Slyšte, lidé! – Příběhy beze slov 3.

Slyšte, lidé! – Příběhy beze slov 3.

Pořad v souvislostech


Příběhy beze slov 3
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
18. září 2022 Aktuality, World music, Jazz Autor: Milan Tesař

V rámci týdeníku Slyšte, lidé! vám nabídneme třetí díl volného cyklu Příběhy beze slov. Budeme si v něm pouštět instrumentální hudbu růných žánrů – jak čistě akustickou s různými exotickými nástroji, tak elektronickou. Můžete se těšit na skladby inspirované divadlem, amazonským pralesem, barokní hudbou, lidovými tanci nebo konkrétními osobnostmi a jejich životem.

Slovenská skladatelka a flétnistka Sisa Michalidesová je dvojnásobnou držitelkou ceny Esprit za nejlepší jazzové album roku – v roce 2015 toto ocenění obdržela za album Dream Rhapsody a v roce 2017 za CD Chloe. V roce 2021 vydala hned dvě nová alba. Jedno má název Majster a Margaréta a autorka se na něm inspirovala slavným románem Michaila Bulgakova. Druhé se jmenuje Commedia a obsahuje devět skladeb, ve kterých se jazzové prvky proplétají s folklorními ohlasy a nechybí ani rocková energie. Jak název alba i některých skladeb napovídá, velkou inspirací autorce bylo divadlo a také cirkus.

Shadi Fathi & Bijan Chemirani pocházejí z Íránu, ale potkali se v roce 2016 v Marseille v jižní Francii. Jejich aktuální, celkově druhé, album má název Âwât (což v kurdském jazyce znamená „velká touha“) a obsahuje novou hudbu, inspirovanou íránskou kulturou a konkrétně starou perskou poezií. Shadi Fathi je virtuoska na perský strunný nástroj setar. Hru na něj studovala v Teheránu u mistra klasické perské hudby Dariushe Talaïe. Bijan ovládá tradiční rytmické nástroje, jako jsou daf nebo zarb. Vedle základního dua na albu slyšíme ještě další hudebníky – Redi Hasa hraje na violoncello, Shervin Mohajer na íránský smyčcový nástroj kamantcheh a Sylvain Barou na duduk, bansuri a další druhy fléten a dechových nástrojů. Album obsahuje jednak instrumentální skladby, jednak krátká melodramata, v nichž Shadi Fathi recituje perskou poezii.

Slovenská skupina d# pipl araund o sobě říká: „Žánrově se pohybujeme od jazzu, houseu, rocku až po metal – všechno, co nás baví poslouchat, jsme se snažili vtěsnat do osmi jedinečných písní.“ Na své webové stránce kapela zveřejnila i komentáře k jednotlivým skladbám. My si poslechneme skladbu Flyin’ Away, o které se zde píše: „Život je cesta, které někde začíná a někde končí. Skladba vznikla v nostalgické náladě vzpomínek na pana Arnošta Coufala, který jako učitel a člověk Jurovi, jednomu ze zakladatelů skupiny, velmi dal a v době vzniku skladby navždy odešel. Opisuje koloběh života, všechny strasti, ale i náhlý konec, který dál pokračuje něčím neočekávaným.“ 

Skupina London Tango Orchestra hraje tango staré i nové, a to na koncertech, tanečních večerech, workshopech a dalších kulturních akcích. Aktuální album Abrazo Abierto přináší klasická tanga od argentinských mistrů i moderní skladby současných autorů v nových aranžích. V čele skupiny stojí houslistka Caroline Pearsall. Nástrojové obsazení tvoří smyčcové kvarteto, bandoneon, klavír a basa plus v některých skladbách zpěv.

