Ondřej Kyas vydal album Solárium

Ondřej Kyas vydal album Solárium
8. října 2019 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Původně zamýšlený trojprojekt YM brněnské skupiny Květy má zajímavé vyústění. Po albech s autorskou tvorbou Martina Kyšperského a Aleše Pilgra totiž vychází plánovaná deska Ondřeje Kyase, ale jako sólová nahrávka a nikoli součást projektu YM. Album se jmenuje Solárium.

Třetí sólová deska člena brněnské kapely Květy je na světě. Album Solárium, původně plánované jako třetí část projektu YM, ovšem vychází přímo pod hlavičkou jeho autora Ondřeje Kyase. Ten se nakonec vzepřel původnímu konceptu, kdy si jednotliví členové kapely Květy měli navzájem hostovat na žánrových sólových deskách. Frontman Květů Martin E. Kyšperský není na albu zastoupen vůbec, bubeník Aleš Pilgr pouze hostuje ve dvou písních. Kyas album představí 19. listopadu v Brně a 22. listopadu v Praze.

Původně měl Ondřej pod hlavičkou YM připravit žánrové album rockové, později v žánru folktronica, nakonec se ale přípravu alba rozhodl uchopit po svém. „Asi je to tím, že zároveň funguju jako skladatel tzv. vážné hudby a rád si v tom kutám a vrtám sám. A dost nerad někomu vysvětluju, co má hrát, příp. že má zkusit hrát něco jiného,“ říká Kyas.

Folktronice, místy inspirované třeba Radiohead nebo i ranými Pink Floyd, se Kyasova novinka přesto přibližuje. Zvuk desky osciluje mezi indie-folkem a syntezátorovou psychedelií. Podle místa a způsobu vzniku by se album dalo označit i za bedroom-pop. Introvertní hlas ONdřeje Kyase, jehož vzorem po stránce zpěvu jsou Martin Burlas a Ján Boleslav Kladivo, vypráví nenápadně návykové melodie, například v podobě chytlavé skladby Baletky. „Takhle potutelné anti-popaře v ČR nemáme. Asi proto, že je tu nechceme,“ směje se Kyas.

Texty na albu kolísají mezi snovými výjevy a realistickými vjemy. Standardní odcizení, osamělost, neschopnost komunikace i civilizační stres. Ve třech písních se objeví počítač, jako němý svědek, který ovšem „všechno na tebe poví“, když na to přijde. Obsahuje i dvě písně volně inspirované filmy. Výčet názvů knih současných českých spisovatelů. „Je tam narážka na Vypsanou fixu a Želvy ninja. Je tam odkaz na Kafku a obskurní německý hit, který jsem sledoval někdy v roce 2002 na hotelovém pokoji během turné s filharmonickým sborem. Je tam tudíž i humor, sebeironie, absurdita, možná surrealismus. A hudba by to měla všechno vzít a vznést se s tím do výšky,“ uzavírá Kyas.

Album Solárium vyšlo na značce u Polí5. Dne 19. listopadu v brněnské Kafaře a 22. listopadu v pražské kavárně Potrvá bude Ondřeje Kyase doprovázet Aleš Pilgr. Nahrávka volně navazuje na sólové desky dvou dalších členů kapely Květy, které v závěru loňského roku rovněž u Polí5 vyšly pod hlavičkou projektu YM, elektropopové album Japonec od Aleše Pilgra a country nahrávku Lorenzovi hoši Martina E. Kyšperského.

(Oficiální tisková zpráva)

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web