Nočí bdění: zhudebněné básně v podání tria Bellevue

7. října 2015 Aktuality, Folk, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Poněkud nenápadně vyšlo v roce 2013 pozoruhodné album akustického tria Bellevue se zhudebněnými básněmi polského autora Juliana Tuwima. Členy skupiny jsou violoncellistka Dorota Barová a trombonista Jan Jirucha, nicméně iniciátorem projektu je Jan Chaluš, známý z rockové skupiny Strom stínu. Album Sloky o pozdním létě si představíme v úterý 13. října 2015 od 0.35 v pořadu Noční bdění.

V roce 2002 se v autorském šuplíku Jana Chaluše nashromáždilo několik folkových písní, které se nehodily do repertoáru žádné z kapel, v nichž působil, a tak je spolu s Milanem Jarošem a Petrou Kadrabovou nahrál na sólovém CD nazvaném Bellevue (2003). Následovalo několik koncertů a další tvorba do šuplíku, tentokráte častěji směřovaná k zhudebňování textů oblíbených básníků. Vyústila deskou Motivy (2010), nahranou členy kapely Strom stínu a několika dalšími hosty.

Již od roku 2005 však chystal Jan Chaluš vytvoření programu věnovaného výhradně tvorbě svého oblíbeného polského básníka Juliana Tuwima. Toto hudební a literární spojení však vykrystalizovalo až o osm let později, kdy se se svým spoluhráčem Janem Jiruchou (dále Bucinatores, NUO, MCh band aj.) domluvil na práci na tomto programu. Pozvání k hudebnímu setkání přijala posléze i Dorota Barová (dále Tara Fuki, Vertigo, DoMa Ensemble aj.), a tak byla pořízena studiová nahrávka v jinočanském studiu 3bees. Desku na jaře smíchal Kakaxa, který se tak stal jakýmsi nehrajícím, nicméně nepostradatelným členem tohoto setkání. Koncem srpna 2013 vydává Polí5 celý počin v obalu od Mayiny Mukhammadjanové pod názvem Sloky o pozdním létě.

(Zdroj: www.stromstinu.cz)

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web