers.

Pod názvem Shotns – Shadows vyšlo třetí písňové album z edice amerického Video archivu Fortunoff pro svědectví o holokaustu. Jako hlavní interpreti jsou pod ním podepsáni klarinetista, saxofonista a aranžér Zisl Slepovitch a zpěvačka Sasha Lurje. Video archiv Fortunoff obsahuje více než 4400 svědectví v různých jazycích, které slouží jako prameny ke studiím o holokaustu. Album Shotns – Shadows obsahuje písně v několika jazycích, které ilustrují židovskou a jí příbuznou kulturu v různých podobách. A najdeme na něm také protiválečnou píseň Pochod neutrálů z revue Osvobozeného divadla Sever proti Jihu z roku 1930, tedy z doby ještě před Hitlerovým nástupem k moci.

Kontrabasista Jiří Slavík se na albu Nostalgia potkal s o generaci staršími britskými jazzmany, pianistou Liamem Noblem a bubeníkem Paulem Clarvisem. Hrají hlavně Slavíkův autorský repertoár, ale přidali i úpravy několika známých písní. Jednou z nich je Škoda lásky. Slavík o svých anglických spoluhráčích říká: „Vůbec nevěřili, že Beer Barrel Polka, kterou dobře znali, je původně česká. Měli za to, že je to anglická, především fotbalová píseň.“ Jiří Slavík píseň radikálně přepracoval. Říká: „Došlo mi, že Jaromír Vejvoda nenapsal Škoda lásky, ale Škoda la-skýý. A ta píseň, podívá-li se člověk pouze na text, je poměrně smutná. Její text s tou veselou polkou, jak ji máme zažitou, nemá moc společného. K tomu se mi tedy hodilo pomalejší tempo a pozměněná, převážně mollová harmonie.“ 

V roce 1999 nahrála britská skupina Chumbawamba album WYSIWYG, které má 22 skladeb, ale zhruba z poloviny se jedná o krátké fragmenty, které ve formě mozaiky dotvářejí dojem z celého alba. Mezi autorskými písněmi a motivy pak najdeme krátkou verzi písně New York Mining Disaster 1941, kterou původně v roce 1967 nahrála skupina Bee Gees. Byl to jejich první americký singl a text vypráví o mužích zavalených v dole, kteří čekají, jestli přijde pomoc a jeden druhému ukazuje fotografii své ženy.

Lucinda Williams, v současné době 71letá zpěvačka původem z Louisiany, uspořádala v době lockdownu na podzim 2020 několik virtuálních koncertů pro své fanoušky, při kterých se soustřeďovala většinou na tvorbu jednoho umělce nebo jedné kapely, případně na jedno téma. Jeden koncert se tak skládal z písní od Rolling Stones, další ze starých bluesových skladeb, další z písní Toma Pettyho nebo od Boba Dylana. Celý projekt se jmenoval Lu’s Jukebox a jeho jednotlivé části vyšly nejprve digitálně a později také na CD a gramofonových deskách.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!