Ondřej Galuška vydal album o marnosti

Ondřej Galuška vydal album o marnosti
30. října 2022 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Elektronické nástroje v kombinaci s marimbou nebo preparovaným pianem znějí na sólovém albu Ondřeje Galušky, známého z kapel Eggnoise a The Odd Gifts. Album se jmenuje Stručný úvod do filosofie marnosti a s jeho autorem o něm v pořadu Jak se vám líbí hovoří Martin Kyšperský.

Zastřešující tématem celého alba, které Galuška vůbec poprvé nazpíval kompletně v češtině, je marnost, pomíjivost, krize všeho druhu, ale i melancholický humor. Album obsahuje deset písní, na jejichž zvuku a formě se významně podílel producent Jonatán Pastirčák (Pjoni, Isama Zing), ale též zvukoví mistři Ondřej Ježek a Derek Saxenmeyer. Autora na desce doprovázejí členové skupiny The Odd Gifts. Na bicí a perkusivní nástroje včetně kovových barelů hraje Michael Nosek. Na baskytary a kontrabas Jaryn Janek, na kytary Jan Mizler a Ondřej Galuška, který společně s Filipem Jiskrou hraje také na pozoun. 

Jako hosté na desce vystupují James Harries, Bára Zmeková, Jakub König a Ondra Kopička. Hudba je různorodá a sahá od indie-folku po minimalismus a elektronický noise. Zvuk je ozvláštněný častým užitím marimby Radka Doležala a preparovaného piana Vojtěcha Procházky. 

Ondřej Galuška v minulosti nahrál čtyři alba se skupinou Eggnoise, další dvě se svým sólovým projektem The Odd Gifts. Je spoluautorem soundtracku k filmu Jana Hřebejka Svatá čtveřice. Jeho verze písně Tea and Crumpets vyšla na albu Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík. V roce 2015 mu v nakladatelství TOGGA vyšla kniha Tělo hudby, hudebně-filosofická práce koncipovaná pro širší čtenářstvo zajímající se o hudbu. V roce 2021 vydal experimentální album Ligeticitations na labelu Ma Records. Píše hudbu pro divadelní soubor Taneční studio Light a vydal desku pro děti Krev není voda.