Zástupci hudebního vydavatelství Ostinato Records se v roce 2021 vydali do Súdánu zmapovat tamní hudební scénu. Při procházení sociální sítě TikTok narazili na velmi zajímavou kapelu z Port Súdánu na pobřeží Rudého moře. Skupina pod vedením kytaristy Nooriho se jmenuje Noori & his Dorpa Band a Ostinato Records jí letos v červnu vydalo album Beja Power! Hudba Nooriho a jeho kapely čerpá z elektrického soulu, blues, jazzu, rocku, využívá prvky tradiční hudby Tuarégů, ale také hudby egyptské nebo jihoamerické. Vedle kapelníkovy vlastnoručně vyrobené kytary, zkombinované s blízkovýchodním strunným nástrojem tanbur, je výrazným nástrojem tenorový saxofon. Noori a jeho spoluhráči jsou příslušníci národnostní skupiny Beja, která vedle Súdánu žije v Eritreji, a to celkově v počtu asi tři miliony osob. V Súdánu Bejové tvoří asi 6 % populace. Jsou považováni za potomky starých Egypťanů a zmíněné album je první nahrávkou s celosvětovou distribucí, která jim kdy vyšla.

Jako další si představíme Oscara Antolího z Katalánska a Miloše Todorovského ze Srbska. První z nich hraje na různé druhy klarinetů a také na balkánskou píšťalu kaval, druhý na akordeon a jemu příbuzné nástroje – bandoneon a akordinu. Duo založili poté, co si jednou náhodně zahráli spolu a zjistili, že jejich společná hra vyzařuje zvláštní napětí a energii, kterou by bylo dobré dále rozvíjet. V repertoáru mají vlastní skladby, které však odkazují k různým evropským hudebním tradicím a také k hudbě východní, latinskoamerické, případně k jazzu a improvizované hudbě. Za vzor si pánové často berou tradiční tance, jako je mazurka, valčík, šotyš nebo bourrée.

Silný příběh můžeme tušit za albem Roraima norského kontrabasisty Sigurda Holeho. Nazval je podle spolkového státu na samém severu Brazílie a při komponování se inspiroval přírodním bohatstvím amazonského pralesa. Poslouchal terénní nahrávky z Brazílie a snažil se ve změti pralesních zvuků postupně odhalovat tóny zpěvu jednotlivých ptáků a dalších živočichů. Celé album pak pojal jako modlitbu za přírodu. A také za státníky, aby vyslyšeli volání naší planety a začali se o ni lépe starat. Jednotlivé skladby jsou pak inspirovány konkrétní krajinou a lidmi a dalšími tvory, kteří v ní žijí.

Belgický soubor Zefiro Torna se zaměřuje na nová zpracování skladeb středověku, renesance a baroka. Konkrétně na novém albu Time Crawls skupina prozkoumává hudbu 17. století, kterou hrály soubory označované výrazem consort. Autorem skladeb je flétnista skupiny Jowan Merckx, který však záměrně čerpal z barokních a lidových předloh. Jeho cílem bylo vytvořit novou taneční hudbu, ve které zároveň cítíme vliv hudby staré. Vedle Merckxe, který ovládá různé typy fléten a píšťal, ve skupině hrají – Lotte Remmen na housle, Jutta Troch na barokní harfu, Liam Fennelly na violu da gamba, Alon Portal na kontrabasovou violu da gamba a na barokní basu a Jurgen De Bruyn na loutnu a theorbu.

Hudební a divadelní soubor Entourage vznikl v americkém Baltimoru na začátku 70. let a působil v různých divadlech ve spolupráci s baletními soubory do roku 1983. Zakladatelem a vedoucím skupiny byl saxofonista a hráč na klávesové nástroje Joe Clark. Dalšími členy byli jeho jmenovec Rusti Clark na violu a kytaru, Michael Smith na bicí a perkuse a Wall Matthews na kytary, klávesy a perkuse. Skupina zanikla po smrti svého kapelníka v roce 1983. Z původních čtyř členů dnes už žije pouze jeden. Nedávno vyšel záznam představení této skupiny z Chatham College z roku 1976.

Libre je jedenáctá dlouhohrající nahrávka kanadského skladatele, kytaristy a producenta Jesseho Cooka. Ten na něm spojil své síly s alžírským houslistou Fethim Nadjemem. Název alba Libre, tedy Svobodný, odkazuje ke kytaristovým pocitům v době pandemie. Říká: „Hudbu jsem vnímal jako možnost útěku ze čtyř stěn, které mě v době lockdownu obklopovaly.“ Velkou inspirací byla Cookovi také jeho 14letá dcera, která poslouchala trap, což je americký žánr odvozený z hip-hopu. Jeho rytmus Jesse Cook na svém jinak akustickém albu použil jako jedno z východisek.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!