Dylan slaví novým albem „padesátiny“

8. září 2012 Aktuality, Folk, Blues Autor: Milan Tesař

Padesát let svého působení na hudební scéně si připomíná Bob Dylan. Při té příležitosti mu právě vyšlo nové studiové album Tempest.

Nové studiové album Boba Dylana, nazvané Tempest, vyšlo na labelu Columbia Records 7. září 2012. Obsahuje 10 nových autorských skladeb a vyšlo u příležitosti 50. výročí od vydání debutového alba Boba Dylana v roce 1962.

CD Tempest, které produkoval Jack Frost, je v pořadí již 35. studiovým albem tohoto legendárního zpěváka a skladatele, a navazuje tak na zatím poslední řadové album z roku 2009 Together Through Life.

Prvním singlem z alba je skladba Duquesne Whistle, která měla světovou premiéru 27. sprna 2012 na hudebním serveru NPR Music. O dva dny později měl preméru i videoklip, jehož režie se ujal Nash Edgerton, taktéž tvůrce obrazové podoby singlu Beyond Here Lies Nothing z alba Together Through Life.

Předchozí čtyři studiová alba Boba Dylana patří k tomu nejlepšímu, co ve své kariéře vydal. Platinové CD Time Out Of Mind z roku 1997 získalo několik ocenění Grammy včetně kategorie Album roku. Následující Love and Theft pokračovalo v platinových prodejích, sběru nominací na Grammy a získání ocenění jako nejlepší současné folkové album roku. CD Modern Times, vydané v roce 2006, se stalo jedním z nejpopulárnějších Dylanových alb vůbec. Prodalo se ho celosvětově více než 2,5 milionů kopií a Bob Dylan za ně získal další dvě ceny Grammy. Together Through Life se pak stalo vůbec prvním zpěvákovým albem, které debutovalo na prvním místě oficiálních prodejních žebříčků, a to nejen v USA a ve Velké Británii, ale i v dalších pěti zemích.

Tato čtyři alba spadají do dvanáctiletého tvůrčího rozpětí zahrnujícího i nahrávku Things Have Changed, napsanou pro film Wonder Boys z roku 2001, který následně získal sošku Oscara i Zlatý glóbus. Dále se na pultech v roce 2004 objevila celosvětově úspěšná kniha vzpomínek Chronicles Vol. 1, která strávila 19 týdnů v žebříčku nejprodávanějších knih v New York Times. Nesmíme zapomenout ani na dokument Martina Scorseseho No Direction Home z roku 2005 a Dylanovu úplně první kolekci vánočních písní Christmas In The Heart z roku 2009, jejíž kompletní výtěžek zpěvák věnoval světovým charitativním organizacím bojujícím proti hladu.

Letos se Bob Dylan stal držitelem Prezidentské medaile svobody, která je nejvyšším možným vyznamenáním pro civilního občana. V roce 2008 získal speciální Pulitzerovu cenu za „hluboký vliv na populární hudbu a americkou kulturu, a to díky svým lyrickým kompozicím a mimořádné poetické síle”. Kromě toho se v roce 1990 stal držitelem francouzské ceny za umění a literaturu a o deset let později získal švédskou Polar Music Award.

(Oficiální tisková zpráva)