Profil Čechomoru ve Slyšte, lidé!

Profil Čechomoru ve Slyšte, lidé!
15. února 2012 Aktuality, Folk, World music Autor: Milan Tesař

V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! se budeme věnovat skupině Čechomor. Představíme si její loňské studiové album Místečko, věnovat se budeme také koncertní nahrávce z Národního divadla a připomeneme si některé starší nahrávky. Hovořit budeme o spolupráci se zahraničními producenty nebo o tom, jak se muzikanti rozhodovali, jestli mají natočit album koled. Poslouchejte v sobotu 18. února od 19.15 nebo v úterý 21. února v 16.55.

Skupina, která si dnes říká Čechomor, začínala na konci 80. let jako I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. Hrávala čistě akusticky lidovou hudbu z Čech a Moravy. Až v polovině 90. let se začala postupně elektrifikovat, v roce 2000 zkrátila název na Čechomor a vedle lidových písní přidala do repertoáru i vlastní skladby lidovou hudbou inspirované. Vedle houslí, kytary a akordeonu coby základních nástrojů se do instrumentáře postupně dostávají nejen dudy, vioncello a bicí, ale také například exotické didgeridoo. „Beatles kdysi nasadili sitár, my zas teď didgeridoo,“ komentoval to v roce 2007 v časopisu Rock & pop František Černý, jediný zakládající člen skupiny, který v Čechomoru zůstal dodnes.

I když je sestava Čechomoru čistě mužská, na jednotlivých albech s kapelou hostují zpěvačky. První výraznou hostující tváří Čechomoru byla v roce 2000 Lenka Dusilová. Na vánočním albu v roce 2007 skupina spolupracovala s Eliškou Ptáčkovou a Zuzanou Smatanovou, na projektu Písně z hradů a zámků s Terezou Švecovou, dříve Terčovou, a také s Ewou Farnou, která se objevuje i na novém albu Místečko a na koncertním záznamu z Národního divadla.

Dalším důležitým prvkem na albech skupiny jsou hostující muzikanti a producenti ze zahraničí. Klíčová byla spolupráce s britským rockerem Jazem Colemanem, z níž vzniklo symfonické album Proměny. Kromě toho Coleman po boku Čechomoru – a také Jarka Nohavici a Karla Plíhala – účinkuje v mystifikačním filmu Petra Zelenky Rok ďábla.

Velkým vzorem v práci s lidovými motivy a jejich moderním zpracování je pro Čechomor Peter Gabriel a jeho spolupracovníci z okruhu jeho vydavatelství Real World. Odtud se rekrutoval irský zpěvák Iarla Ó Lionáird, kterého si skupina přizvala na album Co sa stalo nové a se kterým i koncertovala. Gabrielovým spoluhráčem je také baskytarista Tony Levin, který účinkuje na CD Místečko. Obě tato alba produkovali zahraniční producenti. Rozdíl je v tom, že zatímco Ben Mandelson jen dohlížel na natáčení CD Co sa stalo nové a sám si zahrál pouze ve dvou písních, Američan Gerry Leonard natočil na CD Místečko kytary – případně mandolíny a elektronické nástroje – do všech písní. Na tomto albu účinkuje také bubeník Doug Yowell ze skupiny Suzanne Vega. Dalšími hosty jsou slovenský zpěvák Ivan Tásler nebo horňácký primáš Martin Hrbáč.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!