Jirkovský písňovar 2022

Jirkovský písňovar 2022

„Populární hudba je ve sborovém světě takovou ‚Popelkou‘, vždy se na ni nahlíželo svrchu, dodnes se potýkám s tím, že nad ní určité stigma visí. Ale zdá se mi, že Jirkovský písňovar průběžně dokazuje, že se dá dělat populární hudba i na úrovni – tak kvalitní, že si v žádném případě nezadá s tou klasickou,“ říká Luboš Hána – sbormistr a zakladatel mezinárodního festivalu zaměřeného na populární hudbu v úpravách pro vokální tělesa a pěvecké sbory.

Jirkovský písňovar proběhne v termínu od 30. září do 2. října 2022 na zámku Červený Hrádek u Jirkova na Chomutovsku.

Luboš Hána na Jirkovském písňovaru, 2017Na zahajovacím koncertě se představí pořádající pěvecký sbor Ventilky, který nese na bedrech veškerou organizaci. (Rozhovor s Lubošem Hánou na Proglasu hudebně doplní sbormistrovy aranže zpívané právě v podání sboru Ventilky.) Dále vystoupí vokální kvinteto ExperiPent a vítěz loňského ročníku festivalu, pražský sbor Tvoje máma.

O Jirkovského Rytíře se v sobotním pěveckém klání utkají: Dábrlíbap, Přídemdýl, 10men, Ch-tdž!, Mammas&Mammas, Panoptikum, Asihlasy, ExperiPent, Akcent, Intonic, Skandál a Všelijak. Jako festivalový host vystoupí Vocalpatrioten z Německa. 

V porotě 15. ročníku zasednou prof. Jiří Holubec, Veronika Vítová, Sylva Sasková, Michal Hájek a Jakub Kacar. Emeritním členem poroty, který ovšem bude festivalové dění sledovat online, je podporovatel Jirkovského písňovaru a sborového zpěvu jako takového – prof. Jiří Kolář, který v listopadu oslaví 90. narozeniny.  

Jirkovský písňovar ovšem není jen soutěž – v neděli se účastníci vydají zazpívat do Jirkova a Chomutova na koncerty pro veřejnost. (I sobotní soutěž je volně přístupná veřejnosti.)

„Mojí snahou je propojovat muzikanty – a nejenom muzikanty, dělá mi radost propojovat lidi navzájem, shledávat, že mají mnoho společného,“ odpovídá Luboš Hána na otázku, proč organizuje festival Jirkovský písňovar.

Rozhovor s Lubošem Hánou připravila a moderuje Radka Rozkovcová. 

Premiéra: v pondělí 26. září 2022 v 19.15.


EDIT 1. října 2022 – výsledkové listiny 15. ročníku Jirkovského písňovaru – blahopřejeme!

JP 2022 – výsledková listina JP 2022 – výsledková listina

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web