Dahinden–Hanousek–Opršál a nové album improvizované hudby

Dahinden–Hanousek–Opršál a nové album improvizované hudby
8. září 2022 Alternativní hudba, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jedním z nejnovějších počinů českého jazzového vydavatelství Ma Records je improvizované album švýcarsko-českého tria Dahinden–Hanousek–Opršál. Album bude jedním z témat našeho rozhovoru se saxofonistou Radimem Hanouskem 6. října 2022.

Martin Opršál a Radim Hanousek se řadu let zaměřují na zvukové propojení marimby a saxofonu či basklarinetu a hledání nových zvukových možností, krajních poloh. Oba také spolupracují od roku 2013 v projektu Dust in the Groove, který mísí naprosto svobodně, přirozeně a komunikativně soudobou hudbu, jazz a volnou improvizaci.

Se švýcarským skladatelem a trombonistou Rolandem Dahindenem pojí Radima Hanouska kromě řady společných koncertů, improvizací a přátelských setkání zájem o hudbu Anthonyho Braxtona. Společně zorganizovali tři provedení Braxtonových kompozic pro velké ansámbly, poslední v roce 2021, kdy Dahinden jako žák, spoluhráč i přítel Anthonyho Braxtona dirigoval za přítomnosti autora koncert Braxtonovy hudby v rámci festivalu Prague Music Performance.

Všichni tři dohromady se poprvé setkali v roce 2021 na festivalu Expozice nové hudby, kde Dust in the Groove předvedl pod vedením autora Dahindenovu skladbu Charlie Chat. Spontánní rozhodnutí zavedlo toto trio do studia. Album, které za dva dny tito tři improvizátoři společně nahráli, představuje jejich sdílení zvukové vynalézavosti, hravosti a radosti z vnímání vzájemného proplétání, vystřelování a kroužení hudebních i nehudebních myšlenek.  

Zdroj: Oficiální tisková zpráva vydavatelství Ma Records

Profil alba na stránkách vydavatelství naleznete zde: https://marecords.bandcamp.com/album/dahinden-hanousek-opr-l-2 